Verše ku káveZaujímavosti zo sveta kníh

Najkrajšie knižnice sveta: vyrazia dych nielen knihomoľom

Knižnice – pokojná atmosféra a tisícky informácii ukrytých v policiach. A to všetko zachované v magických priestoroch, ktoré si zamilujete. Odhaľte s nami najkrajšie knižnice sveta, ktoré učarujú každému. 

 

Tinanjin Binhai Library, Čína

Čína patrí ku krajinám, ktorej nerobí problém posúvať hranice ľudskej predstavivosti. Jedným z takýchto príkladov je aj verejná knižnica. Má 34 000 metrov štvorcových a obsahuje približne 1,2 milióna kníh.

Mestská knižnica v Stuttgarde (Stuttgart City Library), Nemecko

Biela farba, čisté línie, átriové poschodia – to všetko navodzuje dojem, že ste vstúpili do budovy ako vystrihnutej z budúcnosti. Minimalistickú knižnica otvorili v roku 2011 a hneď si vyslúžila záujem a obdiv. Bonusom je nádherný výhľad na centrum Stuttgartu. Zaujímavosťou je napríklad nápis „Knižnica“. Ten je napísaný pomocou strieborných písmen v anglickom jazyku na západnej, v nemeckom jazyku na severnej, v kórejskom jazyku na východnej a v arabčtine na južnej stene budovy.

Vennesla Library and Cultural Centre, Nórsko

Hlavným stavebným materiálom je drevo a v budove dominuje 27 lepených laminovaných drevených oblúkov, ktoré podopierajú strechu a spájajú rebrá kostry veľrýb.. Budova vzbudila veľký záujem a získala niekoľko ocenení. Budova však bola tiež kritizovaná za to, že jej hlavným účelom nie je funkčnosť.

Real Gabinete Português de Leitura, Rio de Janeiro

Knižnica je taká krásna a núti vás myslieť si, že ste v knižnici vo svete Harryho Pottera. Určite stojí za to sem ísť. Vstup je voľný. 

Trinity College Library, Dublin – Írsko

Knižnica sídli v srdci Dublinu a ukrýva aj slávnu „Book of Kells“ z 9.storočia, ktorá obsahuje text evanjelií v latinčine.

Bodleian Library, Oxford – Anglicko

Knižnicu na univerzite v anglickom Oxforde môžete poznať z flimu o čarodejníkovi Harry Potterovi, kde slúžila ako rokfortská knižnica. Je jednou z najstarších v Európe.

New York Public Library

Knižnica je zároveň aj častým miestom nakrúcania hollywoodskych filmov (Spiderman, The Day After Tomorrow, Ghostbusters, Breakfast at Tiffany’s, The Time Machine, či Sex and the City)

Navštívili ste aj vy v minulosti knižnicu, ktorá vás očarila? Podeľte sa s nami o skúsenosť.

Nabudúce si pripravíme článok o najzaujímavejších knižniciach u nás, na Slovensku.

Prečítajte si aj o ďalších  nových tituloch, zaujímavostiach o konkrétnych knihách a autoroch, pripravovaných novinkách – jednoducho o všetkom, čo sa vo svete kníh deje.

 

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár