NezaradenéOsudové knihyPríbehy knižných hrdiniek

Nechajte sa inšpirovať knižnými hrdinkami ovplyvnenými udalosťami minulého storočia

Denne sa stretávame s pojmom hrdina, hrdinka najmä vďaka médiám a samozrejme všetci si pod týmto pojmom predstavujeme niekoho iného. V poslednej dobe tiež môžeme sledovať fenomén ľahko nadobudnutého hrdinského statusu, a preto sa pýtam, ako si tento titul môže človek zaslúžiť? Na túto otázku však neexistuje univerzálna odpoveď, pretože sa líši vplyvom vkusu, výchovy a rôznych ostatných aspektov, ktoré si len človek môže predstaviť. Samozrejme základní hrdinovia našich životov by mali byť rodičia, starí rodičia, prípadne ostatní príbuzní a kamaráti, ak to tak životné okolnosti niekedy zariadia.

Pri knižných hrdinkách si však nejedna čitateľská duša osvojí určitý typ postavy vplyvom jej povahy, pútavým knižným opisom, ale najmä stotožnením sa s hlavnou postavou. Ako to však osud niekedy zariadi, do života sa mi dostala knižka zaujímavá najmä tým, že v jej príbehu bolo viacero hrdiniek.

Svedectvá vojnových matiek

Pre mňa jednoznačne predstavuje hlavnú hrdinku môjho života mama, ktorá mi dala život. Práve z tohto dôvodu sa mi veľmi páčila knižka, kde britská autorka Wendy Holdenová napísala svedectvá budúcich židovských mamičiek z obdobia druhej svetovej vojny, konkrétne holokaustu. Hlavných knižných hrdiniek je tu síce viacej, ale ich životná cesta stojí určite za prečítanie.

Najsilnejšia pasáž je jednoznačne tá záverečná, keď Poľka Rachel, Češka Anka a Slovenka Priska porodili svoje iba niečo vyše kilogram vážiace bábätká uprostred nehostinného prostredia koncentračného tábora. To si v dnešnej komfortnej dobe plnej nemocníc ani nedokážeme predstaviť.

Odsúdení prežiť od autorky Wendy Holden / Zdroj: pinterest

Knižka s výstižne preloženým názvom – Odsúdení prežiť dokonale mapuje pomery druhej svetovej vojny. Zameriava sa na životy hlavných hrdiniek a ich transporty do nacistických táborov smrti až po samotné oslobodenie táborov, príchodom spojeneckých vojsk.

Všetky tri príbehy týchto knižných hrdiniek obsahujú ich autentické zážitky, zatajovanie tehotenstva od momentu, keď pochopia, že neprišli do pracovných táborov. Materinský inštinkt im jednoducho napovedal, že si musia strážiť svoje tehotenstvo do poslednej chvíle, lebo inak ich detičky neuzrú svetlo sveta.

Vyhladované, vysilené, ale s duševným odhodlaním a za neskutočne nepriaznivých okolností, nakoniec dajú svojim deťom život. Neskôr sa tieto deti stretávajú ako seniori v nemeckom Auschwitzi, aby vzdali hold svojim matkám a vyrozprávali celému svetu hrôzy, ktoré tu zažili ich statočné matky.

Jojo Moyes a jej silné hrdinky

Dievča, ktoré si tu zanechal/ Zdroj: Martinus

Ďalšími inšpiratívnymi hrdinkami sa pre mňa jednoznačne v posledných rokoch stali hlavné ženské postavy od autorky Jojo Moyesovej. Okrem toho, že píše romány romantického charakteru, je aj novinárkou. Dievča, ktoré si tu zanechal je knižka napísaná ešte v roku 2012 opisujúca príbeh obrazu dievčaťa, ktorého pôvod siaha do Francúzska, počas obdobia prvej svetovej vojny. Opäť sa tu stretávame s dvoma inšpiratívnymi bojovníčkami (Liv a Sophie), ktoré sa vďaka svojej nezlomnej povahe dostávajú cez zložité životné vzťahy a situácie.

V knižke je skutočne zaujímavé ako sa súčasnosť prelína s minulosťou, záver je priam magicky prekvapujúci a miestami prebieha človeku mráz po chrbte z toho, ako sú hlavé postavy ochotné kvôli svojej láske zomrieť.

Keď dokonca Sophie na konci knihy odvedú, jej spolucestujúca Liliana hovorí: „Ten tvoj slepý optimizmus, tá viera v ľudstvo, ty si vôbec nedokážeš predstaviť, čo s nami spravia.“Jej odhodlanie ma veľmi zaujalo, pretože si dovtedy prešla množstvom zlých situácií a jej rozhodnutie na konci knihy ma skutočne prekvapilo.

Kniha je zatiaľ dostupná len v českom jazyku / Zdroj: Martinus

Spisovateľka Moyesová má tiež nedávno prekvapila jej dielom Krasojazdkyňa, ktoré je možné prečítať si zatiaľ len v českej verzii. Hlavnou inšpiratívnou hrdinkou je 14-ročná Sarah, ktorá miluje kone a svojho papá (dedka). Keď však jej starý otec ochorie a dostane sa do nemocnice kvôli infarktu, skomplikuje sa návšteva jej miláčika a taktiež finančná situácia.

Sarah sa náhodne dostáva do pestúnskej starostlivosti k advokátke, ktorá netuší, že jej zverenkyňa vlastní koňa a ani to, ako k nemu prišla. Príbeh je zaujímavo popretkávaný citátmi z knihy gréckeho mysliteľa Xenofóna s názvom O jazdeckom umení. Na konci príbehu sa dozvedáme to, prečo papá odišiel z Francúzska a hoci sa neskončí všetko šťastne, každý si odnesie z knižky to svoje.

Skrátka nikdy nikto nebude skvelý pre všetkých a hoci neexistuje jednoznačné rozdelenie ľudí na hrdinov a nehrdinov, nemôžeme vedieť kam nás osud zavedie, kto pre nás bude hrdinom a pre koho budeme hrdinom my. Treba však mať na pamäti, že človek sa hrdinom nenarodí, ale stať sa ním môže a pre knižný svet to platí dvojnásobne.

 

Pridaj komentár