NezaradenéOsudové knihyPríbehy knižných hrdiniek

SILNÉ KNIŽNÉ PRIATEĽSTVO: Na šťastie sa nezabúda – Sophie Jenkinsová

Silné priateľstvo/ Zdroj Pexels

Čo vám ako prvé zíde na um, keď sa povie slovo priateľstvo? Možno si teraz niekto z vás predstaví svoju najlepšiu kamarátku, s ktorou zdieľa všetky svoje tajomstvá. Niekto si predstaví priateľa, s ktorým si bol v piatok večer vyvetrať hlavu pri pohári vína. A možno to sú všetky tie malé ratolesti, ktoré s vašimi deťmi brázdia jednu preliezačku za druhou na sídliskovom ihrisku. Priateľstvo má mnoho podôb, no každé z nich by malo prinášať šťastie do našich životov.

Sophie Jenkins – Na stastie sa nezabuda

Román s názvom Na šťastie sa nezabúda, od spisovateľky Sophie Jenkinsovej, popisuje nezvyčajné priateľstvo medzi dvomi ženami s veľkým vekovým rozdielom. Lana Greenová je dvadsaťosem ročná spisovateľka, ktorej doteraz šťastie prialo. S Markom prežívala vášnivý vzťah v prenajatom byte a ich knižný príbeh lásky vydaný pod názvom Miluj bláznivo sa stal trhákom na trhu.

Nancy Ellisová Hallová je osemdesiatročná bývalá spisovateľka, ktorá je autorkou mnohých úspešných ženských románov. Všetci verní čitatelia ju poznali ako veselú, energickú, až priam výstrednú ženu, ktorá si nerobila z názorov ľudí ťažkú hlavu. Svoju životnú lásku však našla až v druhej polovici svojho života. Ženatého muža s deťmi. On kvôli nej opustil svoju rodinu a ona napriek nekonečnej láske, pociťovala vinu za rozpad rodiny a svoju bolesť zapisovala do ďalšieho, už nedokončeného rukopisu. Demencia jej totiž vzala kontrolu nad jej vlastným životom a myšlienkami.

V úvode knihy nastáva zlom v Laninom živote, kedy Mark odchádza do zahraničia za prácou, no nevracia sa. Nezdvíha telefón a nereaguje na správy. Lana po dlhých osamelých mesiacoch prichádza s novým rukopisom Zlomené srdce, tentoraz popisujúci ich rozchod a jej smútok. Vydavateľstvo rukopis odmietlo, hrozí jej zrušenie zmluvy, nemá príjem a musí opustiť ich prenajatý byt. A čo je horšie, nemá žiaden nápad na nový príbeh.

Silné priateľstvo/ Zdroj Pexels

Lana spozná Jacka, Nancynho nevlastného syna. Sympatický mladý muž s tmavými vlasmi a jasnými sivými očami sa rozhodne, že bude jej novým knižným hrdinom. Spoločná jazda na bicykli, káva v parku alebo plavba na kajaku za východu slnka je len zlomok dobrodružstiev a romantických chvíľ, ktoré si pre ňu pripravil. Tieto dni mu však strpčuje Nancyno zhoršenie zdravotného stavu a možné riziko jej umiestnenia do domova dôchodcov, čo Jack nechcel dopustiť. A tak sa Lana nasťahuje k Nancy. Lana získa bývanie zdarma a učiteľku písania a Nancy pomoc a ochranu.

Vyšla na poschodie a vrátila sa s krikľavoružovým plsteným klobúkom s čiernou stuhou a s pierkom. „Nech sa páči.“

Cúvla som. „Ďakujem, Nancy, to je v poriadku,“ povedala som. „Mám kapucňu.“

„Nemôžeš ísť von bez klobúka,“ zahriakla ma prísne.

Začínala som byť podráždená. Naťahovaním sa o klobúku sme iba strácali čas. Nasadila som si ho. Klobúky mi nepristanú. Človek musí mať istý typ tváre, aby sa mu hodili klobúky.

„Ako vyzerám?“

Nancy si zahryzla do spodnej pery a sústredene si prezerala môj odraz v zrkadle.

„Počkať!“ zvolala zrazu. „To je môj klobúk, či nie?“

„Áno, chcete ho naspäť?“

Sňala si žltý klobúk a vymenili sme si ich. Pozrela sa na seba do zrkadla a usmiala sa. Potom sa zadívala na mňa a nazlostene vyhŕkla: „Prečo máš vždy krajší klobúk?“

Tak sme si ich znovu vymenili. (úryvok z knihy, str.122)

 

Život s Nancy priniesol Lane do života mnoho nečakaných situácií. Od vtipných, s jej obľúbenými klobúkmi, až po desivé, keď sa Nancy dostala do nebezpečenstva alebo zmizla. Zažívajú však aj príjemné okamihy, pri večernom poháriku pred kozubom, kedy sa Nancy cítila lepšie a spolu s Lanou hovorili o láske v ich životoch, osudových mužoch a navzájom sa učili nové metódy a stratégie písania beletrie.

Vzťah Lany a Jacka sa prehlbuje a svojimi hrdinskými činmi si získava jej srdce, no v tom sa nečakane ocitne Mark.

Odpustí Lana Markovi po toľkých mesiacoch? Uverí jeho príbehu, prečo sa nemohol či nechcel ozvať? Ktorého z týchto mužov si vyberie Lanino srdce? A aký osud čaká Nancy, keď sa Lana postaví na vlastné nohy? Vydá nakoniec Lana úspešný román?

Spisovateľka Sophie Jenkinsonová žije v severnom Londýne, do ktorého zasadila aj svoj knižný príbeh. Všetky situácie spojené s Nancyou demenciou stavala na vlastných skúsenostiach s jej mamou, ktorá trpí demenciou už vyše pätnásť rokov. Týmto príbehom nás učí, že aj nezvyčajné priateľstvo v takejto podobe nám prináša mnoho radosti a vedie nás k pochopeniu a tolerancii. A že človek, ktorý môže pôsobiť neprítomne, taktiež prežíva pocity radosti a smútku. A presne pri Nancy sa naučila Lana nasledovné: na šťastie sa nezabúda.

Pridaj komentár