Detská literatúra

4 typy kníh, ktoré vypestujú u dieťaťa lásku k čítaniu

Ako raz povedal francúzsky autor Francois Mauriac: „Čítanie sú otvorené dvere do kúzelného sveta.“A my s jeho výrokom absolútne súhlasíme. Tento proces však nie je určený iba na krátenie času a oddych. Má obrovské množstvo výhod, ktoré vplývajú na našu myseľ a dušu.

Pozitíva čítania:

  • rozširuje slovnú zásobu
  • pomôže zlepšiť vyjadrovanie
  • učí ľudí k empatii
  • rozširuje fantáziu
  • zlepšuje abstraktné myslenie

Je teda veľmi dôležité, aby ste si lásku k čítaniu budovali už od mladého veku. Každé dieťa by malo dostať možnosť ponoriť sa do fascinujúceho sveta kníh a vybudovať si vzťah k čítaniu. Aké knižky sú pre deti najvhodnejšie? 

1.  Personalizované knihy

Personalizované knihy fungujú na jednoduchom princípe. Vyberiete si obchod, ktorý takúto službu ponúka a vaše dieťa sa okamžite stane hrdinom predpripraveného príbehu. Vždy, keď sa v knihe objaví hlavná postava, bude oslovená menom vášho dieťaťa, prípadne aj jeho kamarátov. Zakomponovať môžete aj rodné mesto alebo ulicu. 

Prečo je tento typ kníh dôležitý?

Každé malé dievča túži byť princeznou v rozprávkových šatách. Chlapci sa zasa vidia v udatných rytieroch alebo neporaziteľných hrdinoch. Osobné knihy dieťaťu ukážu, že je jedným z nich. 

dievča číta knihu

2. Tvorivé knihy / Dynamické príbehy

V tvorivých knihách nájdete veľké množstvo nápadov, ktoré dokážu u dieťaťa rozvíjať tvorivosť alebo logické myslenie. Vybrať si môžete knihy, v ktorých je dej príbehu závislí od toho, ako sa vaše dieťa rozhodne. V ponuke mnohých kníhkupectiev nájdete aj publikácie, ktoré pomáhajú rozvíjať hobby dieťaťa. 

Prečo je tento typ kníh dôležitý? 

Dieťa sa naučí lepšie logicky myslieť, chápať indície a súvislosti. Následne vytvorí originálne dielo, ktoré ho bude nejakým spôsobom charakterizovať. 

3. Náučná literatúra pre deti

Fakty rozhodne nie sú nuda. Každé dieťa k niečomu inklinuje. Jedno zaujíma história, druhé sa nemôže nabažiť informácií ohľadom fauny a flóry. Nech už vášho drobca zaujíma čokoľvek, dajte mu priestor nech sa učí, spoznáva a objavuje. 

Prečo je tento typ kníh dôležitý? 

Knihy, ktoré sú založené na pravdivých faktoch majú najmä náučnú funkciu. Dieťa sa zjednodušenou a zábavnou formou oboznámi s fungovaním určitej oblasti, čo môže mať dopad aj na výber budúceho povolania. 

dievča číta knihu

4. Fantasy

Fantasy sú fiktívne príbehy, ktoré bývajú zaradené do prostredia čarov a kúziel. Hlavný hrdina môže mať magické schopnosti alebo nerealistické povahové črty. Dieťaťu otvárajú úplne nový nepoznaný svet – krajinu fantázie. 

Prečo je tento typ kníh dôležitý? 

Fantasy knihy rozvíjajú fantáziu a abstraktné myslenie. Nútia deti predstaviť si niečo, čo v realite nemôžu vidieť. Pozitívne vplývajú aj na emočnú a empatickú stránku.Medzi najznámejšie príbehy patrí Harry Potter od J.K. Rowlingovej

Zdroj obrázkov: pexels.com

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka
Som len obyčajná žena, ktorá píše knihy. Založila som projekt Všetko o knihách, ktorý som sa dlho snažila spustiť, no až teraz sa mi to podarilo. Ako matka dvoch nezbedných detí, nemám čas na nič, no toto sa zadarilo.

Pridaj komentár