Recenzie

Je v poriadku byť smutný – Keď zaklope smútok (Eva Eland)

Zdroj: E. J. Publishing

 

Smútok je bežnou súčasťou našich životov. Stretneme sa s sním už počas nášho detstva. Postupom času sa musíme naučiť ho prijať a zvládnuť ho. To je hlavnou témou knižky Keď zaklope smútok (v originále “When sadness comes to call”) od Evy Eland.

Eva Eland je autorka a ilustrátorka žijúca v Amsterdame. Keď zaklope smútok je jej debutová knižka, ktorú sama nakreslila i napísala. Ako druhá jej vyšla knižka “Where happiness begins”, ktorá zatiaľ nie je preložená do slovenčiny.

Prekladu a vydaniu knižky Keď zaklope smútok, sa zhostilo vydavateľstvo E. J. Publishing na čele s vydavateľkou Janou H. Hoffstädter a kniha vyšla tento rok. Už som sa mala možnosť presvedčiť, že toto vydavateľstvo vydáva zaujímavé a krásne knižky – spomeniem najmä populárnu komiksovú sériu venovanú nežnej revolúcii (Nežný komiks), ktorú som mala možnosť vidieť a prezrieť si v kníhkupectve (ešte som si túto sériu ale nestihla prečítať).

Keď som videla, že má vyjsť táto kniha, prebudilo to vo mne zvedavosť. Na strednej škole som študovala odbor spojený so psychológiou, veľa sme sa venovali vývoju detí a smútok je jedna z emócií, ktorú v živote všetci zažívame a nie vždy vieme, ako reagovať. Či už ak ste smutní vy, alebo vaše deti.

Navyše táto útla knižka (má 32 strán) nie je určená len pre deti, ale aj pre dospelých. Obsahuje nádherné a jednoduché ilustrácie, ktoré pekne dopĺňajú text. Textu tam navyše nie je veľa, je veľmi ľahká na čítanie, čiže ju môžu čítať deti od štyroch rokov.

Hlavnou myšlienkou tejto knižôčky je naučiť deti prijať svoj smútok a inak povedané, naučiť ich uvedomiť si, že je úplne v pohode, nebyť v pohode. Smútok je emócia, ktorá prichádza, ale aj odchádza a netreba ju potláčať.

Navyše o tom autorka píše naozaj pekne, jemne metaforicky, ale zrozumiteľne. Počas čítania som cítila, že so smútkom nie som sama, akoby knižka poskytovala akési objatie, či pohladenie na duši.

“Smútku sa však netreba báť. Radšej mu daj meno. A načúvaj mu. Opýtaj sa ho, odkiaľ prišiel a či niečo nepotrebuje…”

 

Zdroj: E. J. Publishing

 

Kniha sa mi naozaj páčila, hoci už nie som vyslovene cieľová skupina, pre ktorú je určená. Možno preto vo mne nezanechala veľa, no mala som pocit, akoby ma pohladila po duši aspoň v tej chvíli, keď som ju čítala.

Viem si však predstaviť, že pre deti by mohla byť veľmi nápomocná a takisto pre rodičov, keď vidia, že sú ich deti smutné. Ukážte im túto knižku, čítajte im ju. Rozprávajte sa s deťmi o ich pocitoch a ukážte im, že je v poriadku byť smutný. A že to netrvá večne. Ukážte im, že ste pri nich a že sa vám môžu so smútkom zdôveriť. Komunikujte.

Myslím si, že táto knižka je tá pravá na zapradenie komunikácie o pocitoch. Ilustrácie v nej sú krásny bonus, ktorý príjemný pocit z knihy ešte viac umocňuje.

Takže, Keď zaklope smútok vrelo odporúčam rodičom a deťom. Je to kniha s dôležitou myšlienkou, ktorú treba odovzdať vašim potomkom. Je krásna, jednoduchá a vie vás dokonca objať a pohladiť.

Nemám deti, ale i pre mňa bola táto knižka krásna a ak raz deti budem mať, viem, čo im čítať, keď na to príde čas.

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár