Očami kritika

Baja Dolce, Michaela Zamari- Nasleduj ma

 

Michaela Zamari, Baja Dolce- Nasleduj ma

___________

Radi cestujete? Kde všade ste už boli? A čo tak dostať prácu snov kde precestujete celý svet?

____________
Začiatok príbehu čitateľov vezme do slnečného Talianska, kde hlavná hrdinka Lucia úplne náhodou natrafí na šancu, ktorá sa neodmieta. Má spravovať sociálne siete Jasonovi Greenovi, zatiaľ čo ho bude sprevádzať na cestách.

Čo sa týka samotného príbehu, ten je v istých bodoch absolútne predvídateľný, pretože situácie a logika tomu napovedia. Takže ak čitateľ očakáva náročný, zauzlený príbeh, sklame sa.
Spoločenské témy však tomu tomu pridávajú na vážnosti a tým sa stáva kniha hodná pozornosti. Ekológia, flóra a fauna, týranie a lov zvierat v divočine, rodinné problémy.
Kto pozná tvorbu Michaely Zamari vie, že v každej svojej knihe čitateľa zavedie na exotické miesta a ani tu to nebolo inak. Taliansko, Srí Lanka, Laos, L.A aj naše krásne Slovensko a ešte oveľa viac. Opisy týchto miest boli obdivuhodné, podrobné bez hluchých miest, môžete si ich vizualizovať a tým pádom sa človek cíti, akoby tam bol. Čítanie týchto opisov tak nadobúda úplne iný rozmer. Spoznávame miestne zvyky a tradície ktoré sú aj vplyvom náboženstva iné, než naše.
Spomenutý je lov a týranie slonov na marketing, na ktoré upozorňoval aj Daniel Radclif. Autorky ponúkajú alternatívne riešenie ekológie, ktoré ale nesúvisí len so znečisteným ovzduším. Otvárajú problém plytvania potravinovými magnátmi, ale aj vplyv sociálnych sietí. Riešenia už totiž fungujú v zahraničí, v niektorých krajinách a týmto nám ich trochu priblížili.
Zmienená je kyberšikana a porucha príjmu potravy a práve pri týchto dvoch témach som sa sklamala na plnej čiare. Autorky nevyužili plný potenciál, čo je škoda. Keby som nečítala knihy kde sa tomu viac venujú a kde je porucha príjmu potravy naplno rozvinutá (následne aj so psychickými problémami) povedala by som, že sa to autorky snažili zvládnuť.
Kyberšikana je načrtnutá len vo forme hejterských správ a odkazov pred koncom knihy, potom už nie, čo je škoda pretože tí čitatelia ktorí si vychutnávajú príbeh a rozmýšľajú pri tom, budú čakať viac. Očakáva sa, že hlavná aktérka pre koho je určená, bude mať viac myšlienkových pochodov, viac emócií a jej duševná pohoda bude narušená. V tomto prípade to uberá na vierohodnosti, keďže bola väčšinu času v pohode a sústredila sa na prácu.
Čo ale dostanete v plnej miere je verejná mienka a jej vplyv. Citát zo Spidermana: „S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť“ tu naberá jej pravý význam. Takisto je predostretý rozdiel ľudskej mentality a rozmýšľania vo vyspelých krajinách, ale aj pretvárka a faloš v medziľudských vzťahoch.
Romantická linka poteší milovníkov slow burn, takisto sexuálne scény sú opísané vkusne a s citom, explicita išla stranou.
Čo sa týka hlavných postáv, Lucia mala takmer všetko čo čitateľ od reálnej postavy očakáva. Svoje silné aj slabé stránky a zlyhania ktoré človeka posúvajú vpred.
To sa už nedalo povedať o Jasonovi. Jeho prílišná dokonalosť je to, čo uberá na vierohodnosti. Ak by autorky načrtli zopár jeho omylných rozhodnutí na základe ktorých sa vyformoval jeho charakter a názory, bolo by to viac uveriteľné. Napriek tomu stojí za zmienku uvedomelý rozum vzdelaného človeka a zážitok taký silný, že pokiaľ sa položia správne otázky, nájdu sa aj správne odpovede a riešenia. To je to, o čo v tejto knihe ide. Nechýbajú ani pekné myšlienky a okamihy ktorým je dej obohatený. V kombinácii s exotickými lokalitami dostanete exkluzívny zážitok.
Záver splní očakávania čitateľa a epilóg otvára možnosť Nového príbehu. Napriek všetkému by sa kniha mala zaradiť do školských osnov a povinného čítania mládeže 9. ročníka a vyššie.
____________
Som veľmi rada že si tentokrát dali autorky záležať a predostreli nám príbeh s aktuálnymi témami, ktorý nebol jednotvárny ako predchádzajúce romány. Zaradí sa medzi knihy s výpovednými príbehmi, ku ktorým sa budete chcieť vracať.

Pridaj komentár