Slovo Šéfredaktorky

Séria o Soranovcoch

Séria o Soranovcoch

Práve premýšľam ako vám celú sériu podať, aby to nebolo čudné. Kto ma pozná, tak vie, že Soranovská séria je moja srdcovka. Viete, že vôbec nebola v pláne? Keď som posielala Mrchu do vydavateľstva prvýkrát, netušila som, že vznikne séria. Mrcha mala byť len jedna, ale po naliehaní vydavateľstva bola rozdelená na dve časti. Prvá časť s názvom Nevyspytateľná mrcha vyšla koncom roka 2014.

Úprimne? Prvú verziu by som najradšej vymazala úplne, ale nie som čarodejnica. Následne na to vyšla v roku 2015 Nezastaviteľná mrcha. Keď vydavateľstvu skončila licencia, vydala som si knihy sama s rovnomennými názvami a úpravy boli naozaj minimálne.

Tento rok som sa však rozhodla pre niečo, s čím som istý čas bojovala a fakt som sa toho bála. Spojila som obe knihy do jednej s názvom Mrcha. Ono takéto vydávanie nie je jednoduché, tým, že kniha už v podstate bola na trhu, mala som obavy, či sa vôbec bude predávať.

No ale teraz o knihe.
V knihe Mrcha je hlavnou postavou Lea Soranová. Áno, veľa ľudí s ňou nesympatizuje, pretože nie každý má rád, ak mu je pravda povedaná priamo a často aj tvrdo rovno do tváre. Lea je jednoducho Lea. V istých okamihoch jej života bolo potrebné, aby sa správala inak. Inak v tom zmysle, že sa musela zapojiť do hier, s ktorými nebola až tak vnútorne stotožnená. Nie vždy môžeme povedať nie, nie vždy môžeme povedať áno. Každý z nás sa už určite ocitol v situácii, kedy si musel vybrať, ktoré zlo podporí.

Ako som napísala v knihe, Lea je silná osobnosť, ale silní ľudia, bývajú aj extrémne zraniteľní. Nemôžete celý život schytávať rany bez toho, že by to s vami po psychickej stránke nič neurobilo. Napriek všetkým opatreniam, ktoré podniknete, je ľudská psychika a mozog, taká neprebádaná oblasť, že ani jeden z nás si nemôže povedať, že by v tú danú chvíľu urobil niečo inak.

Postavte si vedľa seba dve osoby a namierte na ne zbraň. Každá osoba sa zachová inak v tej chvíli, ale ak o takej situácii niekomu len teoreticky hovoríte, možno by povedal, že by reagoval inak, než v tom reálnom svete. Nikto nikdy nikomu nezaručí, že by niečo zvládol lepšie alebo horšie, dokonca ani my sami si to nemôžeme zaručiť.

Veľakrát mi bolo vyčítané, že Lea je na jednej strane drsná ženská a na tej druhej sa zosype. Opýtam sa ja vás. Koľko ste schopný schytať od života rán, kým sa totálne nezrútite a nepotrebuje pri sebe blízku osobu? Každý to potrebuje, každý sa raz potrebuje zrútiť a vyrevať, každý z nás potrebuje ten pilier, o ktorý sa môže oprieť. Pretože to nás ako osobnosti posúva vpred. Keď zažijete bolesť, naučíte sa s ňou pracovať. Viete kedy máte dosť, viete, že ešte vydržíte. Viete čo máte urobiť, aby ste zvládli niečo ďalšie.

Soranovská séria nevznikala len tak. Bola a je súčasťou môjho života od mojich 17 rokov. To je od doby, kedy som utiekla od pestúnov. Lea nebola stvorená pre vás, ale pre mňa. Nemať nikoho, znamená hľadať to, čo vám chýba. A mne písanie príbehu o Lei Soranovej veľmi pomohlo. Iba človek, ktorý dokázal bezhranične milovať pochopí Leinu pomstu, keď jej zabili Luciu. Pretože tie pocity… tú beznádej musíte najprv prežiť, aby ste vedeli, ako to dokáže človeka ovládnuť.

Lea je svojská, drzá, arogantná, ale v konečnom dôsledku to nie je zlý človek. Je to žena, ktorá musela chrániť ľudí, na ktorých jej záležalo. Musela sa naučiť, žiť vo svete, kde je pretvárka a klamstvo druhým menom každej osoby, mimo jej klanu. Musela sa naučiť rozoznávať ľudí a ich charaktery.

Prvé verzie Mrchy boli chaotické, pretože som sama mala v hlave taký bordel, že upratať to mi dalo robotu na pár rokov. Keď si prečítate knihu Lea Soranová, ktorá je poslednou knihou zo série a práve ju píšem, tak sa možno práve v mojej Lei nájdete aj vy.

V roku 2018 som vydala knihu Šťastie prichádza v intervaloch. Momentálne ju upravujem. Viete o tom, že mne vždy napadne prvý názov knihy, a až následne dej knihy? Mimochodom sama nikdy neviem ako kniha dopadne. Nie som jedna z tých autorov, ktorí vedia do bodky o čom ich príbeh bude.

Šťastie prichádza v intervaloch som písala počas popôrodnej depresie, takže už niektorí asi viete prečo je Sarah Sekerová ako vystrelená z psychiatrie. Napriek tomu som si povedala, že do deja zakomponujem aj Leu Soranovú a jej klan. No a tak nejako z toho vzniklo, že som pokračovala knihou Vražda, sex a sem-tam láska, kde je zas ústrednou postavou Eliška Kellerová.

Tieto knihy išli dejovo za sebou. Posledná doteraz vydaná kniha s názvom Emo & Viktória bola výzva aj pre mňa. Toto dielo nebolo vôbec v pláne. Vtedy som dávala len kapitoly na net, ale čitatelia ma presvedčili, aby som to vydala ako knihu. Tento príbeh je takým prierezom všetkých príbehov pred ním. Prakticky to začína koncom Mrchy a podáva aj iný pohľad na vzťah Ema a Viki. Oni dvaja sa objavujú v každej soranovskej knihe. Boli hlavnými-vedľajšími postavami.

Áno, ja viem, nie každému sa pozdáva rýchly spád vzťahu niekoľkokrát brutálne znásilnenej Viktórie a Ema, ktorý je stoporený úd sám o sebe. Ale naša Lea by nebola Leou, ak by nedokázala rozoznať, či sa niečo podarí alebo nie. Lea je tá, ktorá sa vždy snaží udržať vzťahy a upevňovať klan. Tým, že Lea má z minulosti (o ktorej sa dozviete v knihe Lea Soranová) isté skúsenosti. Vie, že klin sa klinom vybíja. A ako ste viacerí zistili, Lea má vždy pravdu. Nie preto, že by ju chcela alebo potrebovala mať, ale preto, že skúsenosti nepustia. Napriek tomu, že si niekto povie aká je mladá na toľko skúseností. Ale tu si treba uvedomiť v akých podmienkach Lea od malička žila.

V knihách sa točíme ako okolo toho, že do hlavnej vetvy klanu sa nemôže len tak niekto dostať. A zrazu sa tam objaví modrooký krásavec Emo a vystrašená Viktória. Verte, že všetko má svoj dôvod. A dokonca to, čo niektorí v knihách považovali za zbytočnosti zistia, že práve „tie“ mali veľký a podstatný význam.

Všetko čo sa deje v knihách je späté s Leou a tým, čo sa stalo v jej minulosti, ktorá neovplyvnila len ju. V istom okamihu sa Lea vo svojej mladosti rozhodla pre niečo, čomu nevedeli istí ľudia zabrániť a dňom jej rozhodnutia vznikol oficiálnou cestou Soranovský klan.

 

Takže momentálne sa Soranovksá séria skladá z týchto kníh:

  1. Mrcha (predtým Nevyspytateľná mrcha a Nezastaviteľná mrcha) – vydaná, kúpiť si ju môžete tu
  2. Šťastie prichádza v intervaloch – vydaná
  3. Vražda, sex a sem-tam láska – orientačný dátum vydania 28.2.2022
  4. Emo & Viktória – orientačný dátum vydania 31.3.2022
  5. Lea Kapitánová
  6. Lea Soranová – orientačný dátum vydania koncom roka 2022

O perfektný dizajn obálok sa stará kreatívna a fantastická grafička Janka KrižanováJaDo design

Ak máte na mňa nejaké otázky, píšte mi buď do komentárov alebo do správ na instagramefacebooku.

S láskou vaša Gabrielle Bernátová

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár