Detská literatúraKnihy pre mládež

Nazrite do fascinujúceho sveta detských interaktívnych encyklopedických knižiek

Séria kníh Nazri pútavo zobrazuje obyčajné veci neobyčajným spôsobom/ Zdroj: autor

S krásnymi detskými knihami sa v posledných rokoch akoby roztrhlo vrece, a preto je niekedy veľký problém vybrať si len zopár, ktoré deti skutočne zaujmú. Najmä pokiaľ ide o vzdelávaco-náučné knihy. Tie vám, ale už dnes vedia ponúknuť úplne iný rozmer. A to doslova.

V knihe Nazri dovnútra nášho sveta nájdete množtvo odklápacích okienok/ Zdroj: Autor

SÉRIA KNÍH „NAJ… v pohybe“

Jednými z takýchto kníh je séria „Naj… v pohybe“, ktorá deťom sprostredkuje skutočne interaktívnu zábavu – v posuvných prvkoch, okienkach, pop-up skladačkách, a to všetko pútavou formou. Knižka Naj… PLANÉTA ZEM v pohybe je práve z tohto dôvodu nielen informačne bohatá, ale atraktívnymi prvkami deti vtiahne okamžite do fungovania nášho sveta ako takého.

NAJ… PLANÉTA ZEM v pohybe/ Zdroj: Autor

Hneď na začiatku zobrazuje postavenie našej planéty vo vesmíre, jej zloženie a vývin, ale aj vznik ostatných planét. Nebojte sa, ak vám na ďalšej stránke vybuchne sopka alebo budete mať hlavu v oblakoch altostratus či kumulonimbus. Knižka krásnym spôsobom vysvetľuje vodný cyklus či život od prvej bunky po súčasného moderného človeka. Cez jednotlivé otváracie okienka môžu deti navyše spoznať počasie v rôznych častiach sveta. V tejto knihe je aj o čosi viac textu, ako v ďalších knihách zo série, takže je vhodná aj pre malých čitateľov.

Pohybujúce sa autá, taxíky a sanitka, auto vychádzajúce z podzemnej garáže, ale aj to, čo sa deje s odpadom, ktorý vyprodukujeme. Taká je kniha NAJ… MESTO v pohybe. Obchodný dom ponúka všetko – jedlo, nápoje, oblečenie, hračky či dokonca knihy. Pri každom z nich nájdete podrobný opis toho, ako sa konkrétne veci vyrábajú.

Trojrozmerný model mesta v knihe NAJ… MESTO v pohybe/ Zdroj: Autor

Aj pre dospelého budú tieto informácie rozhodne zaujímavé. Svoje miesto tu má aj integrovaný záchranný systém, ako aj všetko to, čo s mestom úzko súvisí – park, domy v susedstve alebo detská pouličná slávnosť. „Mesto je ako živá bytosť, ktorá sa premieňa,“ píše sa v knihe a na tejto strane nájdete úžasný trojrozmerný model mesta. Celej knihe dominujú najmä obrázky, ktoré sú doplnené heslami alebo krátkymi, ľahko zrozumiteľnými vetami.

V knihe NAJ… DOPRAVNÉ PROSTRIEDKY v pohybe nájdeme okrem krásnych ilustrácií a rôznych interaktívnych prvkov jednoduché pomenovania daných dopravných prostriedkov.

NAJ dopravné prostriedky v pohybe vďaka interaktívnym prvkom detského čitateľa ihneď zaujmú /Zdroj: Autor

Nejaký dlhší text tu celkom absentuje, takže kniha je zameraná skôr na deti vo veku od troch do štyroch rokov. Preto je tu aj priestor pre samotného rodiča, aby dieťaťu vysvetlil fungovanie konkrétnych vecí – počnúc vozidlami v cestnej, železničnej alebo nákladnej doprave, cez záchranárske vozidlá až po leteckú dopravu či lietanie vo vesmíre. Dieťa však aj bez pomoci rodiča môže samo objavovať fascinujúci svet dopravných prostriedkov.

 

SÉRIA KNÍH „Nazri…“ 

Podobný štýl ako séria „NAJ… v pohybe“ majú aj knihy zo série „Nazri…“ Konkrétne Nazri do svojho tela a Nazri dovnútra nášho sveta. Encyklopedická knižka o ľudskom tele pomôže deťom odhaliť fascinujúci svet fungovania ľudského organizmu cez proces prijímania potravy, mozog, srdce, kosti až po svaly. Sto odklápacích okienok vzbudí u detí tú správnu dávku záujmu o čaro odhaľovania skrytých tajomstiev. Vedeli ste, že ľudský mozog si pamätá až 50 000 pachov, a že rýchlosť kýchnutia je vyššia, než je rýchlosť niektorých vlakov? Aj takéto zaujímavosti sa v knižke dozviete, vrátane overenia vašich základných zmyslov skvelými tipmi. Skúšali ste napríklad, aké je to jesť ovocie, zatiaľ čo si pod nosom držíte cibuľu? 🙂

Knižka Nazri do svojho tela v sebe skrýva kopu zaujímavých faktov 2/ Zdroj: Autor

Knižka Nazri dovnútra nášho sveta ponúka v podstate to, čo aj NAJ… PLANÉTA ZEM v pohybe, líši sa len menším formátom a čiastočne spôsobom spracovania. Prevládajú tu odklápacie okienka s podrobnejším, no jednoduchším textom na pochopenie. Detskí čitatelia sa tak dozvedia, ako fungujú vodné toky, vodný svet, aké zvieratá žijú v pralesoch, na púšti alebo na Antarktíde.

 

 

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár