Ako sa stať spisovateľom

4 veci, ktoré musíte zvládnuť ešte predtým, ako sa pustíte do písania knihy

žena v červených šatách zamyslene sedí na lúke, za sebou má postavený indiánsky stan

Ako sa pripraviť na tvorbu knihy? Čo všetko potrebujete vedieť ešte predtým, ako napíšete prvú vetu? Čo je dôležité absolvovať pred samotným procesom? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich 5 bodoch, ktoré pomôžu všetkým začínajúcim autorom. 

Vypilujte gramatiku a štylistiku

Možno vám to príde ako samozrejmosť a máte pocit, že veci ako gramatika alebo štylistika, máte už dávno zvládnuté. Avšak, aj skúsenejší autori už neraz pohoreli na zákerných ypsilonoch, opakujúcich sa slovách alebo nesprávnom slovoslede. Oprite sa do pravidiel slovenského jazyka a dolaďte maličkosti, v ktorých si nie ste úplne istý. Pomôcť vám môže aj čítanie, vďaka čomu si rozšírite slovnú zásobu. 

Vypíšte sa

Predtým, ako sa pustíte do písania knihy, precvičte si svoje zručnosti na kratších príbehoch alebo poviedkach. Naučíte sa, ako si poradiť so zápletkou, ako vniesť do knihy napätie, ako členiť text a ktoré časti príbehu vypustiť. Dajte svoje výtvory prečítať rodine, kamarátom a známym a pomôžte si konštruktívnou kritikou. 

žena píše na počítači

Príbeh dotiahnite do konca

Mnoho autorov na začiatku písania knihy netuší, ako sa bude príbeh odvíjať. Nechávajú priestor zatiaľ otvorenému koncu a čakajú, kam ich postavy zavedú. Avšak, pokiaľ ste iba autor-začiatočník, je dobré mať pripravený aspoň približný záver. Inak by ste sa mohli veľmi rýchlo dostať do slepej uličky. 

Ujasnite si, aké sú vaše hlavné postavy

Je úplne jedno, či sa chystáte napísať ultra romantický príbeh, napínavú detektívku alebo knižku pre deti. Každé z týchto knižných diel potrebuje hlavnú postavu alebo postavy, ktoré bude mať výrazné charakteristické vlastnosti. Pred písaním si ujasnite, aká vaša postava bude. Spíšte si jej dobré a zlé vlastnosti, na ktorých následne postavíte dialógy, reakcie v kľúčových situáciách a rozhodovanie.

Zdroj obrázkov: pexels.com

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár