Knižné novinky

Michaela Zamari o jej knižnej novinke Krízový plán

Na našom slovenskom knižnom trhu sa pohybuje množstvo autorov, ktorí píšu krásne a kvalitné knihy. Jednou z nich je aj Michaela Zamari, slovenská spisovateľka známa najmä vďaka sérii kníh Šéf môjho šéfa, Šéfom môjmu šéfovi a Osud nevyjednáva. Okrem tejto známej série však vydala aj knihu Posledný džentlmen, ktorá je príbehom zo sveta vydávania a písania kníh, román Rozhodnutie a napokon veľmi poučnú a zaujímavú knihu Zákulisie samovydávania. V tomto článku sa však budeme venovať jej novinke s názvom Krízový plán, ktorá je ďalším voľným pokračovaním zo série Šéf môjho šéfa. Táto novinka je zatiaľ v predpredaji.

Ako som však spomenula, autorka vydala knihy, ktoré sú mimo tejto série. Jej román Rozhodnutie je napínavým príbehom o tom, ako sa dovolenka zmení na väzenie a tajomný muž, ktorý sa snaží ochrániť hlavnú postavu no nechce povedať prečo. A on jej nedokáže odolať…

Posledný džentlmen je takisto pekná, romantická kniha s dávkou erotiky, ale obsahuje reálne zážitky zo života autorky, ktoré sa týkajú sveta písania kníh a vydavateľského procesu. Hlavná hrdinka je spisovateľka a snaží sa vydať svoju prvú knihu. A tak sa potýka s mnohými prekážkami, ale aj úspechmi.

No a napokon Zákulisie samovydávania je kniha pre všetkých, ktorých zaujíma aké to je vydať knihu na vlastné náklady. Autorka v nej rozoberá všetky dôležité veci, ktoré potrebujete vedieť, ak sa rozhodnete stať samovydavateľom.

Autorku som sa popýtala zopár otázok o novej knihe a aj o jej doterajšej tvorbe.

Popíšte, o čom je presne vaša nová kniha Krízový plán a kedy kniha oficiálne vyjde?

Ak sa nič neskomplikuje, kniha vyjde 28.8.2020. Bude to ďalšie voľné pokračovanie série Šéf môjho šéfa. Tentokrát o Mikym, ktorého už čitatelia poznajú z predošlých dielov a jeho spolubývajúcej Deane. Práve k nej sa nasťahuje do podnájmu, kým sa jeho nové bývanie dokončuje. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby nešlo o dvojizbový byt s jednou manželskou posteľou. Dea súrne potrebuje prísun financií, aby si splnila svoj sen a mohla sa odsťahovať do L. A. za svojím priateľom, preto sa rozhodla dať svoj byt do prenájmu aj so svojou maličkosťou. Keď Miky váha, nahovorí mu, že je lesbička, takže to nebude čudné, ak spolu budú bývať. Nevinné klamstvo sa jej však vymkne spod kontroly a tak sa začína séria humorných situácii a hľadanie toho pravého.

Krízový plán je súčasťou série Šéf môjho šéfa, čo vás inšpiruje, alebo motivuje v tejto sérii pokračovať a rozvíjať ju?

Už od začiatku, ako som písala debut Šéf môjho šéfa, som vedela, že by som chcela napísať sériu. Oslovili má série zahraničných autoriek a ako čitateľ som ocenila, že postavy sú medzi sebou poprepájané a čítanie tak ponúka pridaný zážitok. Keď som ale postupne písala ďalšie diely a rozvíjala vedľajšie postavy, zistila som, že viaceré majú čo ponúknuť a tak bude séria pravdepodobne dlhšia, než som plánovala na začiatku.

Plánujete sa tejto sérii naďalej venovať – vyjde ďalšie pokračovanie?

Áno, toto nie je posledný diel a ani neviem povedať, koľko ich bude, lebo už v epilógu v knihe Krízový plán načrtnem možnosť ďalšieho pokračovania, príbehu dvojice, s ktorou som pri písaní ani nepočítala. Prišlo to samo a ktovie, koľko takýchto náhod, inšpirácii príde. 

Môžu si knihu prečítať aj čitateľky, ktoré nečítali predchádzajúce knihy?

Určite áno, pretože myslím aj na čitateľov, ktorý predošlé časti nečítali, takže kniha sa dá čítať aj samostatne. Podobne aj ako Osud nevyjednáva, čo je tiež voľné pokračovanie a niektoré čitateľky sa k sérii dostali vďaka nemu.

Keby ste si mali vybrať jednu postavu z tejto série, ktorú máte najradšej, ktorá by to bola a prečo?

Nevedela by som si vybrať, lebo do každej vkladám rovnaký kus srdca a energie. Séria je ladená do romantiky a erotiky, hlavné postavy nie sú negatívne, takže nemám ani koho vylúčiť z výberu, lebo všetky mám rovnako rada.

Teraz k vašej ostatnej tvorbe. Vydali ste dve knihy, ktoré sa týkajú literárneho sveta. Jedna z nich je príbehová – Posledný džentlmen – a tá druhá – Zákulisie samovydávania – čisto náučná, dalo by sa povedať. Povedzte nám o nich viac, pokojne aj nejaké zaujímavosti.

Úprimne, ja si nemyslím, že Zákulisie samovydávania je primárne náučná literatúra.  Áno, každý, kto si chce vydať knihu, sa z nej dozvie veľa faktov a informácií k ceste samovydavateľa, ale písala som ju tak, aby potešila aj milovníkov kníh, ktorí nemajú ambície vydávať knihy. Písala som to skôr pohodovým priateľským štýlom, miestami sarkasticky, ale učite nie učebnicovo. Posledný džentlmen je zasa diametrálne odlišná kniha, keďže je to beletria s pridanou hodnotou, že som hlavnej hrdinke prepožičala väčšinu svojich skúseností s vydaním prvej knihy. A obidve som napísala v správnom čase, lebo keby som to neurobila, už by ma k tomu možno nikto nedokopal. 😀 Sú príliš osobné a bola to akási väčšia zodpovednosť, ostatné knihy sú pre mňa viac zábavou a milšou zodpovednosťou. Teraz si budem užívať vlnu románov, kde sa môže moja fantázia viac vyblázniť. 

Chceli by ste ešte napísať alebo vydať niečo z literárneho prostredia?

Hlavná hrdinka knihy Krízový plán, Deana, bude mať blízko k literárnemu prostrediu, čo som pôvodne nezamýšľala, ale stalo sa, no to je primeraná miera. Momentálne neplánujem venovať sa literárnemu svetu bližšie či vo väčšej miere.

A napokon román Rozhodnutie bol váš prvý román mimo série Šéf môjho šéfa a zároveň to bola vaša tretia kniha vydaná samonákladom. Ako prvú ste takto vydali knihu Šéfom môjmu šéfovi. Naučili ste sa počas vydania tej prvej a druhej knihy niečo, čo ste napokon využili pri vydávaní Rozhodnutia?

Rozhodne áno, minimálne čo sa týka predobjednávok od fanúšikov, že posielať knihy v papierovej obálke bola amatérska chyba, nad ktorou doteraz krútim hlavou. Ale čo sa týka procesu vydávania, tak skôr som sa pri Rozhodnutia naučila veľa nového, čo som využila neskôr pri ďalších knihách, lebo už som mohla viac experimentovať. Napríklad aj s obálkou, keďže Šéfom môjmu šéfovi bolo pokračovanie príbehu Šéf môjho šéfa a chcela som ponechať dvom dielom o Nele a Tomasovi rovnaký dizajn, tak som druhý diel prispôsobila prvému. Pri ostatných ma už takmer nič nebrzdilo. Takmer preto, lebo sérii som ponechala formát, ktorý mi pri prvej knihe určilo vydavateľstvo.

Kde vaše knihy môžu čitatelia nájsť a kde sa môžu s vami spojiť?

Nájsť ich môžu v každom dobrom kníhkupectve, alebo u mňa, ak by chceli knižku aj s podpisom a osobným vebovaním, a spojiť sa so mnou môžu cez moje sociálne siete Instagram aj Facebook, kde som takmer denno-denne aktívna.

A otázka na záver, ktorá ma veľmi zaujíma. Ak by sa vám naskytla možnosť vydať ďalšiu knihu cez vydavateľstvo, šli by ste do toho, alebo už plánujete len vydávať ako samovydávateľ?

Čo sa týka mojich kníh v pôvodnom jazyku, v slovenčine, nevidím význam v tom, aby som vydávala cez vydavateľstvo, keď pri samovydaní mám celý proces pod kontrolou a voľnú ruku plniť si svoje sny nielen o obsahu knihy, ale aj o obálke – grafike aj väzbe knihy. Pokiaľ ide o český trh, tam si netrúfam vydávať knihy na vlastnú päsť a nebránim sa spolupráci s vydavateľstvom.

Ďakujem veľmi za odpovede. Novinku Krízový plán od Michaely Zamari si môžete predobjednať priamo na autorkinej facebookovej stránke.

Ďalšie novinky zo sveta literatúry vám prinesieme v rubrike Knižné novinky

Pridaj komentár