Detská literatúraRozhovory

ROZHOVOR: Americká knižka Sky a Moochi prichádza na Slovensko, originálne dielo šikovnej Slovenky Katky

Detských kníh na trhu je neúrekom. Od malých, tých obrázkových, cez zvukové až k tým rozprávkovým. My sme pre vás pripravili rozhovor s mladou neznámou autorkou Slovenkou Katkou, ktorá svoju knihu písala pôvodne pre svoju neter. Napokon uzrela svetlo aj pre verejnosť a teraz mieri z Ameriky, aj na Slovensko.

Pre čitateľov na Slovensku si neznámou autorkou, prezraď nám niečo o sebe.

Volám sa Katka Krajcovic no po slovensky Krajčovičová, ale v Amerike som to musela skrátiť. Mali by ste ich počuť, keď sa to snažia vysloviť. Pochádzam z Levíc a do Amerika som odišla v Decembri 2010. Dajak som si to tam zamilovala i, keď som to vôbec nemala ľahké.

Katka v Hollywoode so Sky a Moochim/ Katka Krajcovic

Presťahovala si sa do Ameriky a už pár rokov tam žiješ, čím ťa upútal život za „veľkou mlákou“?

Život v NY ma upútal možnosťami. Ak tvrdo pracujete a idete si za svojim snom, môžete dosiahnuť čokoľvek. Nie je to však pre všetkých. Musíte mať tvrdé odhodlanie.

Napísala si aj knižku The adventures of Sky a Moochi, ktorá je o dvoch psíkoch. Povedz nám viac o nej a jej knižných hrdinoch. Ako ste si našli k sebe cestu, vždy si túžila po huskyoch?

Moja knižka je o mojich husky Sky a Moochi a ich dobrodružstvách. Túto knižku som pôvodne napísala pre svoju neter Laru. Mal to byť vianočný darček. Osud  to chcel trošku inak.  Ako sme si našli cestu k sebe je dosť vtipný príbeh, pretože ja som ich vôbec nechcela. Len blázon by chcel dvoch huskych v New Yorku. No a ten blázon bol môj bývalý priateľ. Husky sú veľmi komplikované psi a odporučila by som ich len skúseným psičkárom. Sky a Moochi hneď pochopili, že so mnou im bude lepšie a, keď sme sa s bývalým priateľom rozišli tak mu začali robiť napriek, kým mi ich nedaroval. Musím priznať, že zo začiatku mi dosť pomáhal. Viete život je nepredvídateľný a je na vás ako sa s tým popasujete.

Aká situácia, ktorú ste spolu zažili, bola pre teba tou najvtipnejšou?

Najvtipnejšou to je ťažké povedať, pretože je ich veľa. Moja najobľúbenejšia je asi Moochiho mokrá pomsta namyslenej paničke v psom parku. V NY majú veľa psích parkov a v lete tam majú pre Hafanov aj bazény. Jedného dňa do toho parku prišla staršia pani oblečená ako na módnu prehliadku. Moochi a jej pes sa chceli hrať, ale ona im to nedovolila, pretože Moochi bol mokrý. Ona mala tu drzosť Moochiho odtlačiť svojou nohou. To som sa nahnevala a vynadala jej. Čo spravil Moochi zaskočilo každého v parku. On sa rozbehol a skočil do najhlbšieho bazéna, aby sa celý namočil. Počkal, kým od nej odídem a vyskočil von z bazéna. Rozbehol sa k tej pani a veľmi tesne pri nej sa otriasol. Bola celá mokrá. Moochi sa rozbehol ku mne schovať a pár ľudí mu zatlieskalo a ostatní sa smiali. Ja som ho pohladkala a ušla z toho parku, kým sa tá pani spamätala. Ak by mi dala preplatiť čistiareň asi by som sa nedoplatila. 😂

So psíkmi lietaš aj na Slovensko, aké je cestovanie s nimi a dokázali sa adaptovať aj tu?

Oni Slovensko milujú. Len im z neho trošku šibe. Toľko vôní a zvierat je pre nich ako raj, a to v New Yorku nemajú. A to nerozprávam o mojich rodičoch a, ako ich tu rozmaznávajú. Sky má teraz dvojitú bradu. Cestovanie im nevadí, lebo vedia, že po ňom ich čaká nové dobrodružstvo. Tak sa naň aj tešia.

Katka a Sky s Moochim v New Yorku / Katka Krajcovic

Je táto knižka zrkadlom reálnych dobrodružstiev, ktoré zažívaš so svojimi štvornohými priateľmi alebo používaš čisto svoju fantáziu?

Moja prvá knižka nebola založená na reálnom príbehu, kým sa mi na Slovensku naozaj nestratili. Tie ďalšie knižky sú po väčšine založené na pravdivých udalostiach. Ale keďže sa nedokážem rozprávať so Sky a Moochim je to fantázia.

V Amerike chodíš čítať knižku aj deťom. Ako reagujú na psíkov a na ich dobrodružstvá?

Jednoducho ich deti milujú. Deti sú strašne nadšené. Ak mám pravdu povedať, knižka ich veľmi nezaujíma, keď tam prídeme osobne. Inak mala som už aj tu na Slovensku dohodnuté čítania, ale korona to bohužiaľ zatrhla.

Príbeh je plný nádherných ilustrovaných obrázkov, ilustruješ si ich sama?

Nie až taká talentovaná nie som. Robili ich traja ilustrátori.

Myslím, že sa spýtam za mnohých slovenských čitateľov, plánuješ vydať príbeh aj v slovenskom jazyku?

Dobrodružstvá Sky a Moochiho je už aj v slovenčine. Na moje rodné Slovensko by som nemohla zabudnúť. Taktiež je vyrobená na Slovensku a zatiaľ si knižku viete kúpiť len na SkyMoochi.sk

Je v pláne aj pokračovanie o psíkoch Sky a Moochi?

Áno a veľa pokračovaní. Chystám sa dokončiť New York City sériu, ktorá má 3 knižky a potom ďalšie 3 série z Los Angeles, East coast a Slovensko. Tieto knižky budú mať aj videá z našich ciest.

Ilustrácia z knižky o Sky a Moochim / Katka Krajcovic

Celý svet už viac ako rok zužuje pandémia, ako práve teba, tvoj život a písanie ovplyvnila?

Pandémia má ovplyvnila pozitívne, ale aj negatívne. Pozitívne tým, že som zrazu mala veľa voľného času a mohla som ho venovať písaniu, cestovaniu a Sky a Moochimu. Negatívne tým, že sa nám zrušili všetky aktivity s deťmi a aj strachom, čo bude ďalej. Taktiež som mala naplánované publikovanie mojej knižky na Slovensku, a to sa všetko tiež pokazilo. Ale za to som aj vďačná, pretože sa mi veľa knižiek podarilo darovať deťom, čo potrebovali najviac potešiť. Tiež vďaka tomu mám naplánované terapeutické stretnutia/ čítania so Sky a Moochim, keď sa toto všetko skončí.

Na záver, čo by si chcela odkázať svojim čitateľom?

Toto by som asi chcela odkázať nielen mojim čitateľom, ale všetkým ľuďom. Ak máte nejaký sen tak za nich choďte a nikdy sa nevzdajte!  Bude to tvrdá drina, ale stojí to zato.

Kontakt na autora: SkyMoochiNews@gmail.com 

Instagram: @skymoochi -us a @skyamoochi -sk

Web: SkyMoochi.sk 

FB stránka: skymoochi

Pridaj komentár