Detská literatúraKnihy pre mládež

Silná mužská postava v detskom svete – Ocko lišiak ma ľúbi

Ilustračný obrázok / Zdroj: Pinterest

Všade vôkol nás sa hovorí o veľkosti materinskej lásky. O úprimnej radosti, keď budúca mamička zistí, že jej pod srdcom rastie nový život. O rozbúchanom srdci z nadšenia, keď zacíti prvé pohyby bábätka. To, akú bolesť a zároveň lásku matka prežíva, keď prinesie na svet dieťatko, keď dojčí, keď bdie pri dieťatku deň a noc, lebo sa mu dostavia prvé zúbky. Áno, o tom všetkom je dlhá cesta s malou ratolesťou. A napriek tomu vieme, že každá mamička by položila za svoje dieťa aj život.

Ocko ma ľúbi od Izzy Down / Zdroj: Vicki

No čo otecko? Na otcov sa v spojení s rodičovstvom dosť často zabúda. Aj keď otec nemôže dieťa porodiť či dojčiť a nevstáva uprostred hlbokej noci zakaždým, keď sa v postieľke ozve detský plač, otec má svoje postavenie a nezameniteľné miesto v rodine. Je živiteľom rodiny, obrovským vzorom pre svojho syna, ktorý ho či chce alebo nie, napodobňuje a osvojuje si jeho návyky. Svojej dcére je otec príkladom, ako sa má správať dospelý muž, a ona potom často v dospelosti hľadá lásku a náklonnosť u muža na základe nadobudnutých vzorcov správania sa svojho otca.

Krásna detská kniha Ocko ma ľúbi / Zdroj: Vicki

Zatiaľ, čo v posledných týždňoch sme mohli osláviť Deň matiek a Medzinárodný deň detí, tretiu nedeľu v júny sme oslávili Deň otcov. Síce v kvetinárstvach nestojí halda ľudí kupujúcich obrovskú kyticu na počesť tohto dňa ako to je v deň, kedy oslavujú všetky mamičky a babičky, skúsme si aspoň sčasti tento deň spríjemniť a vzdať hold našim otcom či otcom našich detí.

A ako tip na osvetu otcovej lásky či lásky dieťatku k svojmu otcovi, vám prinášame knižnú novinku s názvom Ocko ma ľúbi. Veľká kniha tyrkysovej farby vhodná aj do detských rúk vás očarí už svojou milou obálkou s obrázkom ocka lišiaka a jeho najmenšej líštičky. A práve o nich dvoch je táto bohato ilustrovaná kniha. Na dvadsiatich deviatich stranách je znázornená milá hra ocka lišiaka, ktorý si pre svoju malú líšku pripravil netradičnú schovávačku. Malá líštička nachádza listy, na ktorých sú popísané miesta, kde ho má hľadať.

Drahá najmenšia líštička,

si taká bystrá!

Skutočne ľúbim jahody,

všetci to dobre viete.

Teba však ľúbim najviac

na celom šírom svete!

Blížiš sa, teplo,

teplo, teplejšie,

teplejšie…

Ocko

 

Takto znie jeden z piatich listov nachádzajúcich sa v knihe. Malá líštička si zakaždým pripomenie, že síce je mnoho vecí, ktoré jej ocko má rád, ju však ľúbi najviac na svete.

Lišiak ocko a synček/ Zdroj: Vicki

Okrem milého príbehu a láskyplnej myšlienky, ktorú nám táto kniha ponúka, pozitívne hodnotíme aj bohaté ilustrácie na každej dvojstrane, ktoré môže dieťatko obdivovať a zároveň si môže rozširovať svoju slovnú zásobu pomenovávaním vecí, ktoré vidí. Okrem toho kniha ponúka aj priestor na rozvoj jemnej motoriky, keď malá detská rúčka musí otvárať a zatvárať listy od ocka lišiaka. Aj napriek tomu, že obálka knihy uvádza, že kniha je vhodná pre deti od štyroch rokov, vzhľadom na minimálne množstvo textu a nižšiu náročnosť chápania textu odporúčame knihu deťom už od dvoch rokov.

Pridaj komentár