Zaujímavosti zo sveta kníh

Fakty o čítaní: Pre myseľ je čítanie tým, čím cvičenie pre telo

Čítanie  prináša nielen oddych a únik pred realitou, ale tiež pozitívne vplýva na zdravie človeka. Mnoho ľudí však považuje čítanie za nudné, nezaujímavé alebo zdĺhavé. Faktom je, že na čítanie kníh by ste si pravidelne mali nájsť čas, pretože pre našu myseľ má čítanie kníh podobný účinok ako pre naše telo cvičenie. Ak si teda chcete udržiavať mozog či myseľ v dobrej kondícii, neváhajte siahnuť po knihe.  Pravdepodobne ste netušili o množste výhod, ktoré nám čítanie prináša.

Čítanie

1. Čítanie rozvíja našu slovnú zásobu a vyjadrovanie

Schopnosť pohotovo sa vyjadrovať a disponovať bohatou slovnou zásobou je zárukou k úspechu v škole či v profesnom živote. Potešujúce je, že verbálne schopnosti si môžete neustále zlepšovať aj prostredníctvom čítania. Tak smelo do toho.

2. Znižuje stres a napätie

Čítanie je jednoduchá cesta ako relaxovať. Údajne iba 6 minút čítania denne dokáže zredukovať hladinu stresu o dve tretiny. Podľa psychológov funguje čítanie pri znižovaní stresu lepšie, ako prechádzka na čerstvom vzduchu, počúvanie upokojujúcej hudby alebo hranie počítačových hier.  Ideálne je však praktikovať všetko s mierou.  Nie je rozhodujúce akú knihu čítame.  Schopnosť knihy odpútať naše myšlienky a sústrediť sa na obsah je najlepším spôsobom, ako sa účinne zbaviť stresu či psychického napätia

3. Vzdeláva

V súčasnej dobe máme k dispozícii rôzne moderné vzdelávacie pomôcky, či už ide o náučné filmy, online kurzy, hry, siahnuť po knihe bude vždy efektívne. Pri knihe sa vždy môžeme spoľahnúť na to, že nám nevypadne elektrina či  internet. Kniha je skvelý spoločník pri výučbe cudzieho jazyka alebo pri nadobúdaní odbornosti.

4.  Podporuje kreativitu a tvorivosť

Pozitívny vplyv má aj na rozvoj kreativity či tvorivosti človeka. Je dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú vedia promtnejšie riešiť vzniknuté problémy. Fantázia má pri čítaní voľný priebeh vďaka čomu sa formuje naša kreativita a schopnosť tvorenia.

5. Prináša zábavu

Zábava nemusí byť len formou drahých počítačových, mobilných hier či X-boxu. Prinášať zábavu vám môžu aj knihy a ich čítanie. Ešte lacnejšou alternatívou sa čítanie môže stať vtedy, ak si začnete knihy požičiavať v knižnici. Prostredníctvom kníh  sa dostanete na miesta, na ktoré by ste sa inak nedostali a dokážu vás preniesť takmer kamkoľvek, či už je o reálny alebo fiktívny svet.

Prečítajte si viac o nových tituloch, zaujímavostiach o konkrétnych knihách a autoroch, pripravovaných novinkách – jednoducho o všetkom, čo sa vo svete kníh deje. 

2 komentáre

Pridaj komentár