Očami kritika

Gabrielle Bernátová – Lea Kapitánová

Gabrielle Bernátová dopísala piatu knihu zo série o Soranovcoch. Na Leu Kapitánovú sa čitatelia môžu tešiť už v novembri. Autorke ďakujem za spoluprácu a možnosť byť jej externou čitateľkou.

***

Lea Soranová je žena mnohých tvárí a čitatelia sa často zamýšľajú nad tým, čo ju mohlo vyformovať do takej podoby. Človeka od detstva ovplyvňujú mnohé faktory, najhlavnejším z nich je rodina. Ako je už pri tejto autorke známe, neplytvá postupným navodzovaním atmosféry, ale rovno opisuje udalosti.

Príbeh je prierezom Leinho života v čase, keď mala štrnásť rokov. Stavba je podobná ako pri predošlých knihách, no tu sa autorka odklonila od dramatických udalostí a sústredila sa na odhalenie zvyšných otázok, na ktoré čitatelia nedostali odpoveď v predošlých častiach. Dohodnuté manželstvá si v tomto storočí vieme sotva predstaviť. Vo svete mafiánov však platia iné pravidlá. Zväzky kvôli peniazom, sláve a moci nie sú ničím výnimočným a ich históriu možno vystopovať až do starovekého Egypta. Takáto predstava je hlavne pre mladších ľudí nereálna. Autorka výstižne opísala myšlienky najmä hlavnej hrdinky, jej city aj postavenie v podsvetí, ktorému kedysi prísnou rukou velil jej starý otec.Lea a Lev sa bránia vzťahu, nakoľko by si každý z nich chcel usporiadať život podľa seba. Spája ich však dohoda a česť, ktorá je u týchto rodín prvoradá a vidno , že to autorka plne rešpektuje. Rodina je bezpečným prístavom každého človeka, no v tomto prípade si čitatelia prečítajú toxické pôsobenie mafiánskej rodiny na maloleté dieťa. Vedomie, že je človek len nástrojom k peniazom a moci, vplýva negatívne na ľudskú psychiku. Vidieť vraždu milovaného a nedokázať tomu zabrániť, ešte viac. V takom prípade je dieťa časovanou bombou. Tak čitatelia lepšie pochopia Leu Soranovú z predošlých častí.

Čo sa týka rodinného cítenia, ten sa u Lei prejaví hlavne v súvislosti s malou Luciou, ktorá bola okrajovo spomenutá aj v predošlých častiach. Charakteristická je bezstarostným detstvom a nevinnou nevedomosťou, ktorá jej vzhľadom na vek bola pripísaná. Stane sa, že ak autor použije príliš veľa vedľajších postav, neskôr ich nedokáže spracovať. Bernátová, ale na každú dala dôraz. Napriek tomu, že ich bolo veľmi veľa, dokázala majstrovsky a naplno využiť každého z nich. Čitateľ si užije humorné situácie teenegerov medzi dvoma kamarátkami Leou a Karin. Na chvíľu sa vráti do čias, keď bol ťažký dospievajúci a svet mal na dlani. V príbehu je zakomponovaná aj sebaláska, úcta k partnerovi a zdravý životný štýl. To sú veci, ktoré sú stále aktuálne a prostredníctvom príbehu bravúrne zvládnuté. Deväťdesiate roky boli plné neistoty a legálnych mafiánov, a autorka to neváhala využiť. Legendárne únosy detí si pamätajú ľudia, ktorí žili v tých časoch.Čo sa toho týka, v predošlých knihách je informácia o dolapení gangu. Tu to však prebiehalo príliš jednoducho. Zločinecké organizácie majú široké siete a styky, nie je možné naraz chytiť vodcu. Preto dúfajme, že si na záver v Lei Soranovej Bernátová pripravila akciu aj náležité vyšetrovanie.

Záver je začiatok novej etapy v živote hlavných hrdinov, no stále zostávajú nevypovedané otázky, na ktoré sa môžete tešiť v záverečnej Lei Soranovej.

Táto kniha je iná než ostatné zo série, ponúka mnohé pohľady na život a ukazuje, že nie všetko je jednotvárne. Som šťastná že som mohla byť súčasťou jej tvorby.

 

Pridaj komentár