Zaujímavosti zo sveta kníh

Knižné rekordy, ktoré otriasli svetom

V dnešnej dobe si môžete spraviť rekord doslova v hocičom. V Guinnessovej knihe nájdete zápis za najväčší upečený koláč, najdlhšie nechty či najhustejšie fúzy. Svetové rekordy neobišli ani knižný svet, práve naopak.Poďme sa pozrieť na jedinečné knihy, zaujímavých spisovateľov, neuveriteľné rekordy a bizarné prípady. Čo všetko nájdete v Guinessovej knihe rekordov

Najdlhšia publikovaná kniha na svete

Niekedy máme problém dočítať klasický román. Obdivne krútime hlavou nad tým, ako mohol niekto v svojej hlávke zosnovať také komplexné dielo. Pri čítaní obraciame stranu za stranou, no aj tak stále nie sme pri konci. Čo by ste však povedali na to, keby sa vám do ruky dostala najdlhšia publikovaná kniha na svete, ktorá má až 4032 strán? 

Rekord trhla kompletná publikácia od Agathy Christie – The Complete Miss Marple.  Nájdete v nej 12 románov a 20 poviedok, pričom v príbehoch sa dohromady vyriešilo až 43 vrážd! Kniha váži viac ako 8 kilogramov a jeden kus si môžete kúpiť za približne 1 000 libier. 

Najmenšia kniha na svete

Často sa nám stáva, že do svojej kabelky alebo tašky už naozaj nič nenapcháme. Zúfalo hľadáme miesto aspoň na malú knižku, ktorú by sme si prečítali vo vlaku alebo pri čakaní na autobus, no bezvýsledne. Avšak, jedna kniha by sa vám zmestila aj do preplnenej tašky. Má totiž iba 70 x 100 mikrometrov.

Za najmenšou knihou na svete stojí Malcolm Douglas Chaplin. Jeho dielo má 30 strán a pod špeciálnym mikroskopom si môžete prečítať príbeh o chlapcovi Tedovi, ktorý získa veľký úspech na každoročnej súťaži v jeho meste. 

Najmladšia a najstaršia autorka

Najmladšia autorka dlho nečakala na to, dokým jej dobrý príbeh cvrkne do nosa. Dorothy Straight vydala knihu s názvom „How the World Began“ (Ako vznikol svet) už vo svojich 4 rokoch. 

Najstaršou rekordmankou je takisto žena. Presnejšie povedané, dve ženy – sestry Delanyové. Louise (105) a Elizabeth (103) vytvorili dielo s názvom „The Delany Sisters’ Book of Everyday Wisdom“ (Kniha od sestier Delany o každodenných múdrostiach), z ktorej sa stal best seller. 

Najväčšie kníhkupectvo

Na nákup v New Yorskom kníhkupetve Bernes & Noble si musíte vyčleniť nejakú tú hodinku. Jedná sa totiž o najväčšie kníhkupectvo na svete. V priestore veľkom viac ako 14 329 m2 nájdete nespočetné množstvo kníh, ktoré sú uložené v policiach s dĺžkou 20,7 km. 

Najväčšia pokuta v knižnici

Knižnice si zväčša určujú iba malú pokutu za omeškanie vrátenia knihy. Za deň vám tak spravidla zaúčtujú iba niekoľko centov. To vôbec nie je také zlé, všakže? Teda, za predpokladu, že sa s vrátením knihy neomeškáte o 47 rokov. 

Američanka Emily Canellos-Sims si v roku 1955 požičala z Illinoiskej knižnice knihu s názvom „Days and Deeds„, na ktorú po čase zabudla. Publikáciu vrátila o 47 rokov s pokutou 345,14 dolárov. 

Zdroj obrázkov: www.pexels.com

Šéfredaktorka
the authorŠéfredaktorka

Pridaj komentár