Zaujímavosti zo sveta kníh

Toto ste určite o Harrym Potterovi nevedeli

Toto ste určite o Harrym Potterovi nevedeli

Šialenstvo v súvislosti so sympatickým okuliarnatým čarodejníkom Harry Potterom aj takmer po 20 rokoch ešte stále trvá. Istotne si spomínate na časy, kedy už malé deti čarovali s pomocou prútikov v školách či škôlkach, tak ako to robil Harry . Autorka J.K. Rowlingová si nikdy nemyslela, že by sa stala až takou spisovateľskou bohyňou, ktorá  ovplyvnila detské duše, ba dokonca  i celý svet. No zvládla to skutočne bravúrne.

Autorka fantasy kníh o Harrym Potterovi vyvolala vo svete doslova potterovský ošiaľ. Každý sa predbiehal v tom, kto bude mať najnovšiu knižku Harryho Pottera. Autorka ovplyvnila najmä naivného detského čitateľa. Naivný čitateľ je taký, ktorý sa úplne a bezvýhradne stotožňuje  s dielom a postavami, vníma ich ako reálne a snaží sa s nimi stotožniť.  Preto azda aj niektorí malí čitatelia sa snažili úplne  stotožniť s konaním, správaním Harryho Pottera a tak nechcene nazreli v rámci zábavy aj do tajov mágie až satanizmu. Legenda menom Harry Potter sa stala vo svetovej literatúre a dejinách trhákom a najmä unikátnym bestsellerom.

Zdá sa až neuveriteľné, ako mohol jeden malý čarodejník s okuliarmi zmeniť celý svet. Tento príbeh bol aj sfilmovaný, v ktorom si hlavnú úlohu zahrali Daniel Radcliffe a krásna Emma Watson.  Na svete nastal obrovský ošiaľ a toto šialenstvo vyvrcholilo tým, že knihy boli aj sfilmované a dostali sa deťom ešte viac pod kožu.  A nielen deťom…

Kedysi meno Harry Potter bolo úplne neznáme, nikto ho nepoznal, no v priebehu posledných dvadsiatich  rokov sa stal až notoricky známym, dnes už aj keď pôjdeme do ďalekých kútov sveta, tak Harryho bude každý poznať. Autorke sa podarilo vskutku niečo unikátne. Kniha bola preložená do stoviek jazykov. Harry Potter bol a aj je legendou. No je kniha naozaj taká skvelá? Viacerí kritici a zástancovia monoteistických náboženstiev majú na bestseller iný názor.

Na toto magické  šialenstvo sa duchovní kresťanskí ale aj islamskí teológovia pozerali veľmi skepticky a ostro kritizovali očividný okultizmus. V niektorých štátoch, napríklad Spojených arabských emirátoch boli knihy zakázané. Vznikli rôzne reštrikcie aj v USA. Niekedy sú deti príliš malé na to, aby si uvedomovali hrozbu týchto kníh, ktoré sú presýtené čarami, okultizmom, a tým idú proti  monoteistickým náboženstvám.

Kúzla, mágia, čary, ako naše ratolesti vedia, že je to len fantasy story jednej autorky ? Samozrejme, netreba všetko vnímať iba pesimisticky.  Rowlingová vo svojich knihách nerieši len okultizmus, ale aj ďalšie morálne dilemy a ako vždy dobro víťazí nad zlom.  Dôkazom je napríklad to, keď bol Harry v nebezpečenstve, zachránila ho obetavá láska, nie mágia sama o sebe. Zdá sa, že Harryho posledným cieľom nie je ani tak rozvinúť svoje schopnosti ako čarodejník, no skôr dať svetu morálne hodnoty.

Autorkine knihy mnohí veriaci ľudia skôr pokladajú za magickú zbierku a nevhodný darček pre malých čitateľov, pretože tieto knihy nás chcú presvedčiť o tom, že okultizmus je normálna vec. Okultizmus nie je vôbec normálna vec a deťom by sa to malo vysvetliť odmalička a dať im prečítať knihu až keď budú vedieť pochopiť, že je to skutočne iba vymyslený príbeh. Je na každého uvážení, či dá tieto knihy čítať deťom už odmalička, alebo od vyššieho veku.

Inšpiratívne čarodejnice v Rokforte nie sú nadpozemské bytosti, sú to iba obyčajní mladí ľudia, z mäsa a kostí, ktorí údajne zdedili magické  gény.  Otázka znie, či tieto knihy môžu podnecovať  zvedavosti našich ratolestí v okultných situáciách?  Problémom bolo, že tento magický trend a okultizmus sa stal témou číslo jeden, ako aj neskoršie vampírske denníky, čo je v rozpore so spoločenskými  normami a hodnotami našej spoločnosti a zásadami monoteistických náboženstiev.

Z fiktívneho čarodejníka Harryho Pottera sa stala celebrita masovej popkultúry či sa nám to páči, alebo nie, a dnes už len ťažko nájdeme tínedžera, ktorý tieto knihy nečítal. Obľúbenosť  potteroviek neklesla ani po 20tich rokoch.  Deti, ktoré čítali Harryho Pottera však boli najviac ovplyvnené jeho perfektným morálnym úsudkom a dobrotou. No nábožensky cítiaci ľudia zastávajú celkom odlišný názor a stretávame sa s ostrou kritikou.

https://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=3814

Pridaj komentár