Zaujímavosti zo sveta kníh

Knižné NAJ: najčítanejšia, najmenšia či najdrahšia kniha na svete

knihy

knihy, kniha, zaujímavosti

Aj knihy sú plné rekordov či rôznych kuriozít. Poznáte, ktoré knihy sú najväčšie, najmenšie či ktorá sa najviac kradne?

Najčítanejšia kniha na svete 

Prvenstvo v čítanosti kníh bezkonkurečne obsadzuje Sv. biblia, Citáty od predsedu Maa Tse-Tunga, známa tiež ako Červená kniha či deťmi obľúbený Harry Potter.

Najstaršia kniha na svete 

Nedá sa jednoznačne určiť, ktorá kniha na svete je najstaršia. Historici sa v tvrdeniach o najstaršej knihe sveta nezhodujú. Jedni považujú za najstaršiu knihu Bibliu, iní považujú za najstaršiu knihu pochádzajúcu z Bulharska či Číny.

Najväčšia kniha na svete 

Mediálna spoločnosť Mshahed International Group vytvorila najväčšiu knihu sveta, ktorá meria 5 m x 8,06 m a váži 1500 kg. Táto 429 stranová publikácia bola odhalená 27. februára v Dubaji. Kniha je vsadená do koženej väzby a jej stránky sú vyrobené z vysoko kvalitného recyklovaného papiera. Kniha Prophet Mohammed (Prorok Mohammed)  je súborom príbehov o životných úspechoch proroka Mohameda, ale tiež sa v nej zdôrazňuje vplyv islamu na medzinárodnej úrovni.

Najväčšia kniha na svete
Najväčšia kniha na svete: Prophet Mohammed

Najpredávanejšia autorka

Od roku 1920 predala autorka Agatha Christie viac ako bilión detektívok v anglicky hovoriacich krajinách a približne bilión vo viac ako 45 jazykov.

Najmenšia kniha 

Jej hrúbka by sa mohla prirovnať k ľudskému vlasu. Najmenšia kniha na svete pochádza z Kanady pod názvom „Teeny Ted from Turnip Town“ a napísal ju Malcolm Douglas Chaplina.

Teeny Ted from Turnip Town
Nanotext nie je možné prečítať voľným okom ani bežným mikroskopom – potrebujete iba elektrónový mikroskop s veľkým zväčšením.

Najviac napísaných kníh 

Dame Barbara Cartlandová napísala neuveriteľné množstvo, až 723 kníh. Venovala sa najmä romantickému žánru. Napísať jeden román jej trvalo približne 18 dní, takže publikovala približne 20 románov ročne. Zaujímavosťou je že, spisovateľka mala  6 sekretárok, ktorým diktovala svoje texty a oni ich poctivo zapisovali.

Najviac kradnutá kniha z knižníc 

Biblia, Sv. písmo či Božie slovo. Je to kniha, na ktorej sa podieľalo viac ako 40 autorov a vznikala približne 1500 rokov. Je preložená do viac než 2000 jazykov a celkový počet výtlačkov celej Biblie alebo jej častí sa odhaduje na 6 000 000 000. Je to napredávanejšia a zároveň aj najkradnutejšia kniha z knižníc či obchodov.

Najdlhšia veta v knihe 

Pokiaľ ste čítali knihu Bedári od francúzskeho autora Victora Huga, iste ste si všimli neobvyklú a takmer nekončiacu vetu. Má neuveriteľných 823 slov.

Les Misérables
Najdlhšiu vetu nájdete v pôvodnom znení : Les Misérables

Najdrahšia kniha 

Stála viac ako 30 miliónov eur. Kódex Leonarda da Vinciho vydražil v roku 1994 podnikateľ Bill Gates.

Stromy a knihy

Z jedného stromu môže vzniknúť približne 50 kníh.

Prečítajte si o nových tituloch, zaujímavostiach o konkrétnych knihách a autoroch, pripravovaných novinkách – jednoducho o všetkom, čo sa vo svete kníh deje. 

 

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár