Literárne zákutia internetuRozhovory

ROZHOVOR: Vyspovedali sme pre vás skvelú blogerku Moniku alias LuckyLady

Prinášame vám rozhovor s recenzistkou, blogerkou a bookstagramerkou Monikou Šrankovou alias Luckylady.stories (instagram)

Ako iste viete knižných recenzentov je neúrekom a my sme sa v našom tíme rozhodli, postupne vám jedného po druhom predstavovať.

Monika alias LuckyLady

Kto je Monika a ako sme sa k nej dostali? S Luckylady mám osobnú skúsenosť a od tej doby som mala stále na pamäti, že s ňou musím urobiť rozhovor. A keďže sny sa plnia, rozhovor je vonku. Trošku vám ju predstavím z pohľadu autorky (keďže mi recenzovala knihy).

Monika je recenzentka, ktorá si naozaj dáva záležať na tom, aby jej recenzie boli profesionálne, vecné a argumentačne vyvážené. Autori si môžu byť istí tým, že ich neurazí, ale zároveň dostanú spätnú väzbu, čomu sa do budúcna vyhnúť. To znamená, že ak sa jej niečo v danom diele nepáči, vie napísať aj dôvod. Osobne mám rada tento typ recenzentov, pretože sa neboja vysloviť svoj názor a presne o to, pri kvalitných recenziách, ide.

 

Snažila som sa niečo možno zmeniť/vylepšiť, priniesť niečo nové,…“

1. Poznajú Ťa mnohí autori, aj recenzenti, ako by si opísala svoju prácu, čo sa týka recenzovania?

Zo začiatku som mala veľké plány, vízie, snažila som sa vytvárať na bookstagrame rôzne podporné projekty, priniesť niečo originálne, čo v knižnom svete ešte neexistovalo. Pomáhať začínajúcim bookstagramerom, točiť zaujímavé hovorené stories, fotiť fotky tak, aby sa páčili mne, ale aby sa možno zapáčili aj ostatným a v neposlednom rade čítať a úprimne vyslovovať svoj názor na danú knihu. Snažila som sa niečo možno zmeniť/vylepšiť, priniesť niečo nové, pomôcť dostať knihy na miesto a k ľuďom, kde by sa možno inak nedostali. Momentálne sa už iba sústredím na čítanie a recenzovanie.

2. Čo Ťa priviedlo k čítaniu kníh a k recenziám?

Čítaniu sa venujem odmalička, a po dospievajúcom období som sa opäť vrátila ku knihám, a dostala som potrebu sa o nich aj rozprávať. Takže som začala vyhľadávať a googliť na internete rôzne fóra, rôzne komunitné skupiny, appky, kde by som sa najlepšie mohla začleniť a čo by ma bavilo. Natrafila som na bookstagramy a vravím si, áno, toto by mohlo byť ono, a už som si zakladala účet a chcela som o knihách začať písať aj ja a prispieť tak do spoločnosti svojím názorom.

3. Táto „práca“ ak to môžeme tak nazvať, nie je zárobková činnosť, stalo sa Ti niekedy, že by Ti autor alebo vydavateľstvo ponúklo finančnú odmenu? Bola by si za, aby sa dostávalo recenzentom väčšieho uznania?

Nie, nestalo sa mi, že by mi niekto vyslovene ponúkol finančnú odmenu. Na jednej strane by som určite bola rada, na druhej strane je potrebné povedať, že či by to nemalo opačný efekt, a či by tento krok nebol kontraproduktívny. Či by to neprinieslo ešte viac súťaživosti medzi blogerov, nové bookstagramy založené za účelom získania finančného ohodnotenia, a či by tie recenzie zo strany bookstagramerov boli i naďalej, čo najviac úprimné.

4. Si známa tým, že si nedávaš servítku pred ústa a recenzie píšeš naozaj tak ako to cítiš. Čo hovoria na tento Tvoj „podrezaný jazyk“ autori a iní recenzisti?

Som rada, že sú moje recenzie vnímané úprimne a bez rôznych špekulácií a fabulácií, či neprikrášľujem alebo pod., o to mi aj celý čas išlo.

Nemyslím si, že mám vyslovene ,,podrezaný jazyk“, práve naopak, snažím sa aj negatívnu recenziu napísať tak, aby som nedehonestovala prácu autora, vyhýbam sa označovaniam knihy ako odpad, nepálim knihy, nehádžem knihy z okna ani do vody a pod. Čo sa týka iných recenzistov, cítim podporu, pretože sa stretávam s názorom, že sa na moje recenzie môžu spoľahnúť, aj keď mám knihu na spoluprácu. Autori – tu ich treba asi vyčleniť na slovenských autorov, a tam je to ťažšie, pretože to žiaľ častokrát berú príliš osobne, čo ma mrzí.

5. Ako vnímaš celú tú knižnú komunitu, ktorá je na internete (instagram, facebook, blogy)? Máš medzi blogermi aj ľudí, s ktorými aktívne spolupracuješ?

Knižná komunita sa v období koronakrízy rozrástla, je dynamická a neustále sa obmieňa. Som vďačná za tých pár skvelých ľudí, s ktorými nachádzame spoločný konsenzus.

6. Vnímaš rozdiel medzi klasickou tlačenou knihou a elektronickou verziou? Veľa knihomoľov má preplnené knižnice a tak už siahajú aj po eknihách. Ako si na tom Ty?

Určite vnímam rozdiel, aj keď čítam a siaham po e-knihách, stále však vyhráva tlačená verzia. Problém preplnených knižníc je známy aj mne, treba buď rozšíriť a expandovať priestory, alebo otáčať knihy, t. j. predať/podarovať tie, ktoré ma až tak neočarili a nahradiť ich novými.

7. Najhoršia a najlepšia kniha akú si čítala je?

Na túto otázku nikdy neviem adekvátne odpovedať, pretože nemám vyslovene žiadnu knihu na piedestáli a ani na takom pomyselnom dne.

8. Čítaš prevažne slovenských, či zahraničných autorov?

Prevažne zahraničných autorov, ale veľa čítam aj slovenských autorov a vždy sa poteším, ak objavím skutočne talentovaného slovenského autora.

9. Na aký žáner je upriamená Tvoja pozornosť? Či nemáš problém s hocičím, čo Ti príde pod ruky?

Určite na romantickú literatúru, young adult, fantasy a občas si prečítam aj nejakú detektívku/triler literatúru faktu alebo obdobný žáner. Vyhýbam sa lgbt knihám a hororom.

10. Si recenzistka, takže Ti dám aj takú zákernú otázku. Čo by si odporučila autorom?

Aby si korektne nastavili podmienky spolupráce s každým recenzistom.

11. Viem, že je to individuálne, ale máš za sebou veľmi veľa napísaných recenzií a teda by ma zaujímalo, čo Ťa na knihách najviac „vytáča“ a zas aj opačne, čo sa Ti na knihách pozdáva.

Vytáča ma nezvládnutá a odfláknutá korektúra, zlý preklad, pretože to dokáže pokaziť celý dojem z knihy. Pozdávajú sa mi námety zakázanej lásky, dohodnutého manželstva, to sú námety, ktoré ma nikdy neomrzia. Mám rada zvraty a dynamiku knihy. A taktiež badboyov a postavy s charaktermi.

Link na blog:

https://luckyladystories.webnode.com/

Link na instagram:

https://www.instagram.com/luckylady.stories/

 

Ďakujeme Monike, že si našla čas a odpovedala na naše otázky.

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár