Knihy pre mládežKnižné novinkyPríbehy knižných hrdiniek

Akými modernými románmi nás potešili slovenské spisovateľky tento rok

Ilustračný obrázok/ Zdroj: Pinterest/Victoria Richard

V posledných rokoch sa stretávame čoraz častejšie s mnohými súčasnými modernými románmi od našich slovenských spisovateliek. A že sú aj obsahovo kvalitné, o tom svedčia ich popredné umiestnenia v rebríčkoch predajnosti. Preto spomenieme aspoň niektoré.

Ivica Ďuricová – Detektív z minulosti

Napríklad túto tajomnú, romantickú a napínavú knižku Detektív z minulosti od spisovateľky Ivici Ďuricovej. Tá nás v príbehu zavedie do krásneho prímorského prostredia, kam sa hlavná hrdinka Eliza Fiore uchýli po tom, čo sa stala chráneným svedkom jednej autonehody, pričom stratila pamäť. Chrániť ju má navyše tajomný a neprístupný detektív.

Obálky románu Detektív z minulosti od ivici Ďuricovej sa zhostila známa slovenská výtvarníčka Tina Minor

Už veta na titulnej obálke „Ona si nič nepamätá, on si však pamätá ju“ nás núti prehrýzť sa príbehom až do samého konca. Bez prestávky. Román je totiž popretkávanými mnohými tajomnými indíciami, ktoré čitateľa donútia nepustiť knihu len tak z rúk. Veď napokon aj samotná Eliza, hoci sa snaží sršať dobrou náladou a chuťou do varenia, sa pokúša zistiť čo najviac nielen o sebe, ale aj o tajuplnom detektívovi, ktorého každodennou úlohou je posielať pravidelné policajné reporty.

Keď ale odchádza po zásoby jedla, Eliza neváha a číta si jeho riadky. A s nimi prichádzajú zistenia, že ich životy vlastne vôbec nie sú také vzdialené… Je potrebné povedať, že kniha si takmer ihneď získala veľa pozitívnych recenzií, a to najmä z dôvodu, že Ivica Ďuricová siahla po téme body positivity, ktorú do príbehu skvelo zakomponovala.

Málokedy sa totiž stretneme s hrdinkou, ktorá nemá ukážkové miery modelky. Aj preto je v knižke veľa plnohodnotných myšlienok o pozitívnom prístupe k sebe samému, zdravej sebaláske a celkovo o nachádzaní lásky k životu. Autorka pri obálke tejto útlej, ale milej knižky opäť využila talent známej slovenskej ilustrátorky Tiny Minor, tak ako to bolo aj pri jej predchádzajúcej knihe Cudzinec z papiera.

Michaela Zamari – Priznanie

Priznanie je nielen názvom, ale aj hlavným stredobodom príbehu dvoch mladých ľudí, Amandy a Bradena, ktorých rozdeľujú úplne odlišné predstavy o živote, no napriek tomu spolu precestujú polovicu sveta. A vy s nimi. Pri čítaní budete mať totiž pocit, že ste sa ocitli v slnečnom Karibiku, potom v rušnom HongKongu a nevynecháte ani Macao či ďaleký Taiwan.

Priznaním nadviazala spisovateľka Michaela Zamari na román Rozhodnutie

Svoju vášeň pre cestovanie premietla autorka Michaela Zamari aj do tohto diela a urobila veľmi dobre. Prečo si práve tento príbeh získal množstvo pozitívnych recenzií? Amanda sa po prežitej dráme so psychopatom, ktorý ohrozoval jej najlepšiu kamarátku, rozhodne zrelaxovať pri mori. Karibik je na to ideálnym miestom. Nečaká však, že dokonalý muž na ležadle vedľa nej si ju podmaní kúsok po kúsku.

Obaja, ale majú svoje tajomstvá, no či ich temné priznania oslobodia a spoja, alebo ich nenávratne rozdelia, to už neprezradím. Kto aspoň trošku pozná knihy Michaely Zamari, vie, že jej príbehom nechýba napätie, láska, vášeň, a v Priznaní dokonca ani dobrodružstvo a štipka trileru. Priznanie je okrem iného pokračovaním románu Rozhodnutie, takže pre úplnosť a lepšie zoznámenie sa s postavami by ste najskôr mali začať prvým dielom tejto dvojdielnej série.

Hana Repová – Súkromné problémy Denis

Kniha Súkromné problémy Denis je v poradím tretím dielom série o štyroch súrodencoch, ktorí sa pasujú so svojimi vlastnými súkromnými problémami. Síce každý po svojom, ale ako rodina ostávajú stáť stále pri sebe. Aj keď sa občas nevyhnú hádkam či menším nezhodám. V tohtoročnej novinke musí Denis zvládnuť nápor hneď niekoľkých problémov – je v zlej finančnej situácii, navyše stratil prácu a jeho vzťah s bratom sa nevyvíja tak, ako by on sám chcel…

Tretí diel úspešnej série Súkromné problémy Denis od spisovateľky Hany Repovej

Okrem toho sa plánuje ženiť – síce ešte nevie, koho presne si zoberie, no jeho súrodenci to rozhodne neschvaľujú. Spisovateľka Hana Repová ostáva verná svojmu pútavému štýlu písania, a zrejme aj preto sú mnohým čitateľkám jej romány také blízke. Venuje sa totiž bežným problémom mladých ľudí, ktoré musia riešiť v každodennom živote, čím sa s nimi dokážeme jednoduchšie stotožniť.

V príbehu o Denisovi, preto nechýbajú úsmevné situácie, troška napätia či romantiky a, samozrejme, problémy. Tie sa nevyhýbajú nikomu z nás, no sú tu na to, aby sme ich riešili. A aj to je jedno z posolstiev týchto krásnych oddychových kníh.

Azaelov pád

Aktuálnou novinkou, ktorá rozpútala medzi čitateľskou verejnosťou veľký ohlas, je kniha Azaelov pád. A je o to zaujímavejšia, pretože ju v rámci tzv. autorskej štafety napísalo päť skvelých slovenských autoriek – Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari a Baja Dolce.

Päť autoriek, jeden príbeh. Taký je román piatich slovenských spisovateliek s názvom Azaelov pád

Príbeh nebol vopred naplánovaný, indície určovali samotní čitatelia. O čom tento výnimočný príbeh je? Patologička Rosalie netuší, ako veľmi sa jej život obráti naruby, keď príjme ponuku zúčastniť sa jedného utajovaného výskumu. Vzápätí dostáva inštrukcie urýchlene odletieť do Talianska, aby tam našla tajomného architekta Sebastiana. Ten jej však odhalí sprisahanie, na ktorom sa podieľala aj ona sama, a obaja sa tak musia naučiť vzájomnej dôvere a zároveň čeliť krutej pravde s jediným cieľom – zachrániť seba a nevinných, kým smrtiaci Azael nezasiahne všetko a všetkých. Čo k tomu dodať? Napínavá zápletka, množstvo dejových a akčných zvratov, štipka romantiky – takýto príbeh nebudete chcieť pustiť z rúk.

Aj keď sa možno zdá, že človek už o pandémii nechce nič počuť, autorky si aj s touto tematikou poradili výborne a zhostili sa jej do posledného detailu. Kto čítal ešte prvotnú verziu na platforme Wattpad, vie, že na knižnej podobe románu si dali veľmi záležať, pretože je v ňom cítiť veľký posun a obrovský kus práce. Jednotlivé kapitoly sú štýlovo na nerozoznanie, takže pri čítaní vôbec nemáte pocit, že román je dielom piatich autoriek. Každá z nich tam však dala veľký kus zo seba. A práve preto je táto kniha jedinečným kúskom, ktorý by vo vašej knižnici rozhodne nemal chýbať.

Pridaj komentár