Detská literatúra

Čo nás naučil Malý princ

Čo nás naučil Malý princ

Hovorí sa, že zakaždým ako si túto knižku prečítate ju budete vnímať inak. Príbeh asi pozná nejeden z nás. Príbeh o malom princovi z malej planétky, ktorý žiadal od človeka malého barančeka, takého, o ktorého by sa priveľmi nemusel starať, no za to by mu vydržal večne.

Kniha je určená, nielen, pre malé deti ale aj pre dospelákov. Dokáže veľa naučiť.

Momentálne ju vyhľadáva čoraz viac dospelých ľudí, pretože podľa niektorých okrem toho, že má svoje čaro, skrýva cenné rady do života.

Príbeh je zameraný hneď na niekoľko životných právd a rád. Učí zodpovednosti, slušnosti a aj starostlivosti. Taktiež, nesie veľmi dôležité posolstvo vo forme, že každý z nás by mal aj v dospelosti zostať polovičným dieťaťom.

Toto je veľmi dôležité hlavne pre naše psychické zdravie a pohodu. Nikdy by sme nemali prísť o našu spontánnosť a schopnosť tešiť sa z maličkostí, presne ako deti. Jednoducho, stále dokázať vidieť svet aj tými detskými očami. Verte mi, že to je jeden zo zaručených receptov na šťastie. Veď koho by bavilo byť stále iba vážnym. Svet je vo svojej originálnosti krásnym miestom, ale my ľudia si ho v drvivej väčšine prípadov vieme pekne skomplikovať.

Samozrejme, všetko zodpovedne. Užívať si život so sebou prirodzene prináša aj dávku zodpovednosti, inak by to nemalo zmysel a veľmi rýchlo by to mohlo dopadnúť nie práve najlepšie.

Kniha Malý princ ako aj rôzne ďalšie nás má naučiť, že aj napriek občasným búrkam a niekedy aj tornádam sa netreba vzdávať a treba myslieť na to, že vždy vyjde znova slnko a bude fajn. A hlavne, tešiť sa a usmievať sa zakaždým, keď na to máme dôvod. Hlavne z maličkostí.

Celková negativita alebo naopak pozitivita v myslení je naša vlastná voľba rozhodnutia. Negatívne emócie sú prirodzené a normálne ale netreba si z nich spraviť podstatu svojho bytia.

A pokiaľ, už máš pocit, že ti nie je rady,  nie je hanba vyhľadať pomoc. Je to úplne normálna vec. Hlavne, ak sa človek cíti veľmi zle netreba tieto pocity zanedbávať, ale snažiť sa ich zlepšiť.

S týmto dokáže v niektorých prípadoch pomôcť odborník.

Stavajme sa k svojmu psychickému zdraviu s rovnakou dôležitosťou ako ku svojmu fyzickému zdraviu. V dnešnej dobe je to stále málo preberaná téma, ktorá je na druhej strane neskutočne podstatná. Predsa, väčšina problémov pramení priamo zo psychiky.

Starajme sa o našu myseľ ako o záhradu. Pravidelne jej doprajme prospešné veci a nespôsobujme si zbytočnú záťaž a problémy.  A ak sa aj niečo vyskytne a máme z toho pochmúrne emócie, nechajme ich prirodzene odznieť. Je to v poriadku. Ale hneď ako sa cítime lepšie, snažme sa znova nakopnúť svoje pozitívne myslenie a vnímať svet z tej krajšej perspektívy.

Pretože, ako som na začiatku napísala, svet je vo svojej podstate aj napriek rôznym obdobiam, krásne miesto, no nie každý ho tak vníma.

A skutočnosť, či to tak vnímať budeš alebo nie je iba v tvojich rukách, nikto to za teba nespraví. No ak si vyberieš ten krajší mindset, uvidíš ako sa budeš celkovo dobre cítiť. Má to skutočne svoje veľké čaro.

Zdroj fotografií : unsplash.com

Pridaj komentár