Detská literatúraKnihy pre mládež

Knižné príbehy, ktoré nám ukážu skutočnú hodnotu priateľstva

Priatelia k nám prichádzajú už odmalička v tých najrozličnejších podobách. V detstve sú to kamaráti zo škôlky, naši domáci miláčikovia či plyšové zvieratká. No s pribúdajúcim vekom zisťujeme, že žiadna láska nie je taká dobrá a mocná, ako láska obsiahnutá v priateľstve. Každý, kto už vo svojom živote mal možnosť zažiť skutočné a úprimné priateľstvo, vie, že ide o akúsi formu lásky, ktorá je rovnako dôležitá, ako tá romantická. Takisto nás môže rovnako vnútorne napĺňať a môže trvať rovnako dlho. Medzinárodný deň priateľstva sme oslávili v júni a pri tejto príležitosti sme sa vás rozhodli inšpirovať  krásnymi knižnými príbehmi, ktoré kladú priateľstvo a jeho silu na prvé miesto.

Nedá mi hneď nespomenúť prvú knihu, kde sa priateľstvo medzi hlavnými postavami rozvíja a upevňuje celých sedem rokov. Tušíte o ktorú knihu ide? Harry Potter s Ronom Weasleym  a Hermionou Grangerovou to spolu ťahajú ako nerozlučná trojica už od prvého ročníka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej, kde zažívajú šťastné i náročné chvíle. Veľakrát medzi nimi panujú rôzne nezhody, no vždy si k sebe nakoniec dokážu nájsť cestu. Veď napokon samotný Harry nikdy nečelil lordovi Voldemortovi sám, vždy mu pritom niektorý z jeho verných kamarátov pomáhal. A nakoniec, je to práve Harryho láska k svojim priateľom, ktorá mu pomohla vyhrať osudný, záverečný boj.

 

Nad skutočnými hodnotami priateľstva sa môžeme zamyslieť v knihe Chlapec, krtko, líška a kôň. Ak ste čítali Malého princa, táto knižka vám ho rozhodne bude pripomínať – nádhernými myšlienkami o priateľstve, láskavosti, živote ako takom… Chlapec na svojej ceste stretáva krtka so záľubou v koláčoch, neskôr sa k nemu pridajú mlčanlivá líška a dobrosrdečný kôň. Kniha sa od ostatných líši najmä tým, že nemá súvislý dej, no nabáda nás, aby sme sa zastavili, stíšili a prijali do seba posolstvo ukryté v jednotlivých riadkoch.

Knižka s nádhernými myšlienkami o priateľstve, láskavosti, živote ako takom / Vicki

Knihu si môžeme otvoriť kedykoľvek a kdekoľvek, vždy tam nájdeme niečo, čo nás chytí za srdce a donúti premýšľať nad životom, nad potrebou byť láskavým a srdečným a v neposlednom rade nad emocionálnou potrebou milovať a byť milovaný. Ako o tom napríklad hovorí chlapec:

„Prišiel som na to, prečo sme tu. Aby sme ľúbili.“

A kôň dodáva:

„A aby nás ľúbili.“

Jednotlivé myšlienky v knihe sú popretkávané jedinečnými ilustráciami od samotného autora a maliara Charlieho Mackesyho, ktorého kresby nespútanej prírody a vzťahov medzi jednotlivými postavami dokonale vzbudzujú v čitateľovi emócie a spolu s hodnotným textom nás podnecujú, aby sme žili odvážnejšie a boli milší k sebe i druhým.

Lassie, Biely tesák či iné príbehy, ktoré zobrazujú verné puto medzi človekom a zvieraťom, sme mali ako deti určite najradšej. Ďalšou z kníh, ktoré verne vykresľujú takéto priateľstvo, je Zaša: Príbeh výnimočného psa.

Randi Barrow: Zaša príbeh výnimočného psa

Dej sa začína počas začínajúcej 900-dňovej blokády mesta Leningrad. 12-ročný chlapec Ivan hľadá útočisko na vidieku, pričom sa mu podarí infiltrovať do skupiny nemeckých vojakov, ktorým vládne krutý nacistický dôstojník. Ten je okrem iného majiteľom dvoch krásnych šteniatok: Zaše a Tora. Ivan sa ale rozhodne skupinu rozvrátiť a šteniatka zachrániť, pretože majú byť vycvičené na lov obyvateľov v Rusku. Príbeh ponúka silné vzťahy medzi postavami, ktoré sú nútené prekonávať rôzne prekážky, a to vidíme aj v prvej knihe s názvom Zaša. Dej sa však odohráva neskôr, po skončení 2. svetovej vojny. Hlavným predstaviteľom je opäť nemecký ovčiak Zaša, ktorá sa dostane do rodiny matky s tromi deťmi. Ihneď sa skamaráti s 13-ročným Michailom, ktorý sa ju bude snažiť ukryť, keďže Zaša je poslednou sučkou nemeckého ovčiaka v krajine, a z preto ich čaká veľa náhlych prekvapení, ale aj nebezpečenstiev. Priateľský a verný vzťah medzi chlapcom a Zašou si určite zamilujú nielen chlapci, ale aj dievčatá a určite chytí nejedného mladého čitateľa za srdce.

Celkom iný pohľad na priateľstvo nám prináša kniha Nečakané priateľstvá alebo Ako si zvieratá a rastliny pomáhajú. Hoci má kniha encyklopedický charakter, je písaná hravou a zábavnou formou a deti v nej zistia, že kamarátstva nemusia vznikať len medzi ľuďmi, ale aj medzi zvieratami či rastlinami navzájom. Neveríte? Vydajte sa s nimi na cestu za prírodou, ktorá vám ukáže, že priateľstvá môžete nájsť úplne všade.

 

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár