Detská literatúraKnihy pre mládežNezaradenéRozhovory

ROZHOVOR Talentované sestry Zuzka a Iva Jančové, autorky originálnych slovenských komiksov s krásnym snom

Talentované sestry Jančové a ich komiks Eco a Tank / Zdroj: súkromný archív
Na svete je málo ľudí, ktorí by nepoznali Spidermana, Batmana, Marvel či iných komiksových hrdinov. Vedeli ste, že aj na Slovensku máme autorov, ktorí vytvárajú tieto jedinečné príbehy? Talentované a pôvabné sestry, Zuzana a Ivana Jančové, vytvárajú originálne komiksové príbehy plné slovenských akčných superhrdinov.  Ako sa k tomu dostali a v čom sú ich hrdinovia iní sa dočítate v našom rozhovore.
Sestry Jančové tvoria originálny slovenský komiks / Zdroj: Súkromný archív
1. Prešla som si vašu webovú stránku a uchvátila ma. Úprimne narazila som na vašu tvorbu úplnou náhodou, ale hneď som vedela, že to čo robíte, je úžasné. Marvel, DC, kto nepozná našich superhrdinov ako je Superman, Spiderman, Iron Man a veľa iných, však? A preto moja prvá otázka patrí práve tomu, prečo ste sa rozhodli komiksy kresliť? Viem, že je to dosť náročné. Prišlo len tak z čista jasna, že ráno ste sa zobudili a povedali si, že budete kresliť komiksy?

Odjakživa sme boli veľké fanúšičky fantasy, scifi a celkovo komiksov. A keďže jedna vie písať a druhá kresliť, tak bolo len otázkou času kedy naše sily spojíme. Nakoniec sa tomu tak stalo počas vysokej školy kvôli jednému predmetu, kde od nás chceli vytvoriť niečo kreatívne. Dlho sme tápali, čo spraviť a znamením bol Stan Lee, ktorý odišiel do komiksového neba. Prejavili sme mu teda týmto naším nápadom zároveň aj úctu.

2. V čom sú vaši superhrdinovia iní, ako tí od Stana Leeho? Alebo inak, čím ste ako sestry Jančové špecifické.
Zuzka a Ivana sa snažia, aby ich komiksy boli originálne./ Zdroj: Súkromný archív

V čom sú iní? Asi tým, že sú to predovšetkým slovenskí superhrdinovia. Keďže je v dnešnej dobe veľmi veľa príbehov, vymyslených schopností, je ťažké sa odlíšiť. Avšak aj napriek tomu sa snažíme vždy naše komiksy spraviť originálne.

Komiksy, ktoré tvoríme sú vtipné, superhrdinské a vždy sa venujeme spoločenskej téme, ktorá trápi nielen nás, ale aj okolie. Využívame svoj model, hoci možno občas vyzerá, že tvoríme komiksy len tak, podľa inštinktu.

3. Vedeli by ste si predstaviť, že by sa natočil seriál alebo film?

Kto by si nevedel v tejto dobe predstaviť, že bude raz jeho dielo na filmovom plátne. Hlavne popri tom všetkom, čo teraz Marvel, DC alebo aj iné spoločnosti produkujú. Predsa len v súčasnosti vďaka efektom môžeme vidieť aj fantasy svet tak akoby bol reálny.

Komiks Eco a Tank / Zdroj: Súkromný archív
4. Keď som bola mladšia a nemala som deti, tak som sama bola veľkým nadšencom japonskej mangy a anime. Priznám sa, že som do toho bola priam zažratá a mať možnosť sa stretnúť s takým Masaši Kišimotom, by bolo pre mňa emocionálne nebo. Ako vnímate odozvu od fanúšikov, pretože tá spätná väzba je potrebná, aby mal človek chuť pokračovať ďalej.

To je na tom najkrajšie. Keď vidíme, že naša tvorba sa ľuďom páči. Napríklad teraz sme vydali prvú sériu komiksu Eco&Tank – Zelená liga I. a je pre nás veľké zadosťučinenie, keď nám píšu a označujú na príbehu rodičia náš profil. Komiks sa deťom veľmi páči.

Sestry majú svoje úlohy rozdelené. Zuzka kreslí a Ivana píše scenár / Zdroj: Súkromný archív
5. Čo robíte popri kreslení a vymýšľaní príbehov? Ten rozbeh je predsa len trochu zložitejší, to poznám aj sama, takže mi je jasné, že to nie je také jednoduché.

Obidve sme pracovali v oblasti marketingu a venovali sa tomu na full time, ale už nie je v našich možnostiach stíhať to. Preto sme sa prednedávnom rozhodli venovať komiksom naplno a môžete sa tešiť na viacero nových príbehov. Nakoplo nás asi aj to, že sme získali spoluprácu s jednou spoločnosťou, podporila nás finančne Tatravagónka a Allianz, čo je pre nás veľká hybná sila makať, tvoriť a priniesť nové príbehy.

6. Aký je váš skutočný a najväčší sen?

Skutočný a najväčší sen? Aby bola na nás mama hrdá.

Naučiť sa kresliť komiksy vyžaduje veľa času a trpezlivosti, hovorí autorka kresieb Zuzka/ Zdroj: Súkromný archív
7. Stretnete na ulici niekoho cudzieho a máte ho presvedčiť o tom, prečo by si mal prečítať váš komiks. Čo mu poviete?

Fúha, dobrá otázka. Asi by sme najskôr museli zistiť či to nie je člen niečoho podobného ako bolo CCA (Comics Code Authority), ktorý by nám zavrhol každý komiks. Potom by sme zistili či má rád komiksy, fantasy, scifi a podobne. Následne by už všetko išlo ľahko.

8. Teraz na takú inú nôtu, neskúšali ste svoje komiksy posunúť nejakému vydavateľovi? Predsa len tá tlač a všetko to okolo nie je jednoduché. Sama viem, čo všetko to obnáša.

Samozrejme, že sme nad tým premýšľali, ale vydavateľom by sa to asi nepáčilo (teda možno niektorým áno, ale vzdali sme to). Síce už dávnejšie, ale oslovili sme nejakých vydavateľov, ale buď neodpísali alebo nám prišla negatívna spätná väzba, dokonca ešte trošku nevrlo komunikovali. Samozrejme, že to bolo ešte predtým ako sa nám začali komiksy rozbiehať.

Na druhej strane je pravda, že sme vyskúšali tak možno 5 vydavateľov a boli sme ešte len na začiatku, ale odradilo nás to a v podstate nakoplo budovať brand a marketing na vlastnú päsť keďže sme marketérky.

Komiks Čiernovlasý princ od Zuzky a Ivany /Zdroj: súkromný archív
9. Čo by ste odporučili nadšencom komiksov, ktorí by mali tiež chuť kresliť a vymýšľať príbehy?

Zuzka: Keď ich to naozaj baví a zaujíma, tak aby si išli za svojím. Naučiť sa kresliť napr. komiksy vyžaduje veľa trpezlivosti, vedomostí, mesiace aj roky času, ale ak naozaj človek niečo chce a ide si za tým, tak to stojí za to! A aby sa nenechali odradiť neprajníkmi, ktorí sem tam nemajú inú robotu len riešiť druhých, pritom sami nič nerobia. Robiť to, čo človeka baví aj keď to nemusí byť perfektné, ale časom može byť.

Písať komiksy som sa naučila vďaka tomu, že ich milujem a milujem aj písanie, hovorí autorka textu Ivana / Zdroj: Súkromný archív

Iva: Malo by ich v prvom rade baviť vymýšľať príbehy. Písať komiksy som sa naučila vďaka tomu, že ich milujem a milujem aj písanie. Hľadala som, skúšala, čo by mohlo byť pre mňa vhodné. Písanie kníh mi nešlo, v tom som trošku zlyhala, na písanie poézie som sa necítila, a preto som musela prísť na niečo, čo je pre mňa. Fantasy svet som nechcela opustiť, ale písať len pre seba tiež nebola moja vízia. Nakoniec som sa našla v komiksoch, o ktorých som vždy premýšľala. Len som nevedela nabrať odvahu, hlavne u nás, s niečím podobným začať. Preto by som každému odporučila kto miluje fantasy svet, komiksy a superhrdinov nech hľadá a nevzdáva sa. Nech si ide za svojim.

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka
Som len obyčajná žena, ktorá píše knihy. Založila som projekt Všetko o knihách, ktorý som sa dlho snažila spustiť, no až teraz sa mi to podarilo. Ako matka dvoch nezbedných detí, nemám čas na nič, no toto sa zadarilo.

Pridaj komentár