NezaradenéRozhovory

ROZHOVOR : Akčná žena Alexandra Vrábelová – z policajtky vedúcou redakcie a spisovateľkou chystá prekvapenie pre čitateľov

Kniha tajomstvo opery / Alexandra Vrábelová
Na Slovensku máme mnoho šikovných a úspešných žien, ktoré sa nestratia v žiadnom odvetví. Jednou z nich je aj Alexandra Vrábelová, ktorá má za sebou bohatú minulosť. Je nie len bývalou prislušníčkou policajného zboru, ale aj úspešnou vedúcou redakcie Akčné ženy a spisovateľkou. My sme ju pre vás vyspovedali a čo nám prezradila o sebe a o svojom diele Tajomstvo Opery si prečítate v rozhovore.
Prezraď našim čitateľom niečo o sebe (aká si, čo máš rada, tvoje záľuby) 

Myslím, že som optimstka, vždy si vysnívam niečo, na čo sa potom teším. Mám veľa plánov, rada čítam a cestujem (i keď po narodení 4 detí sa to dosť obmedzilo). Rada tancujem salsu a milujem písanie. Vždy, keď som niečo prežívala, potrebovala som sa z toho vypísať. A kedysi som sa venovala freedivingu a aikidu, čo som využila aj v pripravovanom románe

Alexandra Vrábelová je vedúcou redakcie Akčné zeny/ Alexandra Vrábelová
Už ako štrnásťročná si publikovala do Knižnej revue, čo ťa k tomu viedlo a akým článkom si sa venovala?

Začalo to úplnou náhodou, pretože som zháňala magazín Slovenské pohľady. A keďže ich vo vtedajších stánkoch nebolo dostať kúpiť, vybrala som sa priamo do redakcie, ktorá sídlila na Laurinskej ulici v centre Bratislavy. Tam som stretla zástupcu šéfredaktora, ktorý sa ma spýtal, či nemám chuť písať do Knižnej revue. Tak som začala robiť prvé rozhovory s vedúcimi knižníc a kníhkupectiev, vtedy ešte formou zapisovania do zošita, až kým som od rodičov nedostala prvý diktafón na maličké kazety. Môj prvý honorár bol asi 200 korún.

Vyštudovala si Stavebnú fakultu a neskôr si nastúpila do Policajného zboru. Porozprávaj nám o tom viac.

Žurnalistika bola moja prvá voľba, talentové skúšky som síce spravila, ale druhé kolo už nevyšlo. Bola som dobrá aj v matematike, tak som skúsila stavarinu, po vzore otca a mamy, ktorí sú tiež z tohto odboru. Medzitým sa vo mne začal rodiť aj druhý sen, a to stať sa policajtkou. A tak som si po škole dala prihlášku do Policajného zboru. Celkom sa im hodilo, že mám vyštudovaný odbor Ekonomika a riadenie stavebníctva, tak ma vzali na miesto na Oddelení hospodárskej a ubytovacej služby. Mala som na starosti správu majetku štátu, teda budovy, ktoré patrili pod ministerstvo. Ja som sa však chcela dostať na pravé policajné miesto, a tak som potom prešla na poriadkovú políciu, kde som nosila klasickú uniformu, a nakoniec na kriminálku.

Vieme o tebe, že rada cestuješ. Aké miesto/mesto máš najradšej a inšpiruje ťa?

Veľmi rada cestujem a spoznávam európske hlavné mestá a krajiny, najviac asi Taliansko a Španielsko. Najkrajším mestom je pre mňa Rím, ale inšpirujú ma aj iné mestá, napríklad atmosféra prímorských oblastí, ako napríklad španielsky Cádiz, o ktorom tiež píšem. Najbližšie sa chystám s kamarátkou do Valencie, na čo sa už veľmi teším.

Alexandra je skutočne akčnou ženou / Alexandra Vrábelová
Vedieš portál akčné ženy. Aké boli tvoje začiatky v tomto portáli a čomu všetkému sa venujete?

Keďže som počas materske založila eshop so šperkami, dosť som trávila čas na Facebooku a zaujímala som sa o dianie v marketingu. V jednej zo skupín som narazila na Martinu Novotnú, ktorá hľadala akčné ženy a mamy, ktoré by pre jej novovzniknutý portál písali. Spočiatku som len občasne prispievala, ale neskôr ma oslovila s vedením redakcie. Náš portál je určený hlavne pre ženy, ktoré idú za svojim snom, začínajú podnikať, alebo robia, čo milujú. Snažíme sa ich podporovať, edukovať a navzájom prepájať.

Žijeme už niekoľko mesiacov v pandémii. Ako ovplyvnila teba, tvoju tvorbu a akčné ženy korona?

Počas pandémie som, paradoxne, pracovala na svojej prvej knihe, hoci som mala menej času kvôli dištančnému vzdelávaniu detí. Takže som písala vyslovene po večeroch. Ale čo sa týka akčných žien, bola som smutná, že sme prišli o mnohé pripravované eventy a konferencie, ktoré sme dovtedy často organizovali.

Debutovala si dielom Tajomstvo Opery, o čom je príbeh a pre koho je určený?

Príbeh je o študentke architektúry, ktorá sa staví so svojimi spolužiakmi, že strávi noc v nejakej známej budove. Ona si vyberie Operu Garnier, kde stretáva neznámeho muža, z ktorého má strach… Určený je najmä pre ženy, ktoré majú rady tajomné a romantické príbehy, vekovú hranicu od cca 16 rokov. Ale prečítal si ho už aj môj synovec, ktorý má trinásť😊

Alexandra a jej dielo Tajomstvo opery / Alexandra Vrábelová
Čo ťa motivovalo k napísaniu tohto románu?

Chcela som vykresliť príbeh, ktorý sa bude odohrávať len v priebehu niekoľkých dní, pretože si myslím, že aj sa krátku dobu môže vzniknúť hlbší cit, ktorý pretrvá. Tiež je tam motív, ktorý je síce známy z mnohých príbehov, a to krása versus ošklivosť, ale poňatý trochu inak (aspoň dúfam). A túžila som sa podeliť aj o atmosféru opery a ako sa nám hudba môže dostať pod kožu. 

Je v príbehu aj niečo, čo si sama zažila?

Áno, asi ako v každom mojom príbehu je tam niečo zažité, aj niečo vymyslené. Odohráva na mieste, ktoré som navštívila pred rokmi, v parížskej Opere Garnier, a dokonca som vtedy objavila aj tajnú skrýšu, ktorá je v novele spomenutá. Prezradím, že hlavná hrdinka sa zaľúbi do muža, a to pozná asi väčšina z nás (úsmev).

Príbeh sa teší veľkému úspechu, plánuješ pokračovanie?

Ďakujem pekne. Áno, väčšina čitateliek sa ma po prečítaní hneď spýtala, či bude aj pokračovanie, čo ma veľmi potešilo a motivovalo. Takže odpoveď je, že je už napísané, len je ešte v procese editovania. Malo by sa volať Spomienky na Operu. Tento rok by som chcela dokončiť aj román, ktorého pracovný názov je V tieni koridy.

Čo by si na záver odkázala svojim čitateľom?

Teším sa z každého jedného čitateľa, ktorý prečíta moju knihu a som vďačná za spätnú väzbu, aby som sa mohla posúvať ďalej. Najnovšie si moju knihu Tajomsvto Opery môžete zakúpiť už aj na Martinuse, kde je v PDF verzii.

Instagram: @autorka.alexandra

Web: www.autorka.sk

FB stránka: facebook.com/autorka.alexandra

Pridaj komentár