Knihy pre mládežKnižné novinky

Letné romantické oddychové čítanie nielen pre „násťročných“

Ilustračný obrázok / Zdroj: Pinterest
Neviem, ako vám, ale mne sa leto spája najmä s knihou v ruke. A to hlavne, keď sa chystám na dovolenku. Knihy totiž idú do kufra ako prvé. A veľmi som sa tešila obzvlášť na jednu špeciálnu knižku, ktorú som však akosi stihla prečítať skôr, než sa do toho kufra vôbec stihla dostať.

Letná romantická novinka Iba s tebou

Knižná novinka Iba s tebou, ktorá vyšla začiatkom júla, sľubovala príjemnú letnú oddychovku. Takú, pri ktorej zrelaxujete, zasmejete sa, prestanete myslieť na povinnosti a oddáte sa len tomuto jednému príbehu. Ten je o to zaujímavejší, pretože ho napísali dve skvelé slovenské autorky, čím vznikol krásny romantický príbeh, odohrávajúci sa práve počas letných prázdnin. Aj keď ide o Young Adult žáner, vedela som, že budem nadšená, pretože príbehy od Silvie Demovičovej, som čítala ešte na platforme Wattpad, a keď navyše do románu pridala svoj podiel aj spisovateľka Simona Kutišová, nebolo viac o čom premýšľať.

Letný hit Iba s tebou/ Zdroj: Vicki

Hlavných hrdinov príbehu Damiána a Niku som si zamilovala takmer okamžite. Veľmi ľahko som sa dokázala vžiť do ich pocitov… Damián je drzý a drží si odstup od všetkých, Nika zasa zodpovedná, rozumná, no tiež tvrdohlavá a impulzívna. Obaja však majú niečo spoločné – lásku k športu a potrebu chrániť svojich mladších bratov.

Nika stretáva Damiána takmer na každom kroku, najmä v športovom klube, kde sa rozhodla brigádovať cez leto pred nástupom do maturitného ročníka. Aj keď sa Damián spočiatku správa odmerane, Nika postupne preniká cez jeho oceľovú bariéru a odkrýva tajomstvá, ktoré ho očividne trápia a nemôže sa s nimi zveriť nikomu, ani jej…

Avšak aj Niku trápia jej vlastné rodinné problémy, kvôli ktorým nehľadá žiadny vzťah, no Damián sa jej každým dňom dostáva pod kožu. Samotný príbeh je originálny a nápadito spracovaný, len ťažko som sa od neho dokázala odtrhnúť.

Páčilo sa mi, že boli charaktery postáv dôkladne spracované, takže každé ich konanie, slová a myšlienky boli viac než uveriteľné, a to si v knihách veľmi cením. Ak si preto chcete v tomto letnom období oddýchnuť s knihou v ruke pri bazéne, zasmiať sa a vrátiť sa myšlienkami k bezstarostnej mladosti každého z nás, táto knižka je na to ako stvorená.

Strávte leto s Alexandrom

Ak sa vám príbeh Iba s tebou zapáčil a sadol vám aj štýl písania, nemali by ste vynechať ani knihu Leto s Alexandrom. Autorkou je opäť Silvia Demovičová. Je treba povedať, že YA žáner jej veľmi sedí, postavy sú reálne a dej skvele premyslený, ako to bolo aj v tomto prípade. Dalo by sa povedať, že Táňa má perfektný život: skvelé kamošky, bohatého otca a najlepšieho chalana pod slnkom.

Všetko sa ale zmení v okamihu, keď musí s mamou uprostred noci narýchlo opustiť svoj domov. Rušný život mesta tak vymieňa za život v starej vidieckej chalupe. Dej je popretkávaný množstvom záplatiek a rodinných tajomstiev, ktoré sa Táňa snaží rozlúštiť, a trochu jej pritom pomôže Alex, záhadný chlapec s čiernou čiapkou na hlave, ktorého nevie dostať z hlavy.

Leto s Alexandrom a pokračovania príbehu Táni a Alexa/ Zdroj: Autorka

V príbehu môžeme sledovať aj Tánin zložitý vzťah so svojou mamou, a tak celý čas premýšľame, či sa im nakoniec podarí nájsť si k sebe cestu. Myslím si, že Leto s Alexandrom by malo byť určite povinným letným čítaním. A nielen preto, že má v názve slovo leto :).

Je to príbeh o priateľstve, porozumení a nájdeme v ňom veľa plnohodnotných myšlienok. Kto by však chcel toho čítania ešte o kúsok viac, poteším vás, pretože ide o trojdielnu sériu. Druhý diel Dievča iného chlapca pokračuje vzťahom Táni a Alexa a v tretej časti Prvý a posledný sa ešte všetko poriadne zamotá. Aj keď si Táňa s Alexom myslia, že už prekonali všetky prekážky, prihodia sa ďalšie udalosti, ktoré im dajú poriadne zabrať.

Čarovná Florencia  s chuťou gelata na perách

Ak ste sa toto leto chceli vybrať do zahraničia, ale zásah vyššej moci vám plány narušil, s knihou Láska & Gelato od Jenny Evand Welchovej budete mať rozhodne pocit, že ste sa ocitli v jednom z najkrajších kútov sveta – v čarovnej Florencii a s chuťou gelata na perách.

Láska a gelato z čarovnej Florencii/ Zdroj: Autorka

Príbeh Liny tak trochu korešponduje s Táninim príbehom. Tiež musela opustiť svoj bezpečný domov a na mamino želanie odísť do prekrásneho európskeho mesta, aby sa tu počas letných prázdnin stretla so svojím otcom. Nechápe však, prečo by ho mala spoznať, keď sa o ňu šestnásť rokov vôbec nezaujímal. Preto túži len po jedinom – vrátiť sa domov.

Natrafí však na tajuplného a neodolateľného Lorenza, do ktorého sa zamiluje a spolu s ním sa bude snažiť rozmotať klbko rodinných tajomstiev, aby zistila, kde je naozaj jej miesto. Kniha nielenže opisuje krásy talianskeho mestečka, ale má svieži štýl a zbytočne nenudí, je to taká milá letná romantická jednohubka, ktorú si dokonale vychutnáte, kdekoľvek sa budete nachádzať.

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár