NezaradenéZaujímavosti zo sveta kníh

Máte slabosť na silného knižného hrdinu so slabosťami? Tak tento je ten pravý

Odvážny, silný, inteligentný, šarmantný, nesebecký, s dušou romantika a telom bojovníka… Možno takto nejako si každá z nás predstavuje svojho dokonalého knižného hrdinu. Mal by mať zmysel pre spravodlivosť, vedieť milovať, ochraňovať slabých, ale nemilosrdne trestať tých, ktorí si to zaslúžia. A predovšetkým, určite by sme sa s ním mali vedieť stotožniť – s jeho konaním, s jeho myšlienkami, postojom, názormi… Mal by nám vyčariť úsmev na tvári a vyvolať v nás pocit: kiežby niekto taký existoval aj v skutočnosti…

Z filmovaný Snehuliak od Jo Nesba/ Zdroj Pinterest

Avšak aj silní mužskí knižní hrdinovia občas urobia chyby, za ktoré potom musia niesť zodpovednosť. Robí to z nich ale v našich očiach menej silných jedincov? Keď som sa zamýšľala pri písaní tohto článku nad tým, v čom vlastne spočíva ich sila, odpoveď na mňa hľadela spomedzi riadkov. Podľa môjho názoru totiž skutočná sila spočíva v uvedomovaní si vlastnej slabosti. Väčšina kníh vykresľuje mužov ako nebojácnych, bezchybných, dokonalých, občas trochu tvrdohlavých…

Na knižnom trhu však nájdeme aj knihy, v ktorých knižní hrdinovia bojujú so svojimi vlastnými démonmi, slabosťami, závislosťami či možno strachom zo zlyhania… No nevzdávajú svoj boj, a aj keď padnú na úplné dno, opäť sa postavia, pretože prirodzený inštinkt prežitia, ktorý máme odjakživa zakotvený v génoch, v nich zakaždým zvíťazí… Najmä keď sa hra ešte neskončila a vraha treba potrestať, prípadne ho úplne zničiť. Viete už, na akého knižného hrdinu narážam?

Jo Nesbo si dal iste obrovskú námahu, keď stvoril postavu brilantného nórskeho detektíva Harryho Holea. Autor sa pri tvorení tohto knižného hrdinu údajne inšpiroval knihami amerických autorov tzv. „drsnej školy“, ako boli napr. Raymond Chandler, Erle S. Gardner či Samuel Dashiel Hammett.

Harry Hole je nezvyčajným prototypom knižného hrdinu / Zdroj: autor

Dej sa tu zvyčajne prenášal do ulíc veľkomiest, kde vládol organizovaný zločin, vyznačoval sa ale tiež krutosťou, bezohľadnosťou a konfliktom osobnej morálky. A v takomto prostredí sa pohybuje aj Harry Hole. Život tohto detektíva s temnou dušou sa odvíja v dvanástich príbehoch, kde môžeme vidieť jeho postupné vzostupy i pády. Je tvrdohlavý, na policajnom oddelení nemá takmer žiadnych priateľov a často sa na vlastnú päsť vrhá do boja s tými najhoršími zločincami. Neuznáva žiadne autority, často preto prichádza do konfliktu so svojimi nadriadenými.

Harry Hole je nezvyčajným prototypom knižného hrdinu/ Zdroj: Autor

Tí ale na počudovanie s veľmi prižmúrenými očami prehliadajú jeho chyby, pretože patrí medzi najlepších vyšetrovateľov v krajine, o čom svedčí množstvo úspešne vyriešených prípadov. V hĺbke srdca je však Harry Hole zraniteľný a možno práve kvôli tejto skutočnosti sú k nemu čitatelia empatickí. Jeho najväčšou slabosťou je totiž sklon k alkoholizmu a drogám, ktoré mu pomáhajú tíšiť nielen tú fyzickú, ale aj duševnú bolesť, a súčasne sa dokáže lepšie popasovať s náročnými situáciami. Alkoholom si ale všetko príliš komplikuje, a tak sme svedkami toho, že tých pádov je častokrát viac ako vzostupov…

Určite mi dáte za pravdu, aspoň tí z vás, ktorí inklinujú k severskej krimi, že Harry Hole je nezvyčajným prototypom knižného hrdinu. Má svoje chyby, slabosti, no vyvažuje to svojím zmyslom pre spravodlivosť, čistou mysľou pri riešení zločinov (za predpokladu, že je práve triezvy), ale aj nájdenou odvahou čeliť vlastným démonom. Pretože len v tých najťažších situáciách môžeme preukázať svoju silu, keď sú okolnosti pre nás nepríjemné, keď nás zrania, keď kvôli nim veľakrát padneme, no navzdory tomu všetkému dokážeme opäť vstať, odpustiť si, prijať to a ísť ďalej. Nech nám už život prinesie čokoľvek…

 

Pridaj komentár