NezaradenéZaujímavosti zo sveta kníh

Knižný a seriálový HIT: Ako sila mužskej osobnosti sprevádza náš život

Zaklínač/ Zdroj: Pinterest

Muži v našom živote zohrávajú dôležitú úlohu už od útleho veku, avšak nielen ako predstavitelia dedkov, otcov, manželov, bratov, ale najmä ako naši ochrancovia. Ženy nepotrebujú mať pri sebe mužov, u ktorých sú dominantou silové zručnosti. Ocenia najmä pevnú milujúcu náruč a ochotu ukázať, že jednoducho vedia prejaviť emócie, a že chápu tento svet aj našimi očami i srdcom.

Z vlastnej skúsenosti môžem hodnoverne priznať, že aj môj prvotný názor na mužské pokolenie je ovplyvnený mojím otcom, ktorý mi do mojej výbavy daroval nielen krvnú skupinu, ale naučil ma aj všetky možné športy. Prial si totiž viac chlapca, ale osud mu to zariadil inak, preto sa snažil vychovať ma tak, aby som sa nestratila ani v mužskom svete.

Najdôležitejšie, čo som však vďaka nemu pochopila bolo to, že som dostatočne silná a dokážem bojovať so životnými prekážkami rovnako tvrdo ako muži. Už ako dieťa som sa radšej hrávala v chlapčenských kolektívoch, pretože mi pripadali bezstarostnejšie a ružová farba doteraz nepatrí medzi moje obľúbené.

Svetový hit Zaklínač

zaklinac / zdroj: Pinterest

V súvislosti s polemizovaním o mužských a ženských rolách mi prišlo na um, že som asi pred dvoma mesiacmi videla na obľúbenej streamovacej službe seriál Zaklínač, kde hlavná postava menom Geralt z Rivie ochraňuje ľudí pred príšerami a cestu do jeho života si vplyvom osudu nájde mladé dievča, princezná Ciri. Keďže sa neviem dočkať ako dopadne táto seriálová verzia (a môj manžel začal čítať pentalógiu napísanú Andrzejom Sapkowskim), rozhodla som sa, že sa dozviem o tomto fantasy svete trochu viac.

Zaujala ma postava Geralta, respektíve bieleho vlka, ako ho autor vykresľuje. Hoci sa v príbehu môže javiť, že hlavná postava je samotársky typ, nie je to celkom tak. Počas svojho putovania po vymyslenej krajine, ktorú kedysi vôbec neobývali ľudia, ale elfovia a škriatkovia sa dostane Geralt do kráľovstva Cinthra. Tu sa stretáva s príbehom zakázanej lásky kráľovninej dcéry, pomôže jej a vďaka zákonu prekvapenia – zaklínač môže získať nenarodené dieťa a po jeho plnoletosti ho vziať do svojich služieb – vyhľadá malú Ciri a v podstate si ju adoptuje.

Prvé tri časti knižnej série Zaklínač/ Zdroj: Vicki

Počas svojho putovania krajinou Kontinent sa zoznámi s rôznymi ženami, ale keď mu do života vstúpi čarodejnica Yennefer z Vengerbergu, zaľúbi sa do nej a všetko sa v jeho živote mení. Dokonca si chcú spolu osvojiť Ciri, pretože ani jeden kvôli tomu kým sú, nemôže mať deti. Geralt, ako čerstvý otec, prejaví svoje emócie najmä vtedy, keď ho Yennefer nahovára, aby si Ciri nechali a hovorí:

Kedykoľvek som s tebou, poviem toho za päť minút viac ako za mesiac a vždy to ľutujem.“

Seriál Zaklínač má veľký úspech/ Zdroj: Pinterest

Ku svojim citom sa však nakoniec postaví rozumne, Yennefer odchádza a Ciri s ním ide trénovať do tábora zaklínačov. Tu sa podrobuje tvrdému tréningu, pretože vie, že je veľmi ojedinelé, aby sa žena stala zaklínačkou. Osud to však nakoniec zariadi inak a Ciri neprejde procesom mutácie, ktorému sú zaklínači pri poslednej skúške vystavovaní, ale zistí, že má magické schopnosti podedené po svojej matke.

Z celej ságy vyplýva, že ľudia v podstate nemajú radi zaklínačov, napriek tomu, že im zaklínači pomáhajú. Aj keď je pravdou, že nepracujú zadarmo, ale za istú formu odmeny. Zaklínači sa však procesom premeny zriekli toho najdôležitejšieho, a teda sú sterilní a už nikdy nemôžu mať deti. Preto sa Geralt rozhodne ochraňovať Ciri akoby bola jeho dcérou.

Keď raz budem v nebi, spýtam sa prečo Boh stvoril mužské pokolenie,“

povedala raz pri jednom z našich rozhovorov moja teta a ja som vtedy tejto vete nevenovala veľkú pozornosť. Hnevala sa, že jej synovia opäť na niečo frflú ako ich otec, a nechápu ako to ona myslela. S pribúdajúcim vekom si však uvedomujem ako veľmi na nás pôsobí sila mužskej osobnosti a ako veľmi sa líši zmýšľanie a názory nás žien, v porovnaní s mužmi. Autor John Grey napísal zaujímavú knihu s názvom Muži sú z Marsu, ženy sú z Venuše a pravú podstatu v nej veru vystihol. Porozumenie vo vzťahoch, a nielen tých partnerských, sa nevytráca, iba na ňom treba postupom času pracovať. Hoci sú mužské a ženské svety také odlišné, jeden bez druhého v zásadných životných momentoch nevedia fungovať a zapadajú do seba ako skladačky puzzle.

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár