Rozhovory

ROZHOVOR: Obľúbená autorka arabských príbehov Monika Wurm, nová kniha a ďalšie prekvapenia

Na Slovensku máme niekoľko autorov, ktorí sa venujú arabskej tématike, či už sú to príbehy alebo cestopisy. Jednou z nich je aj Monika Wurm, ktorá svojou formou písania chytila za srdce mnohých čitateľov. Vďaka svojím knihám sa teší veľkej obľúbenosti a my sme sa ju rozhodli pre vás vyspovedať.

1.Mnohí čitatelia poznajú teba aj tvoju tvorbu, ale skús sa predstaviť tým, čo ťa ešte nemali možnosť spoznať.

Úvodom vás chcem všetkých pozdraviť a poďakovať sa za vašu pozornosť.

Poďme na vec s pár informáciami, ktoré o mne možno neviete – ako napríklad, že som počas štúdia nikdy nemala dobrú známku zo slohových prác, ale ani to ma neodradilo chcieť písať. Len málokto vie, že chorobne neznášam šedú/sivú farbu a mám napríklad problém s tým, keby som mala jesť zo šedého taniera. Nevadí mi iba do siva sfarbená srsť zvierat a prírodný kameň. Čitatelia možno nevedia, že som tiež kreatívna a zručná vo vyrábaní kostýmov na rôzne príležitosti, ale známa som hlavne mojimi odpudivými a zároveň nádhernými halloweenskymi maskami s ktorými som vyhrala už niekoľko súťaží v Rakúsku a jednu medzinárodnú.

Monika Wurm a jej kniha Rockové tango/ Monika Wurm
2. Čo ťa viedlo k písaniu a aké boli tvoje začiatky?

Písať som túžila vždy, ale nemala som odvahu začať, veď nič nenaznačovalo tomu, že by som mohla mať na písanie talent, ani už horevyššie spomínané slohové práce mi nedávali nádej. Pamätám si na prvú stretávku, ako sa na mňa bývalá spolužiačka cynicky zazubila s otázkou, že či som už kooonečne napísala túúú svoju vytúženú knihu. A tak som ju teda po stretávke napísala a nie len jednu, ale mnohé. Píšem v poradí desiatu a mám aj niekoľko prekladov a účasť v zbierkach poviedok. Moje začiatky boli na počudovanie veľmi jednoduché, za čo som samozrejme vďačná nielen vydavateľstvu Motýľ, ale hlavne mojim drahým čitateľom.

3. Kde berieš inspiráciu?

Rada cestujem, inšpirácia ma počas cestovania doslovne prevalcuje a potom už len potrebujem vyspovedať niekoľkých ľudí, ktorí dávajú mojim príbehom autentickosť a postupne z menších častí vyskladám dej mojej knihy.

4. Kto je tvojím vzorom?

Nemám žiadny literárny vzor. Mojím životným vzorom je moja mama.

5. Aká je tvoja najobľúbenejšia postava?

Možno to bude znieť zvláštne, ale tiež nemám najobľúbenejšiu postavu. Či už v knihách od iných autorov, alebo pri mojich vlastných, v každej knihe je výnimočná hlavná postava/postavy, s ktorou žijem práve v tej chvíli, keď sa danej knihe venujem – či ju už píšem, alebo ju čítam.

6. Je kniha ktorú, keď si čítala, tak si chcela byť jej súčasťou?

Či už knihu píšem, alebo ju čítam, práve v tej chvíli som jej súčasťou – to je na knihách najkrajšie, lebo fantázia je hneď po zdraví náš druhý najväčší poklad. Ale konkrétne by som nevedela povedať, ktorej knihy súčasťou by som chcela byť.

Prvá kniha Moniky Wurm, Slzy predaných dievčat / Monika Wurm
7. Tvoja prvá kniha „Slzy predaných dievčat“ zaznamenala veľký úspech nie len u nás. Povedz nám niečo o nej a prečo práve filipínske dievča a Dubaj?

V obchodnom stredisku v Dubaji ma na verejných toaletách ohromil príbeh filipínskej upratovačky, ktorá mala zjazvené ruky. Nedokázala som odísť bez toho, aby som sa na pôvod jej čerstvých jaziev nespýtala. Filipínka dojatá mojou starostlivosťou mi začala rozprávať svoju strastiplnú cestu. Ešte chcem dodať, že v Dubaji bývajú robotníci z rôznych krajín a sú neskutočne láskaví a dobrosrdeční a tak sa stane, že vás na pláži úplne neznámi ľudia ponúknu jedlom, alebo sa s vami chcú odfotiť, zhovárať, alebo sa chcú dotknúť vašej ruky, lebo je svetlej farby. Teraz konkrétne som spomínala ženy. Muži cudzinci sú hanbliví osloviť ženu, ale hlavne sa boja, aby ich žena neudala za obťažovanie, z čoho by mohli mať seriózny problém.

8. Tvoje ďalšie dve knihy Pakistanská princezná a jej pokračovanie Pakistanská pomsta sú knihami orientu a ich dej upútal dokonca aj zahraničných filmových tvorcov. Prezraď našim čitateľom, čo ťa inšpirovalo k tomuto príbehu?

Po návšteve Pakistanu som bojovala so silnou inšpiráciou napísať príbeh z tejto krajiny. Niekoľko mesiacov som váhala, ale nakoniec som sa odvážila odsunúť všetky emocionálne brzdy a napísala som prvý rukopis, ktorý vyšiel v poradí ako druhý.

9. Momentálne sú tieto spomínané knihy vypredané, neuvažuješ o ich dotlače?

Ukončila som spoluprácu s vydavateľstvom Brána a všetky knihy, ktoré mi v tomto vydavateľstve kedysi vyšli sa v budúcnosti smú tešiť druhému vydaniu. Tento rok to budú knihy Hviezda nad arabským peklomPakistanská princezná. Nasledujúce roky prídu na rad ostatné.

Nedotknuteľný sa teší veľkému úspechu / Monika Wurm
10. Minulý rok ti vyšla novinka s názvom Nedotknuteľný, ktorá sa teší veľkému úspechu. Tentoraz je hlavnou postavou mladý muž a príbeh sa odohráva v Indii. Čo ťa viedlo k tomuto príbehu?

Tento príbeh som  napísala preto, aby som poukázala na novodobé otroctvo, ktoré sa stále týka aj Európy, nielen krajín tretieho sveta. Hlavný hrdina Ráhul cestuje z Indie do Dubaja a odtiaľ sa dostáva do Anglicka, aby sa cez Európu konečne dostal do Nemecka, aby našiel ženu, ktorej kedysi ukradol mobilný telefón. Jeho cesta bude všetko iné, len nie jednoduchá. Druhá dejová línia príbehu je práve o tejto mladej žene. Julija sa narodila v malej ukrajinskej dedinke a za vidinou lepšej budúcnosti cestuje do Čiech a neskôr bude prepašovaná do Nemecka. Oba príbehy poukazujú na moderné otroctvo, zúfalstvo a prehry v živote. Či sa Ráhulovi podarí vrátiť Juliji ukradnutý telefón sa dozviete v knihe o bezodnej nádeji, ktorú som pomenovala Nedotknuteľný – toto pomenovanie poukazuje na najnižšie sociálne postavenie hlavného hrdinu v Indii.

Varovanie – tento brutálny príbeh nie je určený pre každého čitateľa, explicitné popisy môžu spúšťať nepríjemné reakcie a spôsobiť traumu.

11. Ako sa ti písalo v mužskej osobe? Dokázala si sa do toho tak vžiť ako, keď píšeš v ženskej osobe?

Našťastie sa mi písalo v mužskej osobe veľmi dobre, nemala som s touto časťou žiadne problémy. Som veľmi citlivý človek, ktorý sa dokáže vložiť do každej pozície ženy, ale aj muža a môj mužský beta čitateľ mi dej knihy tiež odobril.

Každá kniha je ako moje dieťa a každá je iná / Monika Wurm
12. Na svojom konte máš mnoho kníh, ale kebyže si máš vybrať jednu postavu, ktorá ťa chytila najviac za srdce, bola si k nej najbližšie, ktorá by to bola a prečo?

Táto otázka znie pre autora rovnako, ako keby si sa mnohopočetnej mamičky spýtala, že ktoré dieťa má najradšej. Každá kniha je ako moje dieťa a každá je iná a každá je v niečom špeciálna a preto nedokážem uprednostniť len jednu jedinú. Ale vždy, keď začnem písať novú knihu, myslím si o nej, že práve tá je tá najlepšia, ale až do chvíle, kým nezačnem pracovať na úplne novej.

13. Rok žijeme v ťažkej dobe, ako poznačila pandémia teba, tvoje písanie a vydávanie kníh?

Mám obrovské šťastie, že ma korona ani po pracovnej, ani po cestovateľskej, ani po spisovateľskej stránke neovplyvnila. Bohužiaľ som asi výnimka, pretože covid zničil mnohým ľuďom existenciu a veľmi dúfam, že toto šialenstvo čoskoro pominie, aby sa ľudstvo opäť mohlo postaviť na nohy.

14. Máš nejaké rady pre nádejných spisovateľov?

Moja jediná rada je veriť si a písať, aj keby vám celý svet povedal, že na to nemáte. Niečo vám poviem, z fyzikálneho hľadiska má čmeliak príliš malé krídla na to, aby dokázal so svojou váhou lietať a viete čo? Čmeliakovi sú tieto fyzikálne zákony ukradnuté a drzo si lieta po svete. Nič nie je nemožné a čmeliak i ja sme toho živým dôkazom.

15. Čo by si chcela odkázať svojim čitateľom?

Ďakujem vám za vašu náklonnosť a priazeň, ktorá pre mňa znamená celý svet, pretože práve vy ste dôvodom, prečo milujem písanie. Rada by som vám popriala len to najlepšie a zostaňte zdraví a šťastní.

 

16. Na záver, prezradíš nám či aktuálne pracuješ  na niečom?

Áááno, píšem novú knihu, ale nemám pre ňu ešte ani pracovný nadpis. Bude to kniha z prostredia drogovej mafie v Kolumbii. Na mojej oficiálnej FB stránke nájdete kompletný prológ a aj úryvok, ktorý som prednedávnom zverejnila. Opäť to bude niečo iné a ja sa už neviem dočkať, ako čitatelia na tento príbeh zareagujú.

Drahá Vicki, Tebe by som sa rada touto cestou poďakovala za priestor, vážim si to a teším sa na ďalšiu spoluprácu.

Od dnes si môžete v predpredaji zakúpiť knihu Hviezda nad arabským peklom TU.

 

Kontakt na autora: info@monikawurm.sk

FB stránka: https://www.facebook.com/Wurmautorka/

Instagram:  https://www.instagram.com/monika_wurm/

Web: www.monikawurm.sk

Pridaj komentár