Ako sa stať spisovateľom

3 tipy ako získať inšpiráciu na nové články

Každý autor, nielen ten začínajúci, potrebuje získať inšpiráciu. Za zdroj inšpirácie môžete považovať úplne hocičo. Niekto sa rád prechádza v prírode, niekto pozerá filmy, iní chcú byť osamote alebo práve naopak, sadnú si na preplnené miesta. Ako získať inšpiráciu keď neviete, kde začať?

Veľa čítajte

Na začiatok bude stačiť čítanie. Čítajte stále a veľa. Čítaním sa vám okrem nenápadného zdokonaľovania gramatiky zlepší aj predstavivosť. Čím budete kreatívnejší, tým ľahšie sa vám budú písať rôzne články či príbehy. Predstavte si napríklad štruktúru daných vecí, ich vôňu, váhu. Predstavte si ich tak, aby ste mali chuť sa ich priam dotknúť.

Pozerajte sa okolo seba

Vďaka predošlému nepriaznivému obdobiu vyšli ľudia do ulíc. Patríte medzi nich? Pozeranie okolo seba je potom pre vás to najlepšie, čo môžete urobiť pre inšpiráciu. Nehľaďte popod nohy, ale všade vôkol seba. Otvorte oči a všímajte si každý detail, zapisujte si poznámky. Zapozerajte sa do chôdze ľudí, do ich mimiky či gestikulácie. Všímajte si ako sa vietor opiera o lístie na stromoch a predstavte si, ako by ste ich opísali niekoľkými slovami. Máte to? To je ono. So slovami prichádzajú námety na písanie.

 

Rozprávajte sa s ľuďmi a započúvajte sa do rozhovorov

Asi najúčinnejšou možnosťou ako získavať nové námety na články je rozprávanie sa s ľuďmi a najmä ich počúvanie. Nikdy inokedy nezískate také množstvo nových nápadov ako práve pri komunikácii s inou osobou. Ak sa dobre započúvate, zistíte čo ostatných trápi, čo majú radi, čo by chceli vyskúšať atď. Okrem rozprávania sa je dôležité počúvanie. Ak pôjdete najbližšie v autobuse či vlaku, nepúšťajte si hudbu cez slúchadlá. Nenápadne počúvajte rozhovory iných ľudí a uvidíte, koľko nových námetov získate. Niektoré si potajme zapíšte a potom si stačí len vybrať.

Inšpiráciu môžete získavať úplne nepretržite. Dokonca aj keď spíte vaše sny vám môžu napovedať niečo, čo by ste mohli ďalej rozvíjať. Ešte raz si to teda zhrňme. Ak budete chcieť niečo nové napísať, prečítajte si dobrú knihu, pozerajte sa okolo seba, prípadne sa s niekým porozprávajte. Námet potom príde sám.

Chceli by ste napísať knihu, ale neviete kde začať? Prečítajte si náš ďalší článok, v ktorom zistíte, ako sa pripraviť na písanie vášho veľdiela.

Zdroj obrázkov: https://unsplash.com/s/photos/books

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár