Detská literatúraNezaradené

Leto, oddych a konečne viac priestoru pre knižky

Ilustračný obrazok/ Zdroj: Pinterest

Leto so sebou prináša viac priestoru na spomalenie, ktoré nevyhnutne potrebujeme pre fungovanie počas celého roka. Pre niekoho oddych znamená cestovanie a pre niektorých ľudí predstavuje kniha tú najvyššiu možnú formu relaxu. Keď jednoducho milujeme knihy, chceme k ich čítaniu motivovať aj deti, leto ponúka jedinečnú možnosť rozšírenia tejto aktivity pre všetkých. Vďaka knižnému svetu totiž my dospelí spoznávame iné kultúry, krajiny, vypneme myseľ od každodenných povinností, a deti pod vplyvom kníh zasa rozvíjajú svoju fantáziu a tvorivosť.

Prázdniny však podľa odborníkov predstavujú pre deti hrozbu, pretože sa im vytratí z hlavičiek väčšina nadobudnutých vedomostí, ktoré načerpali počas celého školského roka, aj preto je septembrový návrat do škôl i škôlok veľmi náročný.

Ilustračný obrázok/ Zdroj: Pinterest

Leto je potrebné deťom vyplniť nielen aktivitami pohybového charakteru, ale aj tvorivou činnosťou či dobrými knižkami, ktoré ich podnietia k zaujímavým myšlienkam. Ak sa deti počas prázdnin samostatne, s rodičmi alebo starými rodičmi venujú knižkám, sú ich mozgové závity lepšie pripravené na návrat do celoročného školského režimu, nehovoriac o nových poznatkoch.

Aby deti nepoznali svet len z diania v televízii, mobilu a iných technických výdobytkov je potrebné ukázať im, ako vyzerá detstvo plné hier vonku, chytania rýb a stanovania. Pre deti predškolského veku je skutočne výborným navnadením na aktivity počas prázdnin, práve knižka zo série o kamarátovi Kubkovi. Je to kniha od autora Christiana Tielmanna, ktorá je doplnená o krásne ilustrácie Sabiny Kraushaar.

Na vyše dvadsiatich stranách je krásne opísané ako sa Kubko teší na dovolenku a nové zážitky s jeho kamarátkou Paulínkou. Ako veľký škôlkar si Kubko sám balí kufor so svojím zajačikom – Mojkáčikom a hovorí ockovi: ,,Bicykel sa do kufra nezmestí, je však naozaj dôležitý, bezpodmienečne ho musíme zobrať so sebou!“ Táto veta demonštruje dôležitosť detailov, ktoré sú pre deti veľmi podstatné, a preto je skutočne dôležité počúvať ich.

Kubko ide na prázdniny/ Zdroj: Vicki

Knižka je napísaná vyslovene z detského uhla pohľadu, preto je aj celá séria pre deti veľmi populárna, a z vlastnej skúsenosti viem povedať, že sa k nej aj môj syn veľmi rád vracia a opisuje Kubkove dobrodružstvá. Deti sa s jeho postavou totiž ľahko stotožnia, pretože je písaná ľahkou a hravou formou.

Ilustračný obrázok/ Zdroj: Pinterest

Prázdniny v knižke sa odohrávajú na farme, kde rodičia zoberú Kubka, spolu s jeho kamarátkou stanovať, nech sa deti môžu naučiť ako postaviť stan a spať vonku v prírode, čo je pre deti mimoriadne silný zážitok, pretože počujú zvuky prírody i farmy.

Ako teda využiť leto, keď máme obmedzenejšie cestovateľské podmienky a rozpočet? Odpoveď je predsa veľmi jednoduchá – čítajme si a prenesme sa tak do krajín, ktoré túžime navštíviť a spoznajme zaujímavé charaktery knižných hrdinov. Podporujme však v čítaní najmä deti, venujme im priestor, aby cez tento čas nezlenivela ich mozgová aktivita, a aby sa vrátili do školského chaosu plný dojmov, a navyše obohatení o nové knižné pojmy.

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár