Očami kritika

Spev o Achillovi – Madeline Miller

Madeline Millerová- Spev o Achillovi
_______
Čo vy a grécka mytológia? Akého hrdinu máte najradšej? Ako študentka som zbožňovala Homérovu Illia a Odyseu. Moja srdcovka bol a je stále Achilles.

Dej je vyrozprávaný očami Patrokla. Na úvod opisuje svoje detstvo, rodičov aj sklamanie svojho otca. Začiatok sa začína pytačkami o ruku krásnej Heleny, ktorého sa ako dieťa zúčastní. Avšak vyhnanstvo ho zavedie do Ftie, kde sa v paláci stretáva s Achillom.
Autorka využíva farbisté opisy citov a myšlienok. Nie je núdza o prirovnania, frazeologizmy či personifikáciu, takže čitateľ dostane neobyčajný zážitok. Priam bytostne som cítila Patroklov smútok, sklamanie, hnev, strach… mal krásnu citlivú dušu, avšak nie je vykreslený ako stelesnenie dokonalosti, pretože robí chyby ako každý smrteľník.

Ich vzťah sa postupne vyvíja- od prvotnej žiarlivosti, po priateľstvo, zaľúbenie a lásku až za hrob. Nahliadneme do každodenného života v paláci, aj bežných dní dvoch priateľov. Achilles je v Illiade spomenutý ako neohrozený hrdina, syn kráľa a nymfy, aj jeho božská sila. Tu je ale vyzdvyhnutá aj jeho ľudská stránka. Veľmi sa mi páčil jeho vzťah k poddaným- bral ich ako sebarovných, jedol s nimi za stolom a nikdy sa nad nikoho nepovyšoval.
Najlepšie sa mi čítala časť v horách a štúdium u Cheirona, pretože práve tu, mimo stien paláca, sa naplno rozvinul ich vzťah.
Blížiaca trójska vojna je na dosah ale Achilles nemá záujem bojovať. Avšak vidina večnej slávy, egoizmus a ctižiadosť ho spolu s jeho milým privedú na bojové pole.


Až tu som pochopila akú dôležitú úlohu mal v jeho živote Patroklos- vďaka nemu Achilles nestratil sám seba. Zamýšľala som sa aj nad tým, ako veľmi ho mohol milovať, keď uprednostnil jeho slávu a reputáciu pred sebou. Briseida je vo filme Trójska znázornená ako jeho otrokyňa, avšak v tomto prípade autorka ponechala v popredí čistý vzťah dvoch milencov a Briseide pripísala vedľajšiu úlohu.
Vo filme je Achilles vykreslený ako heterosexuál, ale v knihe je opísaná aj možnosť homosexuálneho partnerstva, čo v tom čase nebolo nič nezvyčajné.
Desať rokov trvania vojny je príliš dlhá doba a Achilla prepadne čoraz väčšia ctižiadostivosť a pýcha. Aj keď som vedela ako skončí príbeh, napäto som čítala čo bude ďalej. Obrovský žiaľ za milovaným Patroklom bol opísaný veľmi autenticky, až sa stáva čitateľovou súčasťou. Ako sa blížil príbeh k záveru, autorka prihodila na scénu Pyrrha, Achillovho syna. Avšak pri jeho charaktere čitateľ dostane len hŕbu nenávisti, krutosti a poníženia. Bol obrovským protikladom svojho otca- potupil Patroklovu pamiatku a Achilla znázornil ako veľkého dobyvateľa, avšak vraha. Preto ma na záver prekvapila Tetis a dopriala obom odpočinok.


Táto kniha je absolútna dokonalosť, autorka ju písala desať rokov, čo sa aj vyplatilo. Pridŕža sa faktov aj svojej fantázie. Nikdy som nečítala krajšiu romancu a odporúčam absolútne všetkými stomi!

Pridaj komentár