Ako sa stať spisovateľom

Ako zistiť, či váš nápad na knihu stojí za to?

Modrý písací stroj je položený na drevenom stole

Napísať dobrú knihu nie je len tak. Nielen začínajúci, ale aj pokročilí autori veľmi dobre vedia, že za kvalitnou knihou stoja hodiny a hodiny práce. Okrem toho, celý proces začína ešte predtým, ako sa pustíte do písania. Musíte vymyslieť poriadny príbeh.

Tak o tom raz napíšem knihu!” Koľkokrát ste počuli, a možno aj sami povedali, túto vetu? Možno ste zažili naozaj poriadne dobrodružstvo, nečakanú udalosť, sníval sa vám sen, ktorý stál za to, dostali ste inšpiráciu pri čítaní dobrej knihy alebo už dlho v hlave nosíte nápad, ktorý potrebujete dostať na papier. Ako zistíte, či je vaša idea naozaj dobrá? 

Porovnávajte sa

V ostatných sférach života je porovnávanie strata času, no pri tvorení konceptu je dôležité porovnať svoju tému s ostatnými. Je viac ako pravdepodobné, že nejaký autor už spracoval rovnakú tému pred vami. Byť druhým Hemingwayom, Fitzgeraldom alebo Bukowskim však vôbec nie je zlé. Pomôže vám to zistiť, ako čitatelia na danú problematiku reagovali. 

Kniha však nemusí vyvolať výlučne pozitívnu reakciu. Existuje množstvo kontroverzných tém, na ktoré sa názory ľudí líšia. Takéto knihy sú takisto zaujímavé a veľmi vyhľadávané.

IN témy vs. osobné témy

Nespoliehajte sa na témy, ktoré sú momentálne v kurze. Odrazte sa od nich, preskúmajte ich, no pokiaľ téme nerozumiete, nepúšťajte sa do nej. Namiesto toho si vyberte takú, ktorá je vám blízka a vyznáte sa v nej. 

písací stroj a text

Ako veľmi je váš príbeh prepracovaný?

Téma, ktorú si zvolíte, musí byť dostatočne obšírna na to, aby sa na nej dala postaviť kniha. Zároveň však musí byť dosť konkrétna na to, aby ste z nej vedeli spraviť prepracovaný príbeh. 

To platí aj v prípade postáv, ktorých by malo byť v knihe “tak akurát”. Čitateľ by sa nemal v príbehu strácať, no zároveň by si mal dokázať vybrať svoju obľúbenú postavu. 

Zhrnutie

O čom teda písať? Ak chcete, aby bola vaša kniha naozaj úspešná, vyberte si tému:

  • ktorá je vám blízka
  • je dostatočne obšírna
  • vyznáte sa v nej
  • ľudia na ňu reagujú – vyvoláva emóciu

Náš TIP: Pri vyberaní témy sa riaďte svojim inštinktom. Nechajte si poradiť, no nenechajte sa príliš ovplyvniť. Záleží len na vás, aký príbeh vytvoríte. 

Zdroj obrázkov: pexels.com

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár