Detská literatúraKnihy pre mládež

Pre najmenších – obrázkový slovník, encyklopédia či zvuková kniha s reálnymi zvukmi

Jedno z prekvapení v encyklopédii/ Zdroj Lucia

Milovníci kníh chcú často vzbudiť lásku ku knihám aj u svojich detí. Vedia totiž, že knihy patria k najlepším výchovným prostriedkom, ktoré deti vizuálne a sluchovo podnecujú. Knihy primerané veku podporujú detskú zvedavosť, predstavivosť a fantáziu. Ponúkame vám preto tipy na tri knihy, s ktorými si vaše dieťa rozšíri svoje poznatky a slovnú zásobu.

Moje prvé slová – obrázkový slovník

Moje prvé slová/ Zdroj: Lucia

Máte doma batoľa a rozmýšľate, akú novú knihu mu zadovážiť? Chcete mu viac rozmotať jazýček, obohatiť slovnú zásobu o nové slovíčka a rozšíriť obzory primerane jeho veku? Ponúkame vám tip na obrázkový slovník pre najmenšie deti.

Tento obrázkový slovník vo forme leporela s tvrdými stranami je vhodný do tých najmenších rúk. Na svojich dvadsiatich šiestich stranách ponúka nespočetné množstvo obrázkov v jasných farbách. Logické rozdelenie tém na dvojstrany zjednodušuje kategorizovanie a učenie sa.

O bývaní v obrázkovom slovníku/ Zdroj Lucia

Dieťa si tak podvedome vštepuje nové informácie – nemiešajú sa mu domáce a voľne žijúce zvieratá či domáce náradie a hračky. Obrázky sú rozdelené do tém ako zvieratá, les, dedina, dom, rodina, oblečenie či dopravné prostriedky. 

Posledné štyri strany sú, ako bonus, venované protikladom, číslam a tvarom. Dieťa si tak osvojí aj čísla a prídavné mená.

Detská obrázková encyklopédia pre najmenších

Encyklopédia pre najmenších/ Zdroj: Lucia

Dieťa v predškolskom veku – vo veku od trochrokov – už dokáže okrem pomenovania obrázkov aj prepájať viaceré informácie a dáva ich do logických vzťahov. Rozumie, že každé zvieratko potrebuje starostlivosť, a učí sa rozoznať domáce a divé zvieratká či zvieratká žijúce na farme.

Prehlbuje sa v ňom časový sled denných aktivít, základné znaky ročných období a vie, že rodičia a iní dospelí vykonávajú rôzne povolania. Tieto a ďalšie iné poznatky môžeme dieťaťu aj vizuálne predložiť vo vhodnej knihe. A detská obrázková encyklopédia je na to ako stvorená.

O ročných obdobiach v encyklopédii/ Zdroj: Lucia

Na tvrdých štrnástich stranách opäť nachádzame kategorizovanie tém ako pri predchádzajúcej knihe. Keďže je však táto kniha venovaná starším deťom,než pri obrázkovom slovníku, ponúka aj menšie aktivity na rozvoj jemnej motoriky. Dieťa manipuluje s otváracími a pohyblivými okienkami.

Dieťa vie prostredníctvom obrázkov v encyklopédii popísať znaky jednotlivých ročných období, proces pestovania ovocia a zeleniny, rozdeliť dopravné prostriedky podľa spôsobu prepravy (po ceste, po vode, vo vzduchu),  vymenovať potraviny vhodné na raňajky, obed a večeru a mnoho iného. Naozaj cenné informácie!

Zvieratá našich lesov

Malá zvuková kniha. Téma zvieratká. Dvadsaťštyri strán a dvanásť tlačidiel. Obyčajná zvuková detská kniha? Kdeže!

Kniha s reálnymi zvukmi zvierat/ Zdroj Lucia

Rodičia vedia ľahko naučiť svoje dieťatko zvuky psíka, mačičky, kozičky či prasiatka. Ale, čo ak sa dieťa opýta ako robí jeleň? Aké zvuky vydáva kobylka? Alebo či práve toto nebol podľa zvuku ježko?Kniha s názvom Zvieratá našich lesov obsahuje reálne obrázky a zvuky zvierat.

Reálny obrázok v zvukovej knihe/ Zdroj: Lucia

Po tejto knihe s najväčšou radosťou siahnu milovníci Montessori pedagogiky. Práve Mária Montessori, talianska lekárka a zakladateľka predškolskej výchovy na princípe individuálneho systému, dávala do popredia sprostredkovanie sveta dieťaťu skutočnosťou. Reálnymi obrazcami, zvukmi, činnosťami. 

Okrem iného, sa dieťa večer pred spaním pri tlmenom svetle ocitá spolu s touto knihou a svojou predstavivosťou v naozajstnom lese. Z výšin stromov počuť sovu, v najbližšom kríku sa ukrýva líška a kdesi v diaľke počuť majestátneho jeleňa.

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár