Knižné tipy

Sprievodca výberom tej dokonalej knihy

Ilustračný obrázok/ Zdroj: pixabay

Niet pochýb o tom, že čítanie je dôležité – vzdeláva, inšpiruje, baví. Ale pri tisíckach kníh a noviniek na pultoch v kníhkupectvách, ktoré vychádzajú takmer každý týždeň, je niekedy ťažké vybrať si a rozhodnúť sa pre tú správnu.

Či už hľadáte niečo pre vašu mamu, najlepšiu priateľku alebo pre niekoho iného, pripravili sme si pre vás tipy, ktoré vám pomôžu uľahčiť vašu voľbu.

Vybrať správnu knihu môže byť niekedy umenie. Je to o ľuďoch, náladách, vkuse, záujmoch. Pri výbere knihy pre niekoho iného je to o tom, nájsť si čas a položiť tie správne otázky, aby ste si boli istí, že sa správna kniha dostane aj do správnych rúk.

Komu darujete?

Než sa rozhodnete pre kúpu určitej knihy, zamyslite sa nad tým, kto má byť tým obdarovaným. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že by ste mali knihu vyberať podľa budúceho čitateľa, nie podľa vlastných preferencií, a preto sa zamyslite nad osobou, pre ktorú kupujete. Spomenula vám daná osoba jej obľúbené žánre alebo autorov? Je to príležitostný alebo vášnivý čitateľ? Vyberáte knihy pre deti? Aké sú ich čitateľské schopnosti?

Taktiež zohľadnite váš vzťah s touto osobou a to, ako dobre ju poznáte a či napríklad viete, aký druh kníh rada číta, aké sú jej koníčky a záujmy. Milovníka detektívok asi romantickou knihou nepotešíte a sci-fi fanúšik pravdepodobne knihu o zdravom životnom štýle ani neotvorí. 

Ako vybrať knihu?

Žijeme v dobe, kde sú možnosti čítania veľmi rôznorodé a nielen obsahovo. Knihu si môžeme prečítať v pevnej alebo mäkkej väzbe, stiahnuť si ju do rôznych elektronických čítačiek, alebo si ju dokonca vypočuť na telefóne alebo počítači. No každý čitateľ má svoje preferencie, ktoré taktiež treba zohľadniť. Niekto môže stále preferovať tradičnú papierovú formu, iným viac vyhovuje e-kniha alebo audiokniha.

Tip na knihu: Norman W. Walker – Uzdravte sa a omladnite

Aký typ knihy zvoliť?

Čítačka kníh je vhodná voľba pri cestovaní/ Zdroj: pexels
Papierová kniha

Klasické knihy sú stále jedným z najobľúbenejších darčekov, pretože poskytujú fyzický zážitok z čítania. Nevýhodou môže byť váha knihy, preto pri jej výbere záleží aj na príležitosti, pri ktorej chcete knihu darovať. Na narodeniny alebo Vianoce môžete vybrať knihy s krásnym grafickým dizajnom, ak vyberáte knihu na prázdniny alebo dovolenku, siahnite pokojne po knihe s mäkkou väzbou (paperback). Skvelým riešením je aj darovanie kníh, ktoré vychádzajú na pokračovanie. Dotyčnému môžete k sviatku darovať prvé vydanie a potom pokračovať až do konca série.

Elektronická kniha

E-kniha sú dnes veľmi praktická voľba pre čítanie pri cestovaní. Vďaka nej môžete mať u seba niekoľko kníh bez toho, aby ste so sebou museli nosiť ruksak. Elektronické knihy sú v porovnaní s klasickými cenovo výhodnejšie a niektoré e-knihy sú dokonca zdarma na stiahnutie. K e-knihám je však potrebné si zaobstarať čítačku.

Audiokniha

Audiokniha (tiež hovorené slovo) je zvukový záznam predčítanej knihy. Obrovskou výhodou audiokníh je, že umožňujú vychutnávať si knižný dej bez toho, aby si čitateľ musel zamestnávať oči čítaním. Audiokniha, je zvukový záznam predčítanej knihy a hodí sa na počúvanie pri činnostiach ako je riadenie auta, varenie, domáce práce, ale aj v situáciách kedy je pohodlnejšie vychutnať si hovorené slovo v slúchadlách.

Aký žáner vybrať?

Keďže trh ponúka enormné množstvo kníh, zistite si aký žáner čitateľ preferuje. Tým sa vám voľba kníh výrazne zníži a bude sa vám ľahšie vyberať.

Knižné žánre sa delia na:

● beletriu (krimi, sci-fi, fantasy, romány, poézia)
● populárno-náučnú (literatúra faktu, cestopisy, knihy o histórii alebo rôznych koníčkoch)
● odbornú literatúru (učebnice, slovníky, lexikóny).

Svojskou kategóriou je aj cudzojazyčná literatúra a knihy pre deti.

Knihy pre deti

Knihy pre detského čitateľa, sú prispôsobené fyzickým vzhľadom aj témami (rozprávky, básničky). Často sú interaktívne a doplnené o omaľovánky, puzzle, hádanky alebo samolepky.

Tip na knihu: Keri Smith – Destrukční deník

Aktuálne knižné trendy

Pri výbere žánru sa oplatí poobzerať aj po novinkách a tom, čo je momentálne v trende. Možno práve tam objavíte knihu, ktorá bude tá pravá.

Kuchárky
Kuchárske knihy sú vyhľadávaným žánrom/ Zdroj: Pexels

Kuchárske knihy sú v poslednej dobe veľmi obľúbeným a vyhľadávaným žánrom. Tematicky bývajú zamerané napríklad podľa ročného obdobia, spôsobu stravovania (vegetariánstvo, vegánstvo, strava pri cukrovke, pokrmy bez laktózy a pod.) alebo podľa danej kuchyne (talianska, grécka, indická).

Severské detektívky

Krv, napätie, vraždy, strach a premyslené zápletky. To všetko nájdete v severských detektívkach, od autorov ako napríklad Jo Nesbo, Stieg Larsson alebo Lars Kepler. Mnoho týchto diel bolo spracovaných aj do filmovej podoby.

Fantasy knihy

Tieto knihy sú najmä pre tých, ktorí aspoň na chvíľu chcú uniknúť od problémov dnešnej doby. Obľúbenými knihami sú Zaklínač či séria Hry o tróny. Samozrejme nesmie chýbať ani nesmrteľný Harry Potter. Knižná séria je síce ukončená, avšak stále vychádzajú nové diely (Fantastické zvieratá a kde ich nájsť, Harry Potter a prekliate dieťa).

Knihy o chove zvierat

Čo dať psovi na bolesť? Čím kŕmiť škrečkov? Ako prírodne odčerviť mačky? Nielen tieto otázky dokážu vyriešiť starosti mnohých chovateľov. Či už ide o chov psov, mačiek, včiel alebo cudzokrajných zvierat, existuje celá paleta náučných a krásnych kníh pre milovníkov zvierat, ktoré potešia nielen deti, ale aj dospelých.

Kreatívne knihy

K ďalším knižným trendom patria aj kreatívne knihy, kedy sa sám čitateľ môže stať súčasťou tvorivého procesu. Typickým príkladom sú napríklad rôzne motivačné denníky, kreatívne písanie či zápisníky.

Kedy kupujete knihu?

Existuje niekoľko špeciálnych príležitostí, pre ktoré sa môžete rozhodnúť darovať knihu. Oslavuje daná osoba narodeniny alebo výročie? Čaká ju veľká životná udalosť ako promócia, nová práca, svadba či narodenie dieťaťa?

Budúce maminky si určite rady niečo prečítajú o tehotenstve, na čo si pri ňom dávať pozor, či o tom, ako sa správne stravovať pri tehotenskej cukrovke.

Začínajúceho študenta medicíny možno budú zaujímať knihy z tejto oblasti. Či už o civilizačných chorobách, o cukrovke (Diabetes Mellitus) alebo knihy o prírodných antibiotikách ako dračia krv a iné, možností je aj tu niekoľko.

Tip: Viete čo je psoriáza a ako sa lieči?

Darovanie kníh si samozrejme nevyžaduje špeciálnu príležitosť, no niekedy vám dokáže voľbu knihy uľahčiť a môže ovplyvniť to, aký druh knihy vyberiete, literatúra faktu alebo beletriu, niečo vážnejšie alebo romantickú oddychovku.

Dajte na recenzie a databázy kníh

Ak si ani po prečítaní anotácie, teda súhrnného obsahu knihy, stále nie ste istí, či ste vybrali správne, prečítajte si recenzie. Recenzie nájdete priamo na stránkach kníhkupectiev. Pri ich čítaní sa však nespoliehajte na názor jednej osoby a recenzie si porovnajte.

Ďalšou možnosťou sú databázy kníh, kde si môžete vyhľadať a prečítať komentáre a hodnotenia od používateľov. Nájdete tu, ale aj rebríčky kníh podľa čítanosti a obľúbenosti, ktoré by vám pri výbere mohli pomôcť.

Deti a knihy

Čítanie deťom pomáha rozvíjať kreativitu, fantáziu ale aj jazykové schopnosti/ Zdroj: unsplash

Pozitívny vzťah k čítaniu je vhodné budovať u detí už v útlom veku, ešte pred tým, ako sa s čítaním stretnú v škole. Predčítanie a samotné čítanie u detí rozvíja nielen ich kreativitu a fantáziu, ale aj pamäť a ich jazykové schopnosti.

Dieťa do čítania určite netreba nútiť ani trestať. Radšej nájdite spôsoby a skúste z čítania urobiť spoločnú a zábavnú aktivitu, na ktorú sa deti budú tešiť.

Prečítajte si: Inšpirácie, ako vychovávať deti s ADHD.

Doplnky ku knihám

● Záložky a zarážky
● Lampička, zväčšovacia lupa
● Obaly na knihy a čítačky

Niektorí ľudia jednoducho potrebujú vo svojom živote tie správne knihy alebo správny druh povzbudenia, aby knihy začali čítať. Nie všetci zhltnú Shakespeara alebo si prečíta jednu z najlepších klasikov, každý by však mal mať možnosť vidieť čítanie v pozitívnom svetle. Čítanie môže otvoriť dvere do úplne nového sveta a odtrhnúť sa od reality.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Pridaj komentár