Film podľa knihyNezaradené

Radi by ste vycestovali do alžbetínskeho Anglicka? Žiadny problém

Boj o nájdenie alchymistického rukopisu sa tiahne celou sériou/ Zdroj - Sky UK Limited

Leto je časom, kedy často cestujeme do rôznych kútov sveta, navštevujeme atraktívne destinácie, spoznávame okolité krajiny, zaujímavé miesta a obdivujeme nádhernú prírodu… My, knihomoli, ale vieme, že knižný svet nám ponúka množstvo príležitostí, ako sa dostať na miesta, ktoré už nikto neuvidí v takom svetle, ako to bolo voľakedy.

Tematika cestovania v čase je vo vedecko-fantastických knihách celkom populárna, no máloktorý spisovateľ sa dokáže tejto témy zhostiť s dostatočne spracovaným príbehom a nepochovať tak jeho potenciál. Jedným z autorov, ktorým sa tento počin vydaril, je nepochybne americká spisovateľka Deborah Harkness, okrem iného profesorka histórie na juhokalifornskej univerzite v Los Angeles. Aj toto sa zrejme podpísalo pod svetový úspech trilógie Príbeh čarodejnice, prostredníctvom ktorej nás zavedie do krásneho alžbetínskeho obdobia v šestnástom storočí. A nemohla si vybrať lepšie.

Hlavní hrdinova Diana a Matthew v alžbetínskom Anglicku /Zdroj – Sky UK Limited

Upírsko-čarodejnícka trilógia

Vedkyňa Diana Bishopová si počas svojho výskumu v oxfordskej Bodleianskej knižnici nevedomky vyžiada dlho hľadaný zakliaty alchymistický rukopis. Vtedy ešte netuší, čo všetko sa týmto jej nevinným činom spustí. Diana totiž patrí do starobylej a významnej čarodejníckej rodiny, no sama túto skutočnosť popiera a nechce mať s mágiou ani s čarovaním nič spoločné. Po smrti svojich rodičov odmieta svoje schopnosti používať.

Príbeh čarodejnice / Zdroj: Pinterest

Po prezretí knihu preto vráti do skladu, no jej objav rozpúta veľký rozruch vo svete „iných“ bytostí – čarodejníc, upírov a démonov. No len jeden z nich, upírsky genetik Matthew Clairmont, si dokáže získať jej dôveru. Navyše od začiatku k nemu cíti silné puto, hoci takýto milostný vzťah je medzi dvomi rozdielnymi bytosťami zakázaný.

Do boja o hľadanie strateného alchymistického rukopisu, známeho ako Ashmole 782, sa preto vydávajú na vlastnú päsť a neváhajú pritom načrieť ani do zákonitostí času. V druhom diele Tieň noci putujú do šestnásteho storočia, aby tam daný rukopis našli a zabránili tak ostatným bytostiam zmocniť sa ho. Diana popritom hľadá čarodejnicu, ktorá by ju učila magickým schopnostiam a Matthew sa vplyvom času mení na tisícpäťstoročného Matthewa, ktorý musí bojovať sám, nielen s tieňmi svojej vlastnej minulosti, ale i s bytosťami, ktorí chcú rukopis a kvôli zakázanej láske aj ich životy… 

Kráľovná Alžbeta I / Zdroj – Zdroj – AMC a Sky One

Kníh s upírskou či čarodejníckou tematikou je na knižnom poli ako maku a len niektoré z nich si vyslúžili svetovú slávu. Zoberme si napríklad Stephenie Meyerovú s Twilight ságou, Anne Riceovú či J.K Rowlingovú a jej Harryho Pottera. Kým ich knihy sú skôr určené pre deti a mládež, Príbeh čarodejnice sa posúva na úplne inú úroveň. Máloktorý spisovateľ totiž dokáže zachytiť predstavivosť s prvkami histórie, mágie, romantiky i napätia tak, ako to urobila Deborah Harkness vo svojej upírsko-čarodejníckej trilógii.

Tak verne opísané historické detaily môžu pochádzať len z pera toho, kto má k histórii veľmi blízky vzťah. Kniha má preto poznávaciu hodnotu najmä v tejto oblasti, spoznávame rôzne historické osobnosti ako členov Školy noci, Williama Shakespeara či tvrdohlavú a kontroverznú  kráľovnú Alžbetu I. 

Kniha a film

Pre tých, ktorí by si túto trilógiu chceli pozrieť, mám ale jednu zlú a dve dobré správy. Žiaľ, kniha v slovenskom jazyku je dlhodobo vypredaná, no možno sa vám na ňu podarí natrafiť niekde v bazároch. Hoci ja osobne si neviem predstaviť si túto knihu čo i len požičať. 🙂 Dobré správy sú, že kniha je dostupná v českom jazyku a jej spracovanie sa dostalo aj na filmové plátna. Stanica HBO už odvysielala dve série a momentálne čakáme na poslednú, tretiu sériu.

Slovenské vydanie trilógie od Deborah Harkness/ Zdroj: FB

Ak by som mala porovnať knižnú a filmovú verziu, musím povedať, že filmové spracovanie sa snaží verne dotýkať autorskej línie. Aj keď hlavných hrdinov som si v knižke predstavovala trochu inak, po chvíli som si ich zamilovala a nik iný by sa mi tam zrejme nehodil viac. Dobrý námet a originálny fantasy svet, kde spolu žijú štyri druhy bytostí: ľudia, čarodejnice, démoni a upíri, sa postaral o to, že medzi hercami Matthewom Goodom a Teresou Palmerovou panovala dokonalá chémia. Aj preto je na 80 % táto trilógia určená skôr ženskému publiku. 

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár