Ako spomína jedno známe heslo, všetko dobré sa raz skončí a príchodom prvého septembrového dňa budú letné dobrodružstvá už len spomienkou. Tento každoročný oddychový čas však patrí k nevyhnutnej súčasti života detí, ale aj mnohí dospelí naň spomínajú veľmi radi, pretože počas leta zažili tie najlepšie dobrodružstvá. Prázdniny však nemusia byť jednoznačne spojené iba so šibalstvami u babky a dedka, alebo s kamarátmi.

Toto obdobie môže znamenať aj mnohé poučné skúsenosti z dovoleniek – návštevy hradov, zámkov, jaskýň, jednoducho spoznávanie vlastnej krajiny, prípadnej iného štátu. Keďže však nemáme neobmedzený čas na cestovanie a návrat do práce a školských lavíc už nastal, môžeme toto obdobie prekonať najmä vďaka knižkám, ktoré majú pre deti nielen náučný, ale aj vtipne ladený obsah.
O zamestnania pre najmenších
Jednou z takých je pre deti od štyroch rokov kniha s názvom Nezvyčajné povolania od dua Julie Kolomoets a Ally Gutnichenko, kde zábavnou a poučnou formou opisujú rôzne povolania v rodine chlapca menom Andrej. Knižka je určená skôr deťom predškolského veku a krásne ilustrácie dotvárajú dobrý dojem na mladého čitateľa, ktorého nabádajú k rozprávaniu o vysnívaných povolaniach, prípadne o takých, ktoré má v obľube.

Obrázky totiž netvoria iba samotné povolania, ale aj veľké množstvo pomôcok či nástrojov využívaných pri výkone daných zamestnaní. Naviac v knižke nie sú opísané len tradičné povolania, ale aj tie menej známe, ktoré tak deti spoznávajú bližšie.
Problém hlavného hrdinu je ten, že nevie, čím bude, keď vyrastie, pretože členovia jeho rodiny sú v prípade voľby povolania pomerne zaujímavou zložkou. Detičky si vďaka tejto knižke rozšíria slovnú zásobu a v septembri môžu kamarátom opísať svoje nové povolanie, ktoré sa určite zmenilo v porovnaní s júnom, keď odchádzali zo škôlky.
Cestovateľ dedko Blcha
Osobne ma veľmi oslovila knižka s vtipným názvom, ale aj obsahom – Ako dedko Blcha objavil južný pól, ktorá bola preložená z nemeckého originálu. Autorka Stephanie Marian tento zaujímavý, ale aj náučný príbeh sama ilustrovala.

Pomocou spomínaného diela sa deti dozvedajú o expedícii, ktorá ich zavedie až do mrazivej Antarktídy, kde je hlavným protagonistom dedko Blcha a zvieratko blcha, ktoré nám opisuje túto dobrodružnú výpravu z vlastného malého pohľadu.
Pomocou krásnych ilustrácií sa deťom približuje tento nepoznaný priestor a naučia sa vďaka tomu, kto bol pán Amundsen, aké zvieratá môžeme v tejto krajine spozorovať, prípadne, čo potrebujeme na prežitie v tomto ľadovom kráľovstve. Tento príbeh je pre deti nielen vtipnou zábavou o menej poznanom svete, ale aj poučnou výpravou za dobrodružstvom.
Kniha pre mladých vedátorov

Ďalšou knižkou ponúkajúcou nielen ponaučenie, ale aj zábavu vďaka vtipným komentárom a ilustráciám je dielo Veda nie je nuda. Avšak tento text je určený už pre náročnejšieho čitateľa, ktorý má aspoň sedem rokov.
O napísanie knižky sa postarala dvojica novinárov, ktorým spomínané odbory nie sú cudzie a skutočne sa nimi zaoberajú. Sú to Bertrand Fichou a Marc Beynié v spolupráci s vydavateľstvom Svojtka. Kniha vznikla samozrejme aj vďaka deťom, ktoré autorom položili otázky z rôznych oblastí, ktoré sú uvedené v knižke a tie im boli zodpovedané. Knižka ja však určená aj všetkým, ktorých zaujíma svet okolo nás a chcú sa dozvedieť zaujímavé informácie.