Film podľa knihy

Rasizmus náš každodenný – oscarové filmy inšpirované knižnou predlohou

SKRYTÉ ČÍSLA / HIDDEN FIGURES

Skryté čísla sú úžasným príbehom troch afroamerických žien, Katherine Johnson, Dorothy Vaughan a Mary Jackson, ktoré pracovali v NASA. Vďaka svojej šikovnosti a svojim výpočtom sa zaslúžili o to, že astronaut John Glenn bol vyslaný na obežnú dráhu.

Dej je zasadený do šesťdesiatych rokov minulého storočia, odohráva sa vo Virginii. Otroctvo bolo zrušené pred vyše 100 rokmi. Napriek tomu cítiť silnú rasovú nerovnosť medzi bielymi a čiernymi, čo znamená, že rasová segregácia pretrváva i naďalej (napr. delenie dámskych toaliet pre biele ženy a pre čierne ženy).

Film Hidden Figures mal premiéru v roku 2017 – natočený bol podľa rovnomenného románu z roku 2016. Získal tri nominácie na Oscara, no ani jednu nepremenil.

AKO ZABIŤ VTÁČIKA / TO KILL A MOCKINGBIRD

Ako zabiť vtáčika je príbeh natočený podľa románu Harper Lee a je pokladaný za klasické dielo kinematografie. Za román autorka získala Pulitzerovu cenu. Film okrem iných ocenení získal troch Oscarov. Dielo vzniklo pred vyše šesťdesiatymi rokmi a téma, o ktorej pojednáva, je aj dnes veľmi aktuálna.

Príbeh sa odohráva v 30.rokoch minulého storočia na americkom Juhu a je vyrozprávaný z pohľadu dieťaťa. To príbehu dodáva zvláštnu čarovnú atmosféru a výrazne ju dotvára aj čierna kamera a skvelá hudba.

Ako zabiť vtáčika je príbehom bieleho právnika Atticusa Fincha, ktorý obhajuje černocha, obvineného zo znásilnenia bielej ženy. Spoločnosť a obyvatelia mesta pokladajú vec za vybavenú a jasnú. Právnik Finch však nie. Jeho zmysel pre spravodlivosť ho núti postaviť sa proti všetkým, keďže všetko nasvedčuje tomu, že k znásilneniu neprišlo.

BLACKKKLANSMAN

Čo sa stane, keď sa v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v Colorade dostane k polícii mladý húževnatý černoch? A čo sa stane, ak tohto černocha (Rona) posadia do archívu, aby čo najmenej prekážal? Bude sa zaručene nudiť.

Ron Stallworth zdvihne slúchadlo a vytočí číslo Davida Dukea, najvyššieho miestneho funkcionára Ku-klux-klanu, ktorého si prostredníctvom telefónu omotá okolo prstu. Odprezentuje sa ako fanatický vyznávač bielej rasy a po niekoľkých telefonátoch prenikne hlbšie do štruktúr klanu. Prichádza však čas, kedy sa Ron musí do klanu dostaviť aj fyzicky. Tejto úlohy sa ujme jeho kolega Flip. Ako to dopadne?

Film bol natočený v roku 2018 podľa rovnomennej predlohy, ktorú napísal hlavný predstaviteľ príbehu, Ron Stallworth. Blackkklansman získal šesť nominácií na Oscara pričom premenil jednu, a to práve za najlepší adaptovaný scenár.

12 ROKOV OTROKOM / TWELVE YEARS A SLAVE

Smutný príbeh Solomona Northupa, ktorý mal všetko – milujúcu rodinu, prácu huslistu, talent, slobodu aj právo na život. V jednom okamihu ale prišiel o všetko. Bol oklamaný dvojicou bielych mužov, ktorý ho predali na americkom Juhu. Stal sa z neho otrok spútaný v reťaziach a jeho novou prácou sa stala drina na plantáži.

Svoj príbeh vyrozprával Solomon v autobiografickej knihe Twelve Years a Slave. Rozpovedal, čo všetko ho za tých 12 rokov v otroctve postretlo. Zažil bolesť, fyzické týranie, zúfalstvo, niekoľko pokusov o útek. Neostalo mu nič iné ako viera a nádej, že raz sa všetko jeho utrpenie skončí.

Kniha 12 rokov otrokom bola zverejnená v roku 1853. Film bol natočený v roku 2013, získal deväť nominácii na Oscara a tri z nominácii premenil na výhru.

Rubrika: Film podľa knihy

ZDROJE:

https://pixabay.com/

https://www.youtube.com/

https://www.csfd.cz/

 

 

 

Dáša Vašíčková

Pridaj komentár