Knižné tipy

(Nielen) knižné tipy a inšpirácie, ako viesť deti k samostatnosti, zodpovednosti a bezpečnosti

Deti už od narodenia hľadajú nezávislosť. Pokúšajú sa samé kŕmiť, chodiť či obliekať. Vychovať samostatné dieťa sa však môže niekedy zdať ako jedna z najťažších a najnáročnejších úloh rodiča. Existuje veľa spôsobov, ako môžete vo svojom dieťati začať pestovať nezávislého ducha. Ak začnete podporovať ich nezávislosť a dáte im príležitosť pre rozvoj, môžete ich pripraviť na budúci úspech a dospelácky život.

 

Ak hľadáte inšpiráciu, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu viesť deti k samostatnosti, zodpovednosti, ale aj bezpečnosti.

Praktické tipy a inšpirácie

Nerobte za dieťa všetko, čo zvládne už samo

Aj keď niekedy môže byť jednoduchšie a rýchlejšie urobiť veci miesto nich. No týmto spôsobom sa vaše deti nič nenaučia. Ukážte im, naučte ich a potom ich nechajte, nech si veci vyriešia sami. Ak budú potrebovať pomoc, požiadajú o ňu. Váš milovaný potomok rastie ako z vody a nové skúsenosti si bude osvojovať každým dňom, preto mu vytvorte priestor na to, aby sa prejavilo.

 

Tip na knihu: Pri výchove detí sa môžete inšpirovať knižkami z praxe, napr. od Veroniky Hurdovej.

Prejavujte deťom lásku, rešpekt aj trpezlivosť

Berte vaše deti vážne. Neodsudzujte, nekritizujte a nezosmiešňujte ich. Snažte sa byt‘ emotívni, a ak sa vám dieťa s niečím zverí, počúvajte ho a dajte mu pocítiť, že vám na jeho probléme záleží. Prejavte vášmu dieťaťu lásku a rešpektujte ho. Tým sa buduje a zvyšuje sebadôvera u dieťaťa robiť vlastné rozhodnutia, namiesto toho, aby sa obávalo, že vás nahnevá, alebo sklame. Ak vedia, že sú podporované a nebudú vysmiate za to, že robia chyby, budú sa cítiť viac motivované, robiť veci nezávisle.

Tip na knihu o výchove detí: Rešpektovať a byť rešpektovaný

Dajte deťom zodpovednosť v domácnosti

Nechajte deti vykonávať domáce práce primerane ich veku. Či už sú to malé úlohy alebo veľké úlohy okolo domu. Ak svojmu dieťaťu dáte určitú zodpovednosť, pomôže mu to s organizáciou času a budovaním si určitej nezávislosti. Jednoduché úlohy, ako je zbieranie a upratovanie svojich hračiek alebo vkladanie bielizne do koša, umožňujú vášmu dieťaťu mať primeranú zodpovednosť a pomáhajú im udržiavať štruktúru počas dňa. Je to tiež skvelý spôsob, ako zapojiť vaše dieťa do každodenných rutín a aktivít.

Zaveďte každodennú rutinu a štruktúru

Vytvorenie konzistentnej rutiny je dôležité pre pestovanie nezávislosti. Rovnako ako dospelí, keď deti vedia predvídať svoj deň, sú lepšie vybavené na to, aby prevzali zodpovednosť. Dokonca aj samotné čistenie zubov je rutina, pretože má viacero krokov, ktoré treba splniť.

Nechajte ich rozhodovať

Ďalším spôsobom, ako podporiť nezávislosť vášho dieťaťa je dať mu na výber a nechať ho rozhodnúť sa. Zapojte ich do rozhodovania, čo si obliecť, s čím sa hrať alebo komu zavolať. To nemusí znamenať, že budú mať voľnú ruku, samozrejme všetko s mierou a s ohľadom na ich vek. Poskytnite deťom dve alebo tri možnosti napríklad pri výbere desiaty (jablko alebo banán). Vďaka tomu, si dieťa vybuduje schopnosť vhodne sa rozhodovať a získa sebadôveru v samé seba.

Tip: Naučte deti viac o zdravom životnom štýle a o zodpovednosti za vlastné zdravie.

Nechajte dieťa riešiť problémy a poučiť sa z dôsledkov ich konania

Dovoľte dieťaťu skúšať nové veci a riešiť menšie problémy samo. Aj deti sa najlepšie učia z vlastných chýb a nie z toho, že ich kritikou a trestom prinútime cítiť sa zle. Ukážte im dôveru v ich schopnosti, aj keď sa pomýlia alebo urobia niečo zle, povedzte im, akí ste na nich hrdí, že sa o to pokúšali. V dieťati tak podporíte bojovnosť a odolnosť a nebude sa po prvom neúspechu vzdávať, chybu si nebude vyčítať, ale pôjde výzvam naproti. Zlyhanie je súčasťou života a každý z nás v niečom zlyhá. Naučiť ich, že je v poriadku skúšať a skúšať znova, im dodá viac sebavedomia.

Naučte deti, ako sa starať o druhých

Naučiť deti starostlivosti o druhých im pomôže rozvíjať spoločenské zručnosti a zároveň získať zodpovednosť. Dovoľte vášmu dieťaťu, aby pomáhalo pri starostlivosti o mladšieho súrodenca, alebo sa staralo o domáce zvieratko. Na začiatku určite bude potrebné mu pri plnení povinností pomáhať, časom by však malo takmer všetko zvládnuť samé. Dieťa sa tak naučí zodpovednosti, disciplíne a zároveň získa nenahraditeľného priateľa.

 

V každom prípade však musíte počítať s tým, že v prvom rade musíte mať na zviera dosť času a energie aj vy. Treba myslieť aj na bytové podmienky a to, či môžete domáce zvieratko zabezpečiť aj finančne. Psíky potrebujú napríklad koterce, misky na krmivo a podobne. Okrem toho treba zvážiť aj poplatky za veterinára a ďalšie náklady.

Vytvorte deťom nezávislé prostredie a dajte mu priestor

Nechajte deti prísť na veci samé. Ak chcete vychovať samostatného a zodpovedného jedinca, ktorý si bude vedieť poradiť v každej situácii, musíte mu samostatnosť umožniť vyskúšať a natrénovať si ju. A to najlepšie v domácom prostredí a pod vašim dohľadom.

 

Doprajte im tiež priestor, keď ho potrebujú. Čas osamote je zdravý. Umožňuje vášmu dieťaťu zhromaždiť si svoje myšlienky, premýšľať o ďalšom kroku a vytvoriť si plán.

Naučte ich životné zručnosti

Základné životné zručnosti, ako sú napríklad varenie, pranie či nakupovanie deťom pomôžu vyrásť v nezávislých dospelých. Taktiež ich naučte hospodáriť s peniazmi, naučte ich, ako šetriť (aj míňať) peniaze. Kúpte deťom prasiatko a ukážte im, ako narábať s peniazmi. Aj pár eur týždenne ich môže naučiť zodpovednosti. Usmerňujte a povzbudzujte ich, aby si šetrili na niečo, čo naozaj chcú (iPad, bezpečné elektrické autíčka pre deti a pod). Čoskoro pochopia, že nie vždy je rozumné vymeniť peniaze za predraženú plastovú hračku, a tak cez vlastnú skúsenosť porozumejú hodnote peňazí.

Ukážte deťom dôveru a podporte ich

Ak sa deti rozhodnú pre nejakú úlohu alebo projekt, podporte a povzbudte ich. Takéto úlohy môžu zahŕňať čokoľvek od vyfarbovania cez stavanie kociek až po učenie sa abecedy alebo čítania. Poskytujú deťom príležitosť sústrediť svoju pozornosť na určitú činnosť a zároveň im pomôžu rozvíjať jemnú a hrubú motoriku. Komentovanie a pochvala práce vášho dieťaťa mu dá najavo, že veríte v jeho schopnosť niečo urobiť, čo mu dodá pocit úspechu a sebaúcty.

 

Nezabúdajte ani nezávislú a neštruktúrovanu hru, ktorá je dôležitá pre podporu ich kreativity, riešenie problémov aj samostatnosť.

 

Tip: Nepraje vám počasie? Deti sa môžu zabaviť aj počas upršaných dní.

Deti a bezpečnosť

Mnoho rodičov si praje, aby dieťa zostalo v bezpečnom domácom hniezde čo najdlhšie. Dieťa však rastie, vyvíja sa a život sa preň stáva veľkým dobrodružstvom. Sú aktívne a chcú objavovať svet okolo seba. To môže v niektorých prípadoch znamenať, že budú vystavené rôznym rizikám. Výučba detí o bezpečnosti je veľmi dôležitá, pretože nebezpečenstvo sa môže vyskytnúť kdekoľvek – doma, v škole, na cestách alebo vo vašom okolí. S trochou plánovania a predvídavosti môžete však zabezpečiť, aby sa tieto potenciálne riziká pre dieťa minimalizovali.

Učiť deti o bezpečnosti

Jednou z povinností rodiča je začať učiť deti o bezpečnosti už od útleho veku. Deti riskujú, učia sa testovať svoje hranice a rozvíjať schopnosť byť do istej miery sebestačný. Keďže každé dieťa pristupuje k novým príležitostiam inak, je dôležité viesť ho a poskytnúť mu vekovo relevantné spôsoby, ako pristupovať k týmto skúsenostiam. Neočakávajte, že vaše dieťa bude ihneď konať bezpečne a bez rizika vždy, keď sa dostane do rizikovej situácie. Nič však nenechávajte na náhodu a neriskujte, aby neboli ovplyvnené negatívnymi vzormi.

Využívajte zábavné, interaktívne a praktické aktivity

Prostredníctvom zábavných aktivít a hier sa deti učia uvedomovať si potenciálne nebezpečné veci a nebezpečenstvá, ktorým sa treba vyhnúť, a získať tak rešpekt voči bezpečnostným opatreniam.

Ukážte deťom bezpečné správanie

Väčšina detí bude radšej kopírovať vaše činy než to, čo im poviete verbálne. Buďte pre deti vzorom a naučte ich bezpečnosti tým, že im ukážete a vysvetlíte, ako sa správať v rôznych situáciách. Najlepšie je učiť ich priamo v teréne. Vysvetlite svojim deťom, čo robíte a prečo to robíte pomocou jazyka, ktorému rozumejú. Pri prechádzkach ich poučte o bezpečnosti na cestách, pre lepšiu viditeľnosť nalepte deťom reflexné prvky na batoh a oblečenie a vysvetlite im, prečo je to dôležité.

Podporujte bezpečnú hru

Naučte deti, ako sa vyhnúť zraneniam, ako sú tie, ktoré sú spôsobené neočakávanými pádmi, napríklad na ihrisku, pri športe a iných hrách.

Minimalizujte riziká aj doma

Domov je miesto, kde sa deti cítia príjemné a bezpečne. Avšak aj tu, na ne môžu číhať rôzne hrozby, preto je dôležité, aby ste aj váš domov pripravili na potenciálne riziká, zranenia a pády.

 

  • Vytvorte deťom priestor na hranie
  • Dohliadajte na nich
  • Používajte protišmykové podložky
  • Ťažký nábytok pripevnite
  • Keď sa zásuvky nepoužívajú, zakryte ich
  • Zabezpečte všetky okná a dvere
  • Elektrické káble a ostré predmety, by ste mali uchovávať mimo dosahu
  • Na ostré rohy nábytku použite rohové ochrany
  • Lieky, chemické a čistiace prostriedky skladujte mimo dosahu
  • Používajte protišmykovú podložku, aby sa predišlo pádom
  • Uistite sa, že sa vaše dieťa hrá na mäkkých povrchoch
  • Malé deti nenechávajte samé na posteli, prebaľovacom pulte alebo inom nábytku

 

Vedeli ste, že vaše dieťa môžete poistiť? Aké sú najlepšie detské poistky, ktoré riziká by ste mali poistiť a na aké sumy sa dozviete v článku o detskom poistení.

Rada na záver

Výchova je základ. Ako sa malý človiečik postaví k svojej samostatnosti, predznamenáva aj spôsob výchovy. Prvé roky života dieťaťa sú veľmi dôležité, pretože pokladajú základy jeho budúcich vzťahov, postojov k životu a ľuďom, ako aj úrovne duševného zdravia a pohody. Sú stavebným materiálom ku šťastnému a plnohodnotnému životu, ktorý bude viesť v budúcnosti. A všetko máte v rukách vy, rodičia.

 

Samostatné deti sa cítia schopné postarať sa o seba. Pod dohľadom svojich rodičov môžu deti rásť, prekvitať v rôznych štádiách vývoja a sú si istejšie tým, kým sú. Dospievanie u detí je nevyhnutné a ako rodič, by ste mali úlohu učiť deti samostatnosti brať vážne. Okrem toho, že deti bezpodmienečne milujete, najlepším darom, ktorý im môžete dať, je naučiť ich byť silnými a nezávislými jednotlivcami.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka
Som len obyčajná žena, ktorá píše knihy. Založila som projekt Všetko o knihách, ktorý som sa dlho snažila spustiť, no až teraz sa mi to podarilo. Ako matka dvoch nezbedných detí, nemám čas na nič, no toto sa zadarilo.

Jeden komentár

Pridaj komentár