Očami kritika

Gabrielle Bernátová – Emo a Viktória

Rodina je pocit príslušnosti bez nároku na honorár

Gabrielle Bernátová
EMO a VIKTÓRIA
***
Ktorú postavu zo Soranovcov máte najradšej a prečo? Opäť som mala možnosť porovnať starú aj novú verziu, za čo ďakujem autorke za zaslanie knihy na kritiku.
***
Obálka od @jadodesign vystihuje presne to, čo sa príbeh snaží vyrozprávať. To síce aj pôvodná obálka, no nové vydanie má profesionálnejší nádych.
Anotácia tiež prešla korektúrou- no v tomto prípade jej prvá časť (prvý odsek)pôsobí ako zmätok. A síce čitateľ vie čo tým autorka myslí, pôvodná anotácia je jasnejšia bez zbytočností.
Takisto sa v niektorých prípadoch zmenili oslovenia a konštrukcia viet, čo však nič nemení na vyjadrení myšlienok.
Ako je u autorky zvykom, čitateľa vhodí priamo do akcie, kde osemnásť ročný Emo hekne účet Ministrovi, s ktorým sme sa stretli aj v predchádzajúcich knihách.
Opäť upozorňujem, že je potrebné mať prečítané predošlé časti, pretože Emo a Viktória sa odohráva počas Šťastie prichádza v intervaloch a zasahuje aj do Vraždy.
Ako aj predtým, aj tu sa poodhalila niektoré nevyriešené tajomstvá. Napríklad, prečo sa Emo dostal tak ľahko k Soranovcom a čo všetko museli pre to urobiť Lea s Levom aby zostal v bezpečí- vďaka dohode za ktorou sa ukrývajú v prvom rade peniaze, no aj minulosť Henricha Gerharta.
Rovnako ako v Šťastí, aj tu sa manipuluje s informáciami. No napriek tomu v tejto časti nie je až tak potrebné čítať medzi riadkami, udalosti sú vysvetlené jasne a zrozumiteľne.
Majetky a peniaze sú to čo hýbu svetom a ľuďmi. Luciina vražda po celé tri série zostala nevyriešená. Až teraz autorka načrtla, čo sa v tom čase približne odohralo. V tejto časti je potrebné pozornejšie čítať, lebo sa môže stať, že budete mať vo vzťahu Viki a Lucie trošku chaos. Opäť si treba uvedomiť, že mafiánske rodiny, aj keď nie sú pokrvne späté, viažu ich vzájomné dohody, minulosť a hlavne peniaze.
Partnerské vzťahy sú komplikované a Viki sa o tom presvedčí na vlastnej koži. Hlavná je dôvera ktorá na ZAČIATKU KNIHY chýbala, pretože príbeh sa odohráva PO ROKU Mrchy, teda keď Lea našla Viki.
Opísaný je aj dlhodobý vplyv na osobnosť a rozmýšľanie. Čitateľ si môže všimnúť postupné zmeny v správaní Viki aj Ema, avšak boli im ponechané charaktery, čo je jedine výhoda, pretože v mnohých prípadoch sa stáva, že autori menia nielen správanie, ale aj osobnosť postáv, čo narobí viac škody ako úžitku.
Takisto vzťahy medzi najbližšou rodinou nie sú vždy ružové, a to vzťah matka – syn a takisto otec – dcéra. Hoci v oboch prípadoch hlavnú úlohu hrajú peniaze, predsa len vedomé city ktoré sú človekovi automaticky dané do mozgových buniek nás nútia akosi prehliadať a nakoniec odpúšťať.
Už na konci Šťastia je načrtnutý problém Lei a Hlavičku a tu to autorka konečne vysvetlila. Jeho nenávisť aj lov na Leu majú dôvod v minulosti, ktoré si prečítate na konci knihy.
Ešte predtým čitateľa zasiahne zvrat v ktorý nedúfal a ktorý šokuje. Ak budete čítať pozorne, prečítate si informáciu, že tajomná neznáma ktorá sa na konci príbehu objaví, uvidí Leu na cintoríne. Ide totiž o trhlinu v príbehu, ktorá nie je vysvetlená ani v novom vydaní, nikde nie je PREDTÝM spomenutá táto časť a čitateľ nemá žiadne vlákno ktorého by sa chytil a z ktorého môže vychádzať, že to tak naozaj bolo. POZOR, NEJEDNÁ SA O VIKI KTORÚ TIEŽ STRETLA NA CINTORÍNE, REČ JE O LEI SORANOVEJ!!! SÚ TO DVE ROZDIELNE SITUÁCIE! (A vzhľadom na to, že ako betareaderka už čítam aj Leu Kapitánovú, to považujem za hluché miesto, ktoré dúfam autorka zaplní v záverečnej časti)
Tajomná neznáma dostáva konkrétne črty a čitateľ zistí kto to je. Jej účel možno prirovnať k tajomnému Havranovi, záhada okolo jej osoby bola takisto dobre opísaná a vygradová, takže dobrá práca.
Nikto nečaká taký záver aký si autorka prichystala, no má to logické vysvetlenie na predošlých stranách. Koniec znázorňuje, že niekedy nič nejde podľa plánov a nič nie je dokonalé, tak isto, ako život.
***
Čítanie tento časti si užijete hlavne preto, že sa dej spomalí, tým pádom akcia ustúpi a čitateľ si môže vychutnať vzťah sladkej Viki a Ema. Nie je núdza o tajomno, rodinné problémy ani temnú minulosť hlavných postáv, teda všetko to, čo dobrá kniha má mať. Gabriela Bernátová splnila všetky aspekty a dúfame, že nám opäť prinesie skvelý príbeh Lei Kapitánovej.

Pridaj komentár