NezaradenéPríbehy knižných hrdiniek

Kontroverzná, no inšpiratívna hlavná hrdinka s nezlomným charakterom

Britská herečka Vivien Leigh dokonale stvárnila rozmaznanú a tvrdohlavú Scarlett Zdroj - © 1939 Selznick International Pictures with Metro-Goldwyn-Mayer Inc

Hlavné hrdinky v knihách sú tie, ktoré nás inšpirujú, s ktorými sa stotožňujeme a prežívame s nimi náročné aj šťastné chvíle. Často si od nich berieme príklad do života, návod na to, ako sa zachovať v určitých životných situáciách. ‚Vo väčšine prípadov natrafíme na silné ženské postavy, ktoré sú múdre, inteligentné a srdečné, vždy pripravené pomôcť aj tým najslabším, no stále odhodlané ísť za svojím cieľom.

Odviate vetrom/ Zdroj : Martinus

Nepochybne medzi nich patrí rozumná a vzdelaná Anna zo Zeleného domu či úprimná a nezávislá Elizabeth Bennetová z knihy Pýcha a Predsudok. Všetky tieto pozitívne vlastnosti ako dobroprajnosť, úprimnosť a odvaha sú nám zaiste blízke a jednoduchšie sa s takýmito hrdinkami dokážeme stotožniť. No čo by ste povedali na hrdinku, ktorá je rozmaznaná, tvrdohlavá, povrchná a márnivá? Asi by nám rýchlo liezla na nervy.

O to krajšie a zaujímavejšie je potom sledovať, ako sa z takéhoto dievčaťa stáva uvedomelá, zrelá a nebojácna žena so zmyslom pre odvahu, pripravená čeliť svojmu osudu a chrániť pritom svoju rodinu. Taká bola totiž Scarlett O’Harová z knihy Odviate vetrom. Sprvu nespútaná a roztopašná, kým jej vlastný bezstarostný svet nezasiahla občianska vojna Severu proti Juhu. Aj preto si myslím, že jej v literatúre s ohľadom na silné charaktery patrí zaslúžené miesto.

Filmová adaptácia románu Odviate vetrom od Margaret Mitchellovej Zdroj – Metro-Goldwyn-Mayer Inc
Manželstvo z trucu

Pre tých, ktorí Scarlett nepoznajú – príbeh Odviate vetrom od spisovateľky Margaret Mitchellovej sa odohráva na americkom Juhu a sleduje život rozmaznanej južanskej dievčiny, ktorá má oči len pre očarujúceho mládenca Ashleyho Wilkesa. Rada tancuje, zabáva sa, a preto sa jej nepáčia rozhovory o závažných udalostiach v krajine, ktoré vedú muži na každom kroku.

Situáciu čoskoro skomplikuje vypuknutie občianskej vojny, a keď Scarlett zistí, že Ashley jej city neopätuje a navyše sa ožení s láskavou a dobrosrdečnou Melanie Hamiltonovou, presným opakom Scarlett, rozhodne sa z trucu vydať za jej brata Charlesa. Týmto chce byť Ashleymu nablízku, pretože sa ho jednoducho odmieta vzdať.

Aj na tomto príklade môžeme vidieť, aká je Scarlett egoistická, sebecká a manipulatívna. Vôbec neprihliada na potreby druhých. Nemôžeme jej ale uprieť snahu ísť si stoj čo stoj za svojím cieľom, hoci tým búra akékoľvek spoločenské konvencie.

Filmová adaptácia románu Odviate vetrom od Margaret Mitchellovej Zdroj – Metro-Goldwyn-Mayer Inc

Potreba chrániť rodinu

Pokiaľ ide o jej schopnosti, je veľkou profesionálkou vo flirtovaní a po smrti manžela Charlesa tento talent využije, keď bohatého Franka Keneddyho, snúbenca svojej sestry, presvedčí, aby sa oženil s ňou. Scarlett sa tak vydáva po druhýkrát – tentoraz pre peniaze, pretože chce zachrániť otcovu plantáž Taru.

Už tu však do jej života vstupuje Rhett Butler, kontroverzný a výstredný muž, ktorý v nej prebudí podnikateľského ducha. Okrem toho je jedinou osobou, ktorá jej skutočne rozumie a vidí až na dno jej duše. Svojich dvoch snov – získať Ashleyho a Taru, sa ale Scarlett nemieni vôbec vzdať.

A kvôli tomu je ochotná urobiť čokoľvek. Napríklad obetovať manželstvo a angažovať sa popritom v nekalých obchodných praktikách, aby jej rodina netrpela hladom.

Britská herečka Vivien Leigh dokonale stvárnila rozmaznanú a tvrdohlavú Scarlett Zdroj – © 1939 Selznick International Pictures with Metro-Goldwyn-Mayer Inc
Kontrasty postáv

Ashley je typickým južanským džentlmenom a dá sa povedať, že si ho Scarlett až príliš zidealizovala, no pochopí to až priveľmi neskoro. Naopak, Rhett je prototypom silného, vyzretého muža, ktorý vie, čo chce. Pomôže Scarlett zbaviť sa obmedzení atlantskej spoločnosti.

Predstavuje pre ňu zábavu a akýsi únik od spoločenských tlakov, a aj s jeho pomocou sa jej podarí prispôsobiť sa novým podmienkam doby. Charakterovo je mu navyše veľmi podobná. Priateľstvo s ním považuje za oslobodzujúce a možno i z tohto dôvodu sa o niečo neskôr po smrti druhého manžela rozhodne za Rhetta vydať. Majú spolu dcérku Bonnie, ktorá však pri nešťastnej nehode zomiera a táto okolnosť výrazne naštrbí ich manželstvo.

Scarlett sa opäť upína na Asleyho, no až po smrti svojej švagrinej Melanie pochopí, aká márna bola snaha získať ho späť. Ashley sa totiž nevie prispôsobiť novému Juhu, ostáva zakliesnený v neexistujúcom svete pred vojnou. Rhett sa v závere románu rozhodne Scarlett opustiť, a tak ostáva sama, s mantrou na perách, ktorú si opakuje počas celého príbehu v tých najťažších situáciách: „Aj zajtra je deň…“

Scarrlett O Harovú stvárnila Vivien Leigh (1935) Zdroj – © Getty Images
Kontroverzná a komplikovaná

Ak by sme to celé zhrnuli, Scarlett O’Harová je v literatúre veľmi kontroverznou a komplikovanou postavou. No v priebehu príbehu sa jej postava skutočne vyvinula. Prechádza z rozmaznaného mladého dievčaťa so sklonmi k narcizmu a vynucovaním si pozornosti k bezohľadnej podnikateľke, ktorá sa neštíti zašpiniť si ruky nekalými obchodnými praktikami, aby zachránila svoju rodinu a otcovu plantáž. Na konci si uvedomuje, že celý ten čas žila v klamlivej predstave o svojej láske k Ashleymu, a že je to v skutočnosti Rhett, ktorého chce a naozaj miluje.

Z krásnej Scarlett sa tak stáva odhodlaná žena, ktorá sa rozhodne bojovať proti nepriazni osudu. Nikdy sa nevzdáva a to je niečo, čo u čitateľov vzbudzuje sympatie voči nej. Hoci sa druhý diel Odviate vetrom končí odchodom Rhetta a odhodlaním Scarlett získať ho späť, Margaret Mitchellová už v tomto príbehu nepokračovala.

Výborne sa ho ale začiatkom 90. rokov zhostila spisovateľka Alexandra Ripleyová vo voľnom pokračovaní s názvom Scarlett. V roku 1939 uzrel román Odviate vetrom svetlo sveta v podobe rovnomenného filmu s hviezdnym obsadením. Scarlett stvárnila očarujúca Vivien Leigh a Rhetta charizmatický a príťažlivý Clark Gable. Film získal až 13 nominácií na Academy Awards, z toho 8 Oscarov.

 

 

 

 

 

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár