Knihy pre mládež

Od čítania k úspešnej budúcnosti

Od čítania k úspešnej budúcnosti

Predčítanie rozprávok malým deťom je v dnešnej dobe už zaužívanou činnosťou. Čím sa stáva dieťa starším, zvyčajne si od kúpi kníh postupom času odvykneme. Podporovanie takejto aktivity, však môže viesť k viacerým výhodám. Takou najväčšou a najkomplexnejšou je predispozícia k úspešnej budúcnosti a k lepšiemu mentálnemu vývinu vášho potomka. Pýtate sa prečo ? Čítajte ďalej.

Od čítania k úspešnej budúcnosti


Zlepšuje pamäť – Zaujímavý príbeh láka vaše dieťa zapamätať si v ňom veľa detailov ako ( charaktery, rôzne situácie, zápletku, kde sa dej odohrával atď.) Práve tento typ memorovania jednotlivých častí príbehu, výrazne zlepšuje pamäť.

2  Zlepšuje kreativitu – Určite sa vám viackrát stalo, že pri čítaní knihy ste sa natoľko ponorili do samotného deja, že ste ho videli priamo pred sebou. Vaša predstavivosť začala vo veľkej miere pracovať, predstavovali ste si ako vyzerá hlavná hrdinka príbehu, obohrávali ste si dej vo svojej hlave. Najlepším spôsobom ako naštartovať kreatívne myslenie je knižnou cestou.

3  Rozširuje slovnú zásobu – Dnešný moderný svet plný nekonečných možností je čoraz viac citlivejší na dobrú slovnú zásobu. Najľahšou cestou ako ju získať je čítanie. Dobrá slovná zásoba je cestou k úspechu.

4  Empatia – Áno, čítanie kníh podporuje aj túto časť mozgu. Pri napínavej zápletke, dieťa vyvíja empatiu voči jednotlivým charakterom v deji. Klasická situácia kde vyhráva dobro nad zlom. Každý chceme aby v príbehu vyhralo dobro. Tým pádom, v celej dejovej línii „držíme stranu“ kladnému charakteru. Pri scénach, kedy sa zlo dostáva do popredia, začneme kladnú postavu ľutovať alebo brániť. Ukazujeme empatiu.

5  Zlepšuje koncentráciu – Sústredenie sa na príbeh pomáha deťom zlepšovať koncentráciu, ktorú môžu využiť aj neskôr v iných situáciách. Napríklad v škole alebo v dospelosti v práci. Rovnako, je táto vlastnosť dôležitá pri robení domácich úloh, kedy sa dieťa dokáže oveľa ľahšie sústrediť.

6  Preskúmajú iné časti sveta – Jednou z najlepších foriem vzdelávania sa je skúmanie. Príbehy a čítanie kníh vo všeobecnosti, otvárajú deťom mnoho ďalších dverí do sveta. Je to skvelý spôsob ako naučiť deti o nových kultúrach, ukázať im nové miesta a celkovo pomocou knihy vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Teda z toho, na čo sú doposiaľ zvyknutí a čo im bolo doteraz ukazované. Tento bod je zároveň veľmi dôležitým, pokiaľ, chcete pre svoje dieťa žiarivú budúcnosť.

7  Sebavedomie – Je preukázateľné, že deti, ktoré menej čítajú alebo vôbec, majú neskôr v živote ako už dospelí, menej sebavedomia a horšiu mienku o sebe samom. Toto môže súvisieť s bodmi uvedenými vyššie. Nedostatok sebavedomia potom môže viesť k izolácii od druhých ľudí a k horšiemu spoločenskému životu.

Od čítania k úspešnej budúcnosti

2 komentáre

Pridaj komentár