NezaradenéOsudové knihyPríbehy knižných hrdiniek

Knižná hrdinka, ktorej život všetko vzal

Ilustračný obrázok / Zdroj: pixabay

Kniha Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu a jej pokračovanie Život je ľahký, nerob si starosti. Zatiaľ čo pri prvom dojme, keď siahneme po týchto knihách a prečítame si ich názvy, by sme si predstavili oddychovú literatúru plnú ľahkosti a radosti, nie je to tak. Tieto knihy nás naopak sprevádzajú najnáročnejšími témami života, vnárajú nás do bezmocnosti a veľkej bolesti hlavnej postavy Diane.

Diane je mladá Parížanka. Je šťastne vydatá za svojho manžela Colina, s ktorým majú malú dcéru Claru. Tvoria plnohodnotnú rodinu, ktorej nič nechýba. Sršia radosťou, spokojnosťou a nekonečnou láskou k sebe navzájom. 

Ilustračný obrázok /Zdroj : pinterest

A potom sa to stalo. V jeden deň, v jednu sekundu. Autonehoda… 

Colin a Clara zomierajú. Hneď v úvode prvej knihy. 

Aké pocity má človek, ktorý stratí svojich najbližších ľudí v živote? Ako sa cíti matka, ktorá pochová svoje jediné dieťa? Má Diane ešte chuť žiť? Tak veľmi chce, aby to bol iba sen. Zlý sen, z ktorého sa rýchlo zobudí…

Ničoho som sa nedotkla; ani jej zrolovanej prikrývky, ani porozhadzovaných hračiek, ani nočnej košele na zemi, ani jej malého kolieskového kufríka, kam si uložila bábiky na prázdniny. Chýbali tam dva najmilšie plyšové kusy – s jedným odišla a s druhým som ja spávala.

Ticho som zatvorila dvere a zamierila som ku Colinovmu šatníku. Vzala som odtiaľ novú košeľu.(úryvok z knihy Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu, str. 16)

Diane odchádza do Írska. Tu na írskom pobreží sa snaží postaviť sa na vlastné nohy a hľadá cestu, ktorou sa vydá ďalej. Spoznáva tu však rodinu, ktorej súčasťou je aj Edward.

Ilustračný obrázok / Zdroj : pixabay.com

V pokračovaní sa vracia do rodného Paríža, v ktorom je jej útechou a hnacím motorom podnikanie vo vlastnej kaviarni Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu. Jedinou osobou, ktorá jej rozumie, je jej verný priateľ Félix. Krstný otec nebohej dcéry a zamestnanec v kaviarni.

Do života jej vstúpi Olivier, s ktorým si Diane vie predstaviť budúcnosť. Toleruje jej postoje zjazvené minulosťou a chápe Dianeno rozhodnutie nemať ďalšie dieťa. Všetko sa však mení v momente, kedy stretáva Edwarda zo svojej minulosti, ktorý sa medzičasom dozvedel o svojom synovi, o ktorom nevedel. Matka syna umrela a on je jediný, kto mu ostal.

Bestseller od Agnes Martin-Lugand/ Zdroj : pinterest

Diane  sa z viacerých dôvodov vracia do Írska, kde spoznáva Edwardovho syna a jej sa prinavracajú spomienky.

Ku ktorému z týchto dvoch mužov sa prikloní Dianeno srdce? Je pripravená na plnohodnotný vzťah? Vedela by dať druhému dieťaťu to, čo nestihla dať svojej dcére? Ako  má fungovať s novou rodinou, keď svoju prvú rodinu pochovala a nedokáže sa zbaviť hlbokého smútku?

Agnes Martin – Lugand je obľúbenou francúzskou spisovateľkou. K písaniu sa dostala až po rokoch práce klinickej psychologičky. Zatiaľ čo opisy prostredia, či výzoru postáv sú okrajové, vďaka svojmu štúdiu a poznaniu, ktoré nadobudla ako psychologička – spisovateľka dokonale opisuje pocity postáv, ich prežívanie a myslenie. Vnára sa do ich srdca a detailne popisuje ich najtajnejšie priania a obavy.

Knihy o Dianenej ceste/Zdroj: Lucia

Autorka nám v týchto knihách odhaľuje niekoľko kľúčových poznaní života a zanecháva odkazy ľuďom poznačeným nepriazňou osudu. Že veta čas zahojí všetky rany nie je úplne pravdivá, ale každý z nás sa postupne dokáže zmieriť so svojou životnou cestou. Učí ľudí vážiť si svojich blízkych a svoju rodinu, pretože v okamihu môže byť všetko preč. A hlavne, že každý milovaný, aj keď nie je s nami fyzicky, je vždy s nami. V našej mysli a v našom srdci.

Aj napriek náročnej téme sú knihy písané pomerne jednoduchým štýlom, čím neprenášajú na čitateľa nekonečný pocit smútku. Cítiť tu nádej v lepší zajtrajšok. Nie nadarmo po tomto príbehu siahajú aj americkí filmári.

Pridaj komentár